Yılbaşı tatilinizi hala planlamadınız mı?

FEST Travel, bu yıl da sizin için yeni yılı dünyanın en güzel coğrafyalarında; doğanın içinde, tarihi öğrenerek veya
yerel lezzetlerin tadına vararak karşılayabilmeniz için en güzel rotaları tasarladı.

Medeniyetlerin Akdeniz’e Açılan Kapısı Beyrut

Yılbaşı tatilinizde vizesiz bir destinasyon seçmek istiyorsanız Lübnan’ı öneriyoruz. Lezzetli yemekleriyle, medeniyetlerin Akdeniz'e açılan kapısı, gezginlerin sık uğradığı durak, Osmanlı ve Haçlıların izlerinin birbirine karıştığı tüm zamanların şehri “Ortadoğu’nun Paris’i” Beyrut'ta farklı bir yılbaşı… Ortadoğu’nun bu önemli başkenti dışında, gezinin odağında “Dünya Mirası” kentler, tarihi Neolitik çağa uzanan Biblos, Baalbek antik şehri ve tarihi yerleşim Anjar bulunuyor.

Küba'da Yılbaşı

Sizin için yılbaşı demek müzik, dans, eğlence demekse işte burası tam adresi! UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki 4 yer: Havana, Cienfuegos ve Trinidad tarihi merkezleri, Şeker Kamışı Vadisi, Varadero... Şarkı söyleyip dans ederek sokakları ve meydanları daimi karnaval alanına çeviren Kübalılar. 

Yılbaşı’nı Havana'da geçirip ertesi gün Küba'nın en iyi plajlarından biri olan Varadero'da gün boyu denizin, kumun ve kokteyllerin tadını çıkarıp dinlenin. Fidel Castro, Che Guevara ve Ernest Hemingway’in ayak izlerinde, müziğin, dansın ve devrimin ülkesi İşte size Küba’da unutulmaz bir yılbaşı…

Yılbaşı’nda Güney Afrika

Stellenbosch ve Franschhoek'te tadımlar, Boulders Plajı’nda Afrika penguenlerini gözlemleme, Nelson Mandela’nın 27 senelik hapis hayatının büyük bölümünü geçirdiği Robben Adası Hapishanesi'ni ziyaret, Bo Kaap, Aslan Parkı, Lesedi Köyü, Viktorya Şelaleleri gezileri ve safariler...

Taşın Belleğinde Yılbaşı: Mardin - Midyat - Hasankeyf

Yılbaşı’nda uzaklara gitmeden, yurtiçinde geçirmek isteyenlerin rotası! Bir dağın tepesine kurulmuş taşın kalbi Mardin'de Mezopotamya'nın kucağındaki Dara'ya, Deyrulzafaran ve Mor Gabriel'e, sular altındaki Hasankeyf'in son anlarına, ezan sesiyle kilise çanının birbirine karıştığı taş sokakları birbirine bağlayan meşhur geçitlere, bambaşka lezzetlere doğru doyamayacağınız bir seyir gezisi. 

Portekiz’de Yılbaşı

Avrupa'nın en batı ucundaki konu­muyla tarih boyunca pek çok halkın kaynaştığı Portekiz’de, yerel tatlarla tatil keyfinizi katlayabilir, Portekizlilerin romantik mizacının yansıması olan ezgiler eşliğinde eğlenebilir, Kuzey Portekiz’in incisi Porto, neolitik dönemlerden beri ayakta olan Lizbon, Heronimos Manastırı ve Belem Kulesi, Sintra, Alcobaça Manastırı, Douro Nehri’nde tekne gezintisi gibi tarihi içinize çekmenize olanak sağlayan yerleri de içinde barındıran güzel bir yılbaşı gezisi geçirebilirsiniz. 

Yılbaşı’nda Umman Sultanlığı 

Arap Yarımadası’nın petrol zengini olup şaşaadan uzak kalmayı başarabilen ülkesi Umman Sultanlığı, zengin kültürü, geçmiş medeniyetlerin gururla taşıdığı mirası, doğal güzellikleri, mütevazı kentleri ve eğitimli genç nesliyle, Arabistan Yarımadası’na dair algılarınızı değiştirecek. Umman bozulmayan doğası, derin kanyonları, göz alıcı kumulları ve yemyeşil vadileri ile adeta çölün ortasında bir serap gibi gezginleri büyüleyecek bir yılbaşı gezisi.

Yılbaşı’nda Lapland 

Yılbaşı’nda Lapland gezisinde Finlandiya’nın iki önemli kenti Helsinki ve Rovaniemi’yi gezecek, haskilerin (Sibirya kurdu) ve Ren geyiklerinin çektiği kızaklarla eşsiz manzaraları içinde yol alacak, kar motosikletleri ile Kuzey Işıkları altında buz safarisi yapacak, Noel Baba’nın resmi memleketi Santa Claus kasabasına uğrayacak; kısacası belgesellerde tanık olduğunuz türden bir maceraya doğru yol alacaksınız.

Vietnam - Laos - Kamboçya

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki 5 yer: Hue Anıtları, Hoi An Eski Kenti, Halong Körfezi, Luang Prabang ve Angkor; Vietnamlılar, Khmerler, Laolar, Çamlar, Taylar, Budacılar, Daocular, Kaodaycılar, Müslümanlar, Animistler ve Atacıların iç içe geçmiş kültürleri ile Çinhindi Yarımadası’nın dinler ve diller mozaiği, rengârenk pazar yerleri ve zengin mutfaklar ile bir Uzakdoğu deneyimi...

Kolombiya 

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, limanı, kalesi ve anıtlarıyla Karayipler’deki sihirli şehir Cartagena. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki 2 yer: Üniversite şehri Bogota, tuz şehri Zipaquira. Bogota’da Altın ve Botero Müzeleri. Uçsuz bucaksız kahve bahçeleri, rengârenk kentleri, güleryüzlü, sıcakkanlı, misafirperver ve eğlenceye düşkün insanlarıyla Kolombiya...

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024