“Yüksekte Çalışma”ya bir de bu “gözlüklerle” bakın: Türk Telekom Akademi’den sanal gerçeklik eğitimi

Gözlüğünüzü takıp Amerika Ulusal Parkları’nda sanal bir gezintiye çıkmak, yapımı bitmemiş bir inşaatın içerisinde, satın aldığınız evin bitmiş halini ya da İngiltere’de yapılan bir tümör ameliyatını 360 derece kameralar aracılığı ile izlemek… Tüm bunlar; eğitimden sağlığa, spordan turizme kadar farklı alanlarda kendini iyiden iyiye göstermeye başlayan sanal gerçeklik sayesinde artık mümkün.

Biz de Türk Telekom Akademi olarak sanal gerçekliği iş sağlığı ve güvenliği alanında uygulayarak ödüllü ve öncü bir projeye imza attık. Merak edenler için, projenin tüm ayrıntıları bu sayfalarda…

Saynur Önen – Türk Telekom
Akademi ve Yetenek Yönetimi Direktörü

Türk Telekom Akademi olarak, Türk Telekom’un teknolojideki liderliğini eğitim teknolojilerinde de sürdürüyoruz. Yeni teknolojileri eğitim uygulamalarıyla bütünleştirme çalışmalarımızdan biri de sanal gerçeklikle oldu. 

Mayıs ayında geliştirdiğimiz, dünyadaki en güncel teknolojilerden biri olan sanal gerçeklik uygulamasını iş sağlığı ve güvenliği alanında uygulayarak ödüllü ve öncü bir projeye daha imza attık. Türk Telekom için kritik çalışma alanlarından biri ve kesintisiz hizmet vermemiz için gerekli altyapının temel taşlarından biri olan yüksekte çalışma konusunda heyecanlı bir sanal gerçeklik deneyimiyle bir proje geliştirdik.


Sanal gerçeklikle gerçeğe yakın simülasyon tecrübesi

Sanal gerçeklik, fiziksel deneyimlerin bilgisayar ortamında taklit edilmesiyle eğitim alanında gerçeğe yakın simülasyonlar yapılmasını sağlıyor. Burada hazırlanan videoların gerçeğe oldukça yakın olması çok büyük önem arz ediyor. Grafikler ve görüntü teknolojilerinin güçlü olması gerektiği kadar, hazırlanan senaryonun da kusursuza yakın olması gerekiyor. Bu bütünlük sağlanmadığı takdirde kullanıcı “gerçeklik hissiyatını” tam olarak yaşayamıyor ve kullanıcıda istenilen etki bırakılamıyor.


Oyundan eğitime çok alanda kullanılabiliyor

Tam da bu nedenle sanal gerçekliğin yakın bir zaman diliminde hayatımızın birçok noktasına girerek bizleri şaşırtmaya devam edeceğini söyleyebiliriz. Eğitim, sağlık, spor, inşaat, turizm ve sinema gibi sektörlerde şimdiden kendini göstermeye başladı. Artık gözlüğünüzü takıp Amerika Ulusal Parkları’nda sanal bir gezintiye çıkabilir, yapımı bitmemiş bir inşaatın içerisinde satın aldığınız evin bitmiş halini ya da İngiltere’de yapılan bir tümör ameliyatını 360 derece kameralar aracılığı ile izleyebilirsiniz.


360 derece video çekim tekniğinin gelişimi

Özel kameralarla çekilen 360 derece videolar, çekim mekanındaki her şeyi kaydediyor. Sanki gerçekten oradaymışsınız hissini oluşturan bu videolar baktığınız her yönde derinlik hissi veriyor. Bu tarz projelerde yaygın kullanılan araç GoPro’lardan oluşan iskelet sistemleri. Ortaya çıkan video görüntü kalitesi açısından tatmin edici olmakla birlikte daha sonra kullanıcılar bilgisayar veya akıllı telefonlarından bu görüntüleri kolayca izleyebiliyor.


Sanal gerçeklik gözlükleri, ekonomik fiyatlarıyla cazibeyi artırıyor

Sanal gerçeklik son yıllarda adından bolca söz edilen bir teknoloji… Firmalar arka arkaya sanal gerçeklik gözlüklerini tanıtmaya ve yeni uygulamalar üretmeye başladılar. Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri her geçen gün daha fazla yatırım yaparak bu teknolojinin daha fazla yaygınlaşmasına destek oluyorlar. Bu firmalar her ne kadar sektöre yön verseler de ürünlerinin satış fiyatları oldukça yüksek. Ancak düşük maliyete sanal gerçeklik teknolojisinden geri kalmak istemeyenler için uygun fiyatlı markalar da mevcut.


Deloitte’un tahminlerine göre, bu yılın sonuna kadar dünyada ortalama 2,5 milyon sanal gerçeklik gözlüğü satılacağı ve 2018 yılında bu rakamın 10 kat artarak 24 milyona ulaşacağı öngörülüyor. Digi-Capital adlı araştırma şirketinin raporuna göre ise 2020 yılında bu yeni piyasanın toplam büyüklüğü yazılım ve donanım pazarıyla birlikte 150 milyar dolara ulaşacak. 


Kumandalarla gelen yeni dönem

Sanal gerçeklik teknolojisinde en önemli basamaklardan biri firmaların bu deneyimi, içerisine kullanıcıların hareket kabiliyetlerini algılayan sensörlerle desteklemesi oldu. Bu sayede kullanıcılar ellerindeki kumandalar yardımı ile uygulamanın içerisinde oyuncu olarak yer alabildiler ve en başta belirttiğimiz gerçeklik hissiyatını başarılı şekilde yaşadılar.


Eğitimdeki kullanım imkânları çok geniş


Teknolojinin bu yönde gelişmesi, eğitim sistemlerini de etkilemekte geç kalmadı. Artık bir kulaklık ve sanal gerçeklik gözlüğü ile bambaşka bir ortamda eğitim ihtiyacımızı karşılayabiliyoruz. Teorik eğitimleri bir anda iş başı öğrenme ortamına çevirip deneyimlerken detaylı bir şekilde öğrenebiliyoruz. Arıza tespiti gibi içerisinde süreç barındıran eğitim başlıklarını sanal gerçeklik ile ele alıp çalışanlarımıza farklı deneyimler yaşatabiliyoruz.


Sanal gerçeklik teknolojisi eğitimde kullanırken, kişilerde etki bırakmak için içerisinde etkileşimi barındırması kesinlikle önemli. Aksi takdirde yapmış olduğunuz eğitim, sıradan bir e-eğitim uygulamasının bir tık dahi uzağına gidemez.

Türk Telekom Akademi eğitim teknolojilerinde öncülüğünü sürdürüyor


Türk Telekom çalışanlarını bugün ve geleceğe hazırlayacak kişisel, mesleki ve teknik alanda gelişimlerini destekleyen kurumsal bir akademi olan Türk Telekom Akademi’de, teknolojiden faydalanarak uygulamalı öğrenme ortamını çalışanlarımıza sunuyoruz. E-eğitim, mobil öğrenme, sanal sınıf, teknoloji laboratuvarlarımız, video bazlı çok sayıda dijital öğrenme içeriklerimiz ve işimizi kolaylaştıracak tüm teknolojileri bünyemizde barındırarak sektörde öncü olmak ana hedefimiz.


Bu yenilikçi bakış açımız ile sanal gerçeklik teknolojisini çalışanlarımızla tanıştırmak bizler için değerliydi. Türk Telekom Akademi olarak sanal gerçeklik teknolojisini eğitim alanında uygulayıp yeni bir bakış açısı kazandırdık.

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri sanal gerçeklikle buluştu


Bunu yaparken de insana ve insan hayatına verdiğimiz önemden yola çıktık. Bu yeni teknolojiyi doğrudan insan hayatına temas eden bir noktada kullanmak ve çalışanlarımız üzerindeki farkındalığı artırmak istedik. İnsan hayatıyla ilgili olması bizi iş sağlığı ve güvenliği konusuna yönlendirdi.


“Yüksekte Çalışma” eğitimimiz Türkiye’nin her noktasında çalışanlarımız tarafından alınan bir eğitim. Hem bu eğitimin etkinliğini artırarak çalışanlarımızın bu konuya ne kadar değer verdiğimizi hissetmesini sağlamak hem de ilk defa Yüksekte Çalışma eğitimi alacak çalışanlarımızın kulelerde karşılaşacağı zorlukları önceden görmesini istedik.


Yüksekte Çalışma Eğitimi’ni nasıl tasarladık?


Yüksekte Çalışma sanal gerçeklik eğitimimizi İstanbul Çamlıca’da bulunan iletişim kulelerinde çektik. Öncesinde prova çekimi yaptık ve deneyimli eğitmenimizi 40 metre yüksekliğe kadar çıkarttık.

Sanal gerçeklikte etkileşime önem verdiğimiz için telefon destekli gözlüklere uygun bir uygulama tasarladık. Bu sayede uygulamamıza ekipman seçimi, doğru anahtar noktaları seçimi gibi etkileşimli alanlar ekledik. Ayrıca uygulamamızı dış ses ile destekleyerek göze ve kulağa aynı anda hitap ettik.


Mayıs’tan bu yana 700 kişiye ulaştık

Uygulamamızı lansman tarihi olan Mayıs ayından bu yana farklı şekillerde tanıttık. Bölge müdürlüklerimizde stantlar kurduk, oryantasyon eğitimlerimize dahil ettik ve yüksekte çalışma sınıf eğitimlerinden önce ilgili çalışma arkadaşlarımıza da denettik. 


Amacımız bu uygulamayı teknik saha çalışanları dışında onların yöneticilerine ve diğer tüm çalışanlarımıza deneyimletmekti.


Kullanıcılardan olumlu geri dönüşler alındı

Farklı çalışan profillerinden çok güzel tepkiler aldık. Bölge müdürlerimiz, saha yöneticilerimiz, genel müdürlük personellerimiz ve destek birimlerimizden çalışma arkadaşlarımız uygulamamızı denediler. En güzel dönüşler genelde saha ekiplerine yöneticilik yapan ama hayatında hiç kuleye çıkmamış yöneticilerimizden geldi. Kendilerine bağlı olan çalışanların işlerini ne kadar zor şartlar altında gerçekleştirdiklerini bu uygulama ile daha iyi anladıklarını söylediler.

Üstün İşveren Ödülü’nü aldık

“Teknoloji için İnsan, İnsan için Gelişim” sloganıyla yola çıkan Türk Telekom Akademi olarak bu öncü sanal gerçeklik uygulamamızla Stevie Awards, Üstün İşveren kategorisinde ödüle layık görüldük. Bu önemli başarıdan aldığımız motivasyonla uygulamamızı farklı kapsamdaki konu başlıkları ile yaygınlaştırmaya karar verdik. Ana ürün gruplarımızın tanıtımı ile ilgili sanal gerçeklik uygulamalarını da kısa süre içinde devreye almaya hazırlanıyoruz.

DERGİ

HRdergi Nisan sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Nisan 2024