Hemel’in İK ile değişim yolculuğu

Size, Hemel’in içinde bulunduğu değişim, dönüşüm sürecinin hikayesini anlatmak istiyorum. Okuyacaklarınız, 50’nci kuruluş yıldönümünden 1 yıl önce ailenin ikinci kuşak temsilcisinin göreve başlamasıyla İK ile tanışan şirketimizde hayata geçirilen yeniliklerin ve yeni hedeflerin ayrıntılarıdır.

Bihter Uysal Toy – Hemel İnsan Kaynakları Yöneticisi

1966 yılında İngiliz ortaklığında kurulan ve o günden bu yana ahşabın çürümeye karşı korunması, ahşap boya ve cilaları konusunda uzmanlaşan Hemel’de, 2015 yılında, ailenin ikinci kuşak temsilcisi Genel Müdür olarak göreve atandı. Bu değişiklikle birlikte kurumsal kimliğin yenilenmesi süreçleri başlarken, kurumsallaşma adımları çerçevesinde İnsan Kaynakları ayrı bir departman olarak konumlandırıldı. Bu yazıda sizinle, bu değişim sürecinde imza attığımız çalışmaları ve bizi heyecanlandıran yeni projelerimizi paylaşmak istiyorum.

Dijital platformlara entegrasyon ve referans sistemi

Şu anda İK Departmanımızın temel görevleri arasında Seçme ve Yerleştirme, Eğitim ve Gelişim, Performans Yönetimi ve Yetenek Yönetimi fonksiyonları ile ISO 9001 ve ISO 45001 Kalite Yönetim Sistemleri bulunuyor. Şirketin içerisinde bulunduğu değişim ve dönüşüm sürecinde Üretim, Satış ve Mali İşler sistemleri ile birlikte İnsan Kaynakları uygulamaları da dijital platformlardan entegre biçimde yönetiliyor ve ihtiyaç duyulan güncellemeler hızlı bir şekilde yapılıyor. 

İşe alım sürecimizde, pozisyonun gerektirdiği temel yetkinliklere sahip olmakla birlikte, sürekli gelişimi hayat felsefesi olarak benimsemiş, takım çalışması ile hareket eden adayları bünyemize dahil ediyor, mavi yakalı pozisyonlar için İşkur ve Tuzla Belediyesi istihdam bürosu
ile ortak çalışıyoruz. Çalışanlarımızın referanslarına önem verdiğimiz için tüm açık pozisyonlarımızı kurum içinde de duyuruyor ve geçen yıl hayata geçirdiğimiz referans sistemi ile uygun olabilecek adayların çalışanlarımız tarafından da paylaşılmasını sağlıyoruz.

Hedef bazlı değerlendirmeden yetkinliklere...

2015 yılından beri çalışanlarımızı, hedef bazlı performans değerlendirme sistemi ile değerlendirip geri bildirim sürecini de bu değerlendirmenin içerisinde yönetiyorduk. 2018 yılından itibaren performans değerlendirme sistemimize yetkinliklerimizi de değerlendirme kriteri olarak ekledik.

2018 yılının başında şirket vizyon, misyon, değerlerimiz, dijital süreçlerimiz ve şirket üst yönetiminin çalışanlardan beklentileri çerçevesinde Hemel yetkinliklerimizi oluşturduk. İnsan Kaynakları Danışmanımız ile beraber yürüttüğümüz çalışmayı 2 faz halinde tüm süreç ve ekip yöneticisi çalışanlarımız ile tartışarak mutabakat sağladık ve 4 farklı seviye için hazırladığımız yetkinliklerimizi hayata geçirdik.

Geri bildirim en güzel hediyedir anlayışından yola çıkarak yetkinlik bazlı değerlendirmede çalışan ve yöneticisinin karşılıklı geri bildirim vermesini destekledik ve bu konuda çalışanlarımızın sisteme olan inancını güçlendirdik. Geri bildirim alma ve verme konulu eğitimlerimiz ile bu konuda farkındalığı yüksekte tutuyoruz. Bu kapsamda tüm çalışanlarımızı Performans-Potansiyel Matrisi’nde değerlendirerek bireysel
gelişimlerini yakından takip edebiliyoruz.

En güçlü kasımız
Sağlık ve Güvenlik Kültürü

Şirket yönetiminin olduğu kadar çalışanlarımız tarafından da çok önemsenen İş Sağlığı ve Güvenliği, Hemel’in en güçlü kasını oluşturuyor.
Bu yaklaşımın temelinde çalışanların sağlık ve güvenlik kültürümüzü sahiplenmesi ve görüşlerinin hassasiyetle üzerinde durulduğunu bilmeleri yer alıyor. Çalışanlarımızın İSG sistemine olan güveni ve yüksek farkındalığı ISO 9001 ve 45001 Kalite denetimlerimize yansıyor ve Denetçilerimiz örnek uygulamalarımız ile ilgili bizlere olumlu geri bildirim veriyor.

Şimdi sıra geleceğin liderlerini yetiştirmekte

Yedekleme Yönetimi kapsamında; Yedekleme Politikası ve Terfi politikalarımızı hayata geçirerek kariyer haritası hazırlıyor, terfilerin kıdeme ve kişiye bağlı yönetilmediği, çalışanlar arasında adaleti sağlayacağına inandığımız politikalar üzerinde çalışıyoruz. Yedekleme planları çerçevesinde orta kademe yöneticilerimizi koçluk sürecine dahil ederek geleceğin liderlerini yetiştiriyoruz. Koçluk tarzı liderlik hedefimizden hareketle koçluk kültürünü şirket kültürümüz ile entegre etmeyi planlıyoruz.

Her yıl yeni bir ödül sistemine Merhaba...

2019 yılında hayata geçirdiğimiz doğum günü izninde; çalışanlarımızın doğum günlerini sevdikleriyle geçirmesi için 1 gün idari izin veriyoruz. 2020 yılında “Aday Önermek Senden Ödül Hemel’den” mottosu ile İç Referansı Ödüllendirme Programımızı hayata geçirdik. Halihazırda çalışmakta olan arkadaşlarımızı refere eden çalışanlarımızı da ödüllendirmiş olduk. 2021 yılının ödül sistemi için de çalışmalarımız başladı.

“UYGUNSUZLUKLARI TABİİ Kİ ÜSTLERİMİZE RAHATÇA İLETEBİLİYORUZ,
DENETÇİ NEDEN BÖYLE BİR SORU SORDU Kİ?”

Ocak ayında gerçekleşen ISO 45001 denetiminde, denetçilerimizden aldığımız geri bildirim, Hemel’de sağlık ve güvenlik kültürümüzün ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha görmemizi sağladı. Denetçi, üretim saha denetimi esnasında bir çalışanımız ile gerçekleştirdiği sohbeti şu şekilde aktardı: “Çalışanlarınıza ‘Karşılaştığınız uygunsuzlukları üstlerinize rahatça iletebiliyor musunuz?’ diye sorduğumuzda, ‘Elbette’ dedikten ve görüşlerini ilettiği yöntemleri anlattıktan sonra bana, ‘Denetçi bana böyle bir soruyu neden sordu ki?’ şeklinde baktığını hissettim”. Hemel’de, özellikle İSG kapsamındaki uygunsuzlukların, taleplerin ve beklentilerin Çalışan Temsilcileri, Üst ve Orta düzey yöneticiler, İSG Uzmanı ve İK’ya bildirimi konusunda tüm kapıların açık olduğu ve birden fazla yöntem olduğu konusunda çalışanlarımız oldukça bilgili ve sürecin bütününe dahil.


DERGİ

HRdergi Haziran sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Haziran 2024