CEO’lar en önemli İç İletişimcilerdir!


-    CEO'lar en önemli iletişimciler olmaya hazır mı? Yoksa zaten öyleler mi?

-    Sessizlik iç iletişimde bir erdem olmalı mı?

-    Ve iletişimcilerin çok kanallı bir yaklaşımı benimsemesi ne kadar önemli? 

Gelin bu ve diğer 2022 iç iletişim trendlerine bir göz atalım.

Günümüzün İç İletişimi, dönüşüm süreçlerinin artan taleplerini karşılamak ve hepsinden önemlisi, bazen zorlu değişim yolunda herkesi bir araya getirmek için sürekli olarak gelişmeli ve gelişmelidir.

Bu yüksek talepleri karşılamak için 2022'de iç iletişimde özellikle neyin önemli olacağını düşünüyorduk. En heyecan verici 7 iç iletişim trendini burada derledik. 

CEO'lar iletişime öncelik veriyor ve uygulamalarında iletişim öncü rol alıyor

En son Edelman Kurumsal İletişimin Geleceği Raporu’na göre, iletişimin rolü CEO'lar, yönetim kurulu üyeleri ve C-Suite için maddi olarak daha önemli hale geldi. O halde, bu yöneticilerin kendilerini de iletişime daha fazla dahil etme zamanı geldi.

LinkedIn gibi platformlarda CEO'lar giderek daha fazla varlık gösteriyor ve çok net mesajlar gönderiyor. İç iletişim bundan ne öğrenebilir? Ve CEO'ları iç iletişim için benzer çabalar göstermede nasıl destekleyebilir?

Etkili CEO iletişimi için ipuçları

En büyük engel, genellikle CEO'ları ilk etapta daha görünür olmaya ikna etmektir.

Buna karşı argümanlar genellikle zaman eksikliğini ve CEO'ların kişiliğini (veya eksikliğini) içerir. Bazıları spot ışığı için doğmuş gibi görünüyor, diğerleri ise video röportajları konusunda rahat değil. Ancak özellikle dönüşüm süreçlerinde CEO'lar artık iletişimde daha aktif rol almaktan kaçınamıyor. Zaten CEO'lar, gerekli değişikliğin hedeflerini, nedenlerini ve koşullarını şeffaf bir şekilde iletmek için daha da hazır olmak zorundalar. Ve gerçekten başarılı olmak için, bu sadece onların alabileceği bir rol.

Peki, bir iç iletişimci olarak, bunun gerçekleşmesi için ne yapabilirsiniz?

• CEO iletişimi için kurumsal stratejiye uygun odak konularını seçin.

• Özel, ancak uygun içerik biçimleri geliştirin. . .

• Ardından bunları tutarlı bir şekilde takip edin ve düzenli olarak yayınlayın.

• Tüm biçimler ve fikirlerle CEO'nun kişiliğini göz önünde bulundurun. Bazıları için açık Soru-Cevap oturumları gidilecek yoldur; diğerleri için daha küçük tartışma gruplarıdır.

• Biçimlerin uygulanmasıyla mümkün olan her yerde destek olun ve CEO'nuzun parlamasına izin vermek için en uygun olanları seçin.

• Topluluk yönetimiyle ilgilenin ve gerekirse, hayalet yazma gibi işlevleri kullanarak sorulara verilen yanıtları koordine edin. En önemli sonuç, çalışanların duyulduklarını hissetmeleridir.

• Uluslararası bir şirkette çalışıyorsanız, formatları seçerken kültürel farklılıkları göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun! Hiyerarşi anlayışı diğer ülkelerde ve kültürlerde sizinkinden farklı olabilir.

• CEO iletişimi kişisel ve hatta bazen biraz duygusal olmalıdır - çalışanlar CEO'larının insani yönünü görmek ister.

Bunu aşmanın bir yolu yok: CEO'lar en önemli organizasyonel iletişimciler arasında olmalı ve hatta belki de en önemlileri. Açık ve kişisel bir iletişim tarzı benimseyerek, sadece tüm çalışanlar arasında özgünlük ve şeffaflık yaratmakla kalmaz, aynı zamanda tüm organizasyon genelinde daha iyi liderlik iletişimini teşvik etmek için rol modelleri olarak hareket ederler.

2. İletişim her zamankinden daha acil ve daha kişisel hale geliyor

İç iletişim ve TikTok'un ortak noktası nedir?

İlk düşünceniz şu olabilir: Hiçbir şey! Ama ikisi de hikâye anlatmakla ilgili. Ve bu, iç iletişimin popüler platformdan bir veya iki şey öğrenebileceği yerdir.

TikTok hayranı olsanız da olmasanız da uygulama özellikle genç nesiller için içeriğin oluşturulma ve hikayelerin anlatılma şeklini değiştirdi. Çok kişisel mesajlar verirken daha hızlı iletişim kurma eğilimimizi körüklüyor. TikTok'un algoritmasında, erişimin belirlenmesinde takipçi sayısı değil, içeriğin kalitesi kilit rol oynuyor.

Gerçek şu ki, bir konuyu yaratıcı ve kapsamlı bir şekilde açıklayabilen kısa bir video, artık birçok kişiye uzun bir metinden daha çekici geliyor. Statik bir resim eşliğinde intranetteki klasik haber makalesi neredeyse eski moda görünüyor.

Trendler ile denemeler yapın ve çalışanlarınızı dahil edin!

İç iletişim bundan ne öğrenebilir?

Elbette TikTok tarzı videolar her konuya uygun değil. Ancak bazı kampanyalarda ve ayrıca önemli stratejik konularda çalışanların dikkatini yeni ve alışılmadık bir şekilde çekmek çok faydalı olabilir. Sonuçta amacınız mesajınızı iletmek ve mümkün olduğunca çok insan tarafından anlaşılmasını sağlamaktır.

İşte bu yüzden bu trendin dersi şudur: Yeni formatları deneyin! Yeni hibrit çalışma politikanızı uzun bir yazılı metin yerine kısa ve ilgi çekici bir video ile anlatmak mümkün mü? Basılı bir broşür, yeni çalışanları, özellikle de gençleri işe almak ve yönlendirmek için hala en iyi format mı? Yoksa burada da işe alımdaki önemli adımları göstermek için video parçacıkları gibi dijital formatları birleştirme fırsatları var mı?

Ve iş gücünüzün içinde genellikle şaşırtıcı miktarda yaratıcı potansiyel bulunduğundan, neden çalışanlarınızı bu çabaya dahil etmeyesiniz? Örneğin, tüm çalışanların belirli bir konuyla ilgili bir video gönderebilecekleri ve kendi hikayelerini anlatmak için kullanabilecekleri bir video yarışması düzenleyin. Ve belki bir şeyler bile kazanırız. İnsanlar ödülleri sever! Daha sonra bu videoları intranetinizde veya çalışan uygulamanızda öne çıkararak iş gücünüze ün ve şan kazandırabilirsiniz.
 

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024