En Başarısız 10 Çalışan Bağlılığı Fikri


Spesifik işiniz ne olursa olsun, çalışanlarınız bağlı değilse müşterileriniz de olmayacaktır ve bu, üretkenliğinizi ve kârlılığınızı olumsuz etkileyecektir. Yaptıkları işten mutlu ve heyecanlı olan çalışanlar, insanları sizinle iş yapmaktan alıkoyamayan bulaşıcı bir enerjiye sahiptir. Duygular, Covid'den daha bulaşıcıdır! İşyeri memnuniyetini artırmak ve her türlü iş ölçümünü artırmak için bu çalışan bağlılığı fikirlerini kullanabilirsiniz.

1. Çalışanların proje ve hedeflerine katılın

Projeleri atadıktan sonra çalışanlarınızı görmezden gelmeyin. Bunun yerine, onlara gerçekten ilgi gösterin ve mikro yöneterek değil, merak ederek ne yaptıkları hakkında daha fazla bilgi edinin. Düzenli olarak kontrol edin, hedeflerine ulaşmak için sizden veya başkalarından neye ihtiyaçları olduğunu sorun. Bağlı liderler, önemsediklerini ve çalışanlarının yaptığı işin değeri olduğunu, takdir edildiğini ve lider için gerçekten önemli olduğunu gösteren davranışları model alır.

2. Kişisel olun

E-postalar, metinler ve hatta telefon görüşmeleri asla yüz yüze (sanal olsa bile) konuşmaların yerini alamaz. Kişisel etkileşimler, bağlılığınızı artırmaya yardımcı olur, çünkü insanlar bağlılığınızı daha iyi hissedebilir ve onlara ve çalışmalarına özen gösterebilir. Hepimiz çok fazla e-posta ile uğraşmak zorundayız ve bugün her zamankinden daha fazla gerçek bağlantıya ihtiyacımız var.

3. Düzenli ve yapıcı geri bildirim sağlayın

Bir çalışanın geri bildirim aldığı tek zaman, kritik veya olumsuz ise geldiğinizi gördüklerinde muhtemelen sineceklerdir. Çalışanlarınıza iyi yaptıkları ve diğer zamanlarda yollarına çıkan şeyler hakkında yapıcı geri bildirim verdiğinizde, geri bildirim norm haline gelir. 

Çalışanlar sizin gözünüzde nasıl olduklarını bilmek istiyor ve buna ihtiyaç duyuyorlar ve yanlıştan çok doğru yapıyor olmalılar, yoksa hala orada olmazlardı, değil mi? Daha fazla katılım istiyorsanız, iyileştirme ihtiyacı hakkında bilgi verdiğinizden daha fazlasını iyi yaparken yakaladığınızdan emin olun. Geri bildirimde bulunmadan önce kendi motivasyonunuzu kontrol edin. Doğru nedenlerle doğru tonu kullanın – spesifik olun ve bunu sık sık yapın.

4. Katılım konusunda kasıtlı olun

Bir lider olduğunuzda, çalışan bağlılığının durumuna çok dikkat etmek sizin görevinizdir. Hiç kimse, şu ya da bu şekilde bağlanmak için ilham almadan bağlanmaz. Akıllı liderler, çalışan bağlılığını, çalışan geliştirme stratejilerinin önemli bir parçası haline getirir. Çalışanlarınızı tanıyın - her insanı neyin motive ettiğini, tutkularını, yeteneklerini, korkularını ve umutlarını öğrenin. Çalışan bağlılığının dört temel faktörü ile kültürünüzde neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğrenmek için iklim/memnuniyet anketlerini kullanın:
       1. Güvenilir liderlik
        2. Yüksek Performanslı Organizasyon
        3. İş ve Kariyer Memnuniyeti
        4. Destekleyici İş Arkadaşları

5. Doğru kişiyi işe alın ve sonra yoldan çekilin

Doğru insanları işe aldığınızda ve onlara en iyi yaptıkları işte mükemmelleşmeleri ve öğrenmeye devam etmeleri için kaynakları ve sürekli desteği verdiğinizde, yoldan çekilmenin ve onları işe aldıklarını yapmaya teşvik etmenin zamanıdır. İyi bir şekilde yetki vermek bağlılığı artırırken, insanları mikro yönetmek bir ölüm klonudur. Herkes kariyerinin farklı aşamalarındadır. Bir projeye dahil olmak ve bırakmak arasındaki doğru dengeyi ayarlamak, katılımı ve bağlılığı en üst düzeye çıkarmanın anahtarıdır.

6. Açık olun

İnsanların kendilerinden tam olarak ne beklendiğini bilmeleri gerekir, "belki" veya "bir tür" beklentiler değil. Liderlerinin aklını okuması beklenen çalışanlar genellikle çok sayıda hatalı varsayımda bulunurlar ve daha sonra doğru olduğunu düşündükleri şeyler yanlış olduğunda ve sonra genellikle oyunda çok geç olduğunda dehşete düşerler. Bu, çok fazla hayal kırıklığına neden olur ve bağlı olmayan çalışanlar yaratılmasına neden olur. Çalışanlarınızla açık ve düzenli bir şekilde iletişim kurun - mümkün olduğu kadar yüz yüze… Her bir kişinin sizinle aynı yerde olduğundan ve paylaşılan hedeflere ulaştırmak için ihtiyaç duydukları tüm bilgilere sahip olduğundan emin olmak için zaman ayırın.

7. Ne demek istiyorsanız onu söyleyin 

Her seferinde sözlerinizi tutun ve bu sözü tutamayacak veya tutamayacaksanız insanları yatıştırmak için söz vermeyin. GÜVEN ile ilgili! Güven eksikliği, doğrudan katılım eksikliğine ve çok daha kötüsüne yol açar. Güçlü güven, bunun yerine kalıcı sadakate, yaratıcılığa, yüksek üretkenliğe ve sürdürülebilir katılıma yol açar.

8. Çalışanınızla birlikte öğrenen olun

Her çalışanı işe aldığınızda, bunun nedeni, o kişinin katma değerli olduğuna ve ihtiyaç duyduğunuz ve istediğiniz bir şeyi masaya getireceğine inanmış olmanızdı. Görünenin ötesinde, insanlar hakkında hiçbir şey bilmediğiniz bilgelik, yetenek ve becerilere sahiptir. Çalışanlarınızın ilgi alanları ve sahip oldukları ek beceriler hakkında bilgi edinin ve onlardan size bildikleri ve sizin bilmediğiniz bir şeyi öğretmelerini isteyin. 

Bu, merak ettiğiniz, onlara oynadıkları belirli rolden daha fazla değer verdiğiniz ve aynı zamanda sürekli öğrenen bir model olduğunuz konusunda net bir mesaj gönderir. Aslında her şeyi bilmediğinizi paylaşarak olumlu bir güvenlik açığının sinyalini verirsiniz ve personelinizi daha da yüksek seviyelerde meşgul edersiniz.

9. Bir koç olun, yanıt makinesi değil!

İnsanlar karmaşıktır ve onlara bir şans verirseniz aradıkları yanıtları genellikle kendi içlerinde bulurlar. Bunun yerine, kendi bilgeliklerini ve cevaplarını keşfetmelerine yardımcı olmak için "ne" ve "nasıl" gibi kelimelerle başlayan açık uçlu sorular sorarak onlara koçluk yapın. İnsanlar, cevaplar için lidere bağımlı olmadıklarında daha güçlü ve kendi kendine yeterli hissederler. Ayrıca, kendileri için başka birinin sağladığı bir çözüme kıyasla, buldukları bir çözüme çok daha bağlılar. Bu, yetkilendirmedir ve aynı zamanda bir sorunu çözmek için ortaklar veya takım arkadaşları olarak sizinle etkileşime girecek kadar onlara güvendiğinizi gösterir. Çalışana fikirlerini duymak ve zorluklar üzerinde birlikte çalışmak istediğinizi söyler.

10. Toplantı çılgınlığına son verin!

İnsanlar, toplantıya katılanların ilgisini çekmeyen, insanları gözyaşlarına boğan ve daha da kötüsü, işi bitirmeyen ölümcül toplantılar düzenlediğinde, her kuruluş büyük bir enerji çöküşü ve kaynak kaybı yaşar. Çalışanlarınız bir toplantı yapmak için sabırsızlandıklarında nasıl hissedeceğinizi hayal edin! Tamam, şimdi, siz ve onlar bunu bir norm ve onların gerçekliği yapmak için ne yapabilirsiniz? Sanal veya yüz yüze toplantılarda müthiş etkileşimi nasıl oluşturacağınızı öğrenmek için zaman ayırın. İyi planlayın, üretken gündemler yaratın, lojistiği düşünün. Sadece insanlarla konuşmayın – bunun yerine İÇERİK'ten önce BAĞLILIK için ilginç yollar bulun. İnsanları birbirine bağlayan ve hatırlayan açılış soruları sorun - onlar toplantıda sadece 1 saatlik insanlar değil, 24 saatlik insanlardır. 

Kendinizi ifade etmenin yeni yollarını bulun, herkesin katılımını teşvik etmek için grupları ikili veya üçlü gruplara ayırın. Her şeyden önce - birlikte eğlenin, birlikte öğrenin, birlikte ekmek kırın (sanal olarak bile). Ekip üyelerinizi toplantı tasarlamaya ve kolaylaştırmaya dahil edin. Tüm bunlar ve daha fazlası, çalışanlarınızı akıllarında, kalplerinde ve ruhlarında görünmeye teşvik edecek ve hepiniz çok daha yüksek memnuniyet ve bağlılık yaşayacaksınız.

Artan çalışan bağlılığı, çoğu CEO için listenin başında yer alır ve her lider için akılda tutulmalıdır. Bu sadece eski bir sağduyudur - bağlı çalışanlar çok daha uzun süre elde tutulur, daha çok çalışır, son derece üretken, mutlu ve sadıktır. Ayrılmış çalışanlar bunlardan hiçbiri değildir. Doğru anladığınızda tam bir smaç.

DERGİ

HRdergi Haziran sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Haziran 2024