Z Kuşağı’nın uzaktan çalışmayla ilgili hisleri sizi şaşırtacak!


Tüm dünyada çalışanların çoğu için son üç yılda uzaktan çalışmak büyük bir uyum oldu, peki ya ofise hiç adımını atmamış yeni mezunlar ne olacak? 1997 ve 2012 yılları arasında doğan insanları kapsayan teknoloji olarak da bilinen Z kuşağı; 2019, 2020 veya 2021'de üniversiteden mezun olanları içeriyor. Birçoğunun yalnızca uzaktan çalışmayı bildiğini biliyoruz. Z kuşağı çalışanlarının beşte biri veya %20'si hiç ofiste şahsen çalışmadı.

Asıl soru, bunun çalışan olarak gelişme yetenekleri üzerinde ne gibi bir etkisi olacağıdır? Akıl hocaları bulma, yeni beceriler öğrenme veya diğer profesyonellerle ağ kurma konularında onları geride mi bırakıyor? Bu, kariyerleri ve işin geleceği için ne anlama geliyor? Z kuşağı tüm bunlar hakkında ne düşünüyor?

Z Kuşağı Kimdir?

Bir neslin bitip diğerinin başlaması arasında her zaman bazı yanlış anlamalar vardır. Z kuşağı tipik olarak iş gücüne girmeye başlayan lise ve üniversite çağındaki bireyleri oluşturur.

Pew Araştırma Merkezi, 1997'den sonra doğan herkesin Z Kuşağı'nda olduğunu belirledi. Onlardan önceki Milenyum yani Y kuşağı, 1981 ve 1996 yılları arasında doğan çalışanları içeriyor.

Tabii ki, bu kesin bir bilim değil. Birkaç yıl önce araştırmacılar, Milenyum kuşağı ve Z Kuşağı arasındaki geçiş dönemini tanımlamak için Zillennials olarak bilinen yeni bir isim oluşturmaya karar verdiler.

Kendilerinden önceki tüm nesiller gibi Z kuşağının da kendine has ilgi alanları ve değerleri var. Bu tür veriler ilk kez izlendiğinden beri en çeşitli ve eğitimli nesildir. Felsefeleri ayrıca Baby Boomers veya X kuşağından farklıdır.

Z kuşağı, hükümetin toplumun sorunlarının çözümünde daha güçlü bir rol üstlenmesi gerektiğine inanıyor ve yarısından fazlası iklim değişikliğinden insanların sorumlu olduğuna inanıyor. Kendilerinden öncekilere göre sosyal olarak çok daha liberaller. Z kuşağının en yaşlıları şimdi 20'li yaşlarının başında ve işgücü piyasasına geçen yüzyılın en kötü zamanlarından birinde giriyor.

Z Kuşağı ve Uzaktan Çalışma hakkındaki gerçek

Skynova'nın yeni çalışması büyüleyici çünkü geleneksel ofis işlerine geri dönmeye hevesli, teknolojiden anlayan genç bir nesli gösteriyor. Birçoğu bu deneyimi hiç yaşamadı ve yüz yüze çalışmanın faydalarını arzuladı.

Örneğin, Z kuşağı çalışanlarının %61'i, tamamen uzaktan çalıştıklarında arkadaş edinmenin zor olduğunu söyledi. Aynı ankete katılanların %39'u, bir akıl hocası bulmayı ve kendi alanlarındaki diğer profesyonellerle ağ kurmayı zor buldu. Ankete katılan Z kuşağı çalışanlarının yaklaşık dörtte biri de yeni beceriler kazanmak için mücadele ettiklerini söyledi.

İşte sonuç: Z kuşağı çalışanlarının %58'i gelecek yıl uzak işlerinden ayrılmayı planlıyor ve çoğu hibrit veya yüz yüze pozisyonlar istediklerini söyledi. Bu, halihazırda elde tutma ile mücadele eden şirketler için potansiyel olarak kötü bir haber. Bir başka önemli soru da Z kuşağının on yıl önce giriş seviyesi Y kuşağının sahip olduğu becerileri veya temasları geliştirmede geride olup olmadığıdır?

Uzaktan Çalışmak Z kuşağı için iyi mi?

New York Times'ın "Uzaktan Çalışan Genç Çalışanlar Başarısız Oluyor" başlıklı bir makalesine göre, Z kuşağı çalışanları şirketlerinde kendilerini yabancı gibi hissediyor. Şirketin iş akışlarını değiştirme acelesi, kişisel olmayan Zoom toplantıları, iletişim planının olmaması ve iş başında öğrenme eksikliği, onları görünmez ve iş yapma konusunda endişeli hissettiriyor.

Düzenli yüz yüze etkileşimler olmadan, bu genç çalışanlar şirket kültürünü ve büyük şemada nereye oturduklarını anlamaya çalışıyorlar. Giriş seviyesindeki çalışanların çoğu, yöneticilerle düzenli olarak etkileşim kurmanın, üst düzey liderlerle toplantılara katılmanın ve deneyimli çalışanlarla "kahve" sohbetleri yapmanın günlük yapısını arar. Kariyerlerinin başında onaylanmaya ihtiyaçları var.

Birçok uzman, şirketlerin iletişimi sürdürmek, mentorluk fırsatları sağlamak ve uzak ortamda şirket kültürünü geliştirmek için net planlar formüle ederek Z kuşağı çalışanlarına yardımcı olmaları gerektiğinde ısrar ediyorlar.

Boşlukları Kapatmak

Bu noktada, Z kuşağı çalışanları sadece biraz geride… İyi haber şu ki ofisler yeniden açıldıkça ve şirketler hibrit ya da yüz yüze pozisyonlar uyguladıkça arayı kapatabilir.

Çoğu işveren şu anda kendilerini suyun altındaymış gibi hissetse de, Z kuşağının gelişimindeki potansiyel boşlukları profesyoneller olarak ele almak önemlidir. Neden? Çünkü bu nesil sayısı en fazla ve en eğitimli nesildir. Yakın gelecekte dizginleri ele geçirecekler. Hiçbir işveren, başarılı olmak için gereken sert ve yumuşak becerilerde büyük ölçüde geri kalmış çalışanları miras almak istemez. Sorunu bugün çözmek, ileride büyük bir krizi önleyecektir.

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024