Uzaktan Sosyal Olmak: İzole bir yaşamla mücadele #Coronavirus

Geçtiğimiz haftalarda pandemi nedeniyle tüm dünyada şirketler, hızla çok acayip sosyal uzaklaşma önlemleri alarak zorunlu hale gelen evden çalışma uygulamalarını hayata geçirdi. Evden çalışmak, genellikle bir dizüstü bilgisayar ve bir fincan kahve ile kanepeye uzanma görüntülerini beraberinde getirir, ancak "evden çalışma"nın yeni gerçekliği oldukça farklıdır. Son 15 yılını evde çalışarak geçiren biri olarak şunu söyleyebilirim ki, pandemiden dolayı gelen zorunlu evden çalışma böyle bir durum değil. Pandemiden önce öğlen dışarıda bir kahve içen, market dolaşan, arkadaş veya danışan buluşması yapabilen ‘evden çalışanlar’ olarak şu an izole çalışıyoruz.

Başka bir deyişle, daha önceki evden çalışmak kelimenin tam anlamıyla evden çalışmak anlamına gelmiyordu. En azından önümüzdeki birkaç ay boyunca, “evden çalışma”nın yeni çalışma tanımı gerçekten fiziksel izolasyon olacak. Sosyal izolasyonun aksine fiziksel izolasyon dememin sebebi, sosyal mesafecilik kavramının gerçekten fiziksel mesafeyle ilgili olmasıdır. Fikir, korona virüsü iletme olasılığını en aza indirgemek için yeterince uzak durmak...

Bununla birlikte, sosyal mesafenin ne anlama geldiğine bakarsak, bizim için bir çukurun içine girip hayattan kopmaktır. Bizler doğaları gereği sosyal yaratıklarız ve insan bağlantısına güçlü bir şekilde ihtiyaç duyuyoruz. Gerçek şu ki, eşi görülmemiş bir sosyal bağlantı çağında sosyal izolasyonu yaratan yeni nesil salgın yaşıyoruz. Ne kadar fiziksel olarak yalıtılmış olsak da hepimizin elinde sosyal açıdan bağlı kalmak için çeşitli araçlar var.

Evde tecrit bir şekilde çalışmak zorunda kalacakların yanı sıra evden çalışma seçeneği olmayanların meselesi de var. Barlar, restoranlar, spor salonları, tiyatrolar, müzeler ve kreşler kapılarını kapattıkça, milyonlarca çalışanın işlerine gitmeden evde kalması gerekecek. Dünya genelindeki üretim ve dağıtım tesisleri, lojistik hizmet sağlayıcılar, sözde “eğri” düzleşmeye başlamazsa benzer önlemler almak zorunda kalabilir. Yani, kendinizi hangi fiziksel izolasyon biçi- minde bulursanız bulun, stresi hafifletmek için atabileceğiniz bazı adımlar var:

Günlük rutininizi koruyun, çünkü buna ihtiyacınız var: Farkında olmayabilirsiniz, ancak günlük rutinleriniz artık her zamankinden daha kritik olacak. Kişisel rutinler ve günlük planlar, özellikle be- lirsiz zamanlarda bir kesinlik ve kontrol duygusu sağlar. Rutininizi tipik iş gününüze mümkün olduğunca benzer tutmaya çalışın. Yani, duş almak ve genellikle yaptığınız gibi giyinmek. Tüm gün pijama partisine direnmek için ne gerekiyorsa yapın.

Kişisel alanınızı koruyun ve ona biraz renk katın: Normallik duygusunu korumak için çevrimiçi video toplantılarınızda (veya aileniz ve arkadaşlarınızla yaptığınız çağrılar) sanki bizzat oradaymışsınız gibi davranmayı unutmayın. Evden çevrimiçi olurken arka planıma her zaman sahneye koyuyorum ve onunla biraz eğlenmeyi seviyorum. Kendinizi nasıl sunduğunuzu düşünmenin yanı sıra kişisel tarzınızı sergileme fırsatını da yansıtmanın bir birleşimidir bu tür küçük oyunlar... Evden haber yapan ve onunla eğlenen CBS’de “This Morning” programını sunan Vladimir Duthiers'ten ilham alabilirsiniz.

Sosyal anlamda bağlantıda kalın, sadece dokunmayın: Sosyal destek stres için kritik bir tampondur, bu yüzden sosyal teması sürdürmek yeni normale uyum sağlamak için hayati önem taşımaktadır. Çalışsanız da çalışmasanız da arkadaşlarınızla düzenli bir iletişim kurmaya çalışın. Düzenli check-in süreleri belirleyin ve teknolojiyi kullandığınızdan emin olun. Google Hangouts, Facetime, Zoom, LinkedIn messenger... hepsi harika seçeneklerdir. Toplantılarınız için video konferans teknolojisi kullanıyorsanız, kameranızın açık olduğundan emin olun. Birbirinizi görme fırsatı sosyal etkileşimlerinizi geliştirecek ve aynı zamanda sizi kabuğunuzdan çıkmaya teşvik edecektir.

Yeni destek ekibinizi bir kamera ile öne çıkarın: Kamerada olmaktan bahsetmişken, çoğumuz şimdi çocuk bakımı ve evcil hayvan görevlerini dengeliyorken aynı zamanda işimizi yolunda tutmaya çalışıyoruz. Üç yaşındaki çocuğum video toplantıları sırasında ofisime giriyor ve köpeğim sürpriz görünümler yapmayı seviyor. Kabul edelim, bu kolektif çalışma yeni realitemizin bir parçası. Öyleyse, neden bazen yeni ofis arkadaşlarınızı(?!) bir kamera ile vurgulamıyor ve insan tarafınızı biraz göstermiyorsunuz?

Bir cerrah özeni ile temizlik yapın: Babam bir veterinerdi ve ben de gençken hastanesinde çalışırken ameliyattan önce el yıkama işlemlerini öğrenmek zorunda kalmıştım. Yirmi saniyelik CDC el yıkama protokolü, çoğumuzun alıştığından çok daha fazlasıdır. Bu zor günlerde ailemize, komşularımıza, iletişim kurduğumuz herkese bir borcumuz varsa; o da bu temizlik sürecini hayata geçirmektir.

Gülümseyin: Hiçbirimiz böylesine zor bir durumda kalmak istemeyiz, ancak bu anormal değişikliklere biraz dalgacı yaklaşmak kolaylaştıracaktır. Bu durumu çok ciddiye almak, olumsuz kendi kendine konuşmaya sarılır ve bu zor zamanlarda asla yardımcı olmaz. Evden çalışma garip bir şekilde, çevrimiçi ve kamera etkileşimi ile iş arkadaşlarınızı fiziksel olarak ofiste olduğunuzdan daha iyi tanımanın bir yolu olabilir. Artık iş ve sosyal yaşamı daha önce hiç olmadığı gibi harmanlıyoruz. Böylece, alanınızı kucaklayın, kesintilerin tadını çıkarın ve olabildiğince kendinize gülün. 

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024