Yönetime Jodie Foster Yaklaşımı

Jodie Foster, ünlü bir aktris iken ünlü bir film yönetmeni olan bir isim... Başka bir deyişle, bir yıldız çalışanken yönetim işini devralan bir isim... Sizce bir kişi, uzman bir bireysel katkı sağlayıcı olmaktan yönetici olmaya nasıl hazırlanır? Oraya atlayış yapmadan önce ne öğrenmeniz gerekiyor?

Foster, bilmek istediği ve gerçekten ihtiyaç duyduğu tek şeyin güven, bir kalem ve kağıt olduğunu söylüyor. Daha önceleri kamera lensleri, ışıklandırma vb. hakkında çok fazla ilgili bilgiye ihtiyacı olacağını düşünmüştü. Ama bunun böyle olmadığını söylüyor. Gerçek şu ki, bilmeniz gereken her şeyin içinizde olduğunu, her karar verme sürecinin içgüdüsel olduğunu ve bunları yazmak için bir kalem ve kağıdınız olduğu sürece iyi durumda olduğunuzu söylüyor.

Yönetim geliştirme için çıkarımlar

Unutulmamalıdır ki, bir film yönetmeni rolüne geçiş yapan siz veya ben, bunu Foster'dan biraz daha zorlayıcı bulabiliriz. Hayatı boyunca filmlerde oynamış, altı yaşındayken bir televizyon programında oyunculuk yapmaya başladı. Ozmozla yönetmenliğin doğasını öğrenmek için yıllarını vermiş. Yine de, yönetim becerilerinin yürekten geldiğine dair ısrarında hala derin bir şey var. Bu konuya biraz daha nörobilişsel bakmak gerekirse, yönetim becerilerinin beynin sağ tarafından geldiğini söyleyebiliriz, analiz yapmaktan ziyade kalıpları aramak ve var olan şeylere bütünsel olarak bakmak olduğunu görürüz.

Beynin aktiviteleri, sol ve sağ hemisferler arasında düzgün bir şekilde ayrıştırmadığını biliyoruz ama psikiyatrist Iain McGilchrist, klinik kanıtların sağ hemisferi ‘bütünsel’,  solu ‘analitik’ olarak düşünmenin mantıklı olduğunu savunuyor.

Yönetim eğitim programlarımız analitik bir yaklaşımı vurguluyorsa, yöneticilerin dikkatlerini nereye odaklamaları gerektiği konusunda yanlış yönlendiriyor olabiliriz. Roller ve kilometre taşları hakkında netlik olup olmadığını görmek için dinlemek yerine, “sadece dinle” demek daha iyi olabilir. Bütçe farklılıklarına dikkat edin demek yerine “sadece dikkat edin” diyebiliriz.

Yönetim gelişimine karşı en bilinen yaklaşım, insanlara bir sınıfta bir şeyler anlatmaya odaklanmaktır. Bu, yöneticilere analitik bir yaklaşım öğretmeye yönelir. Belki de yönetim geliştirme, çalışanları yönetimsel rollere alıştırmaya ve buna dikkat etmelerini sağlamaya daha fazla odaklanmalıdır.

Belki de yönetim geliştirme, çalışanları yönetimsel durumlara sokmaya ve dikkat etmelerini sağlamaya daha fazla odaklanmalıdır. Yüksek potansiyelli çalışanların yönetim toplantılarına katılmaları için yollar bulun, onlara üst düzey yöneticilerle konuşma fırsatları verin ve duyduklarını yansıtmaları için onları teşvik edin. Onlara gözlemleri hakkında başkalarıyla konuşma şansı verin.

Bu bana büyük bir üretim firmasında üst düzey bir yöneticiden aldığım bir yanıtı hatırlattı. Ona iyi bir yönetici olmayı nasıl öğrendiğini sormuştum, bunun birçok kötü yönetici için çalışarak olduğunu söyledi. Bu kötü yöneticiler ona faydalı teknikler öğretmemişti ama o yıllar boyunca yakından ilgilenmişti. İyi yönetimin ne olduğunu kalbiyle öğrendi. 

David Creelman, Creelman Research'ün CEO'sudur. HRBP'lerin analitiklerini ve iş anlayışlarını yükseltmek için yardıma ihtiyacınız varsa, o zaman iletişime geçin. Creelman'a LinkedIn üzerinden bağlanabilir veya dcreelman@creelmanresearch.com adresinden e-posta gönderebilirsiniz.
 

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024