SHRM Yıllık Konferansı, bu yıl 13 binin üzerinde kişiyi ağırladı


Dünyanın en büyük İK organizasyonu SHRM tarafından bu yıl 66. kez düzenlenen SHRM Annual Conference & Exposition, 22-25 Haziran tarihleri arasında 13.000 üzerinde katılımcıyı ağırladı.

Katılımcıları yüzlerce konuşmacı, 200’den fazla sunum ve 1.300’ün üzerinde hizmet sağlayıcıyla bir araya getiren konferans oldukça renkli ve yoğun bir gündemle gerçekleşti.

Dünyaca ünlü isimlerin ve İK liderlerinin konuşmacı olarak yer aldığı konferansta İK’nın geleceği, sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu. Konferansı, HRdergi olarak biz de izledik.

Dünyaca ünlü ve üç kez Pulitzer Ödülü sahibi yazar Thomas Friedman da konferansın ana konuşmacılarından biriydi.

Çarpıcı sunumuyla katılımcılardan yoğun ilgi gören Friedman konuşmasında şunları söyledi: ‘’Gerçekten bu dünyada çalışan olmak çok zor… Çünkü bu hiper-bağlantılı dünyadaki tek sosyo-ekonomik gerçeklik; vasatlığın artık resmi olarak çöktüğüdür. Bu dünyada ayakta kalmak istiyorsanız rutin, sıradan veya vasat olma şansınız yoktur. Yaratıcı anti-rutin olmak zorundasınız.

Kişisel marka değerinizi ekstra artırıp yetkinliklerinize kiralık muamelesi yaparak her yıl kendinizi güncellemelisiniz. Aksi takdirde erken zorunlu emekliler dünyasındaki yerinizi alırsınız.’’

Konferansın ana konuşmacıları arasında yer alan televizyon dünyasının önde gelen isimlerinden Robin Robert da geçmiş yıllarda yaşadığı iniş çıkışlardan bahsettiği konuşmasında, ‘bu deneyimler, iyi veya kötü beni dönüştüren şeylerdir’ diyerek yaşam tecrübelerini katılımcılara aktardı.

SHRM Başkan ve CEO’su Henry G. Jackson ise teknolojinin iş hayatını ve rutin süreçleri ele geçirmesiyle birlikte İK profesyonellerinin de yetkinliklerini bu noktada keskinleştirmeleri ve çalışanların üzerine adeta bir lazer-odak gözüyle bakmaları gerektiğine değindi.

Konferansın ilgi çeken konuşmacılarından biri olan ve birkaç yıl önce Boston Maratonu patlamasında sol bacağının bir kısmını kaybeden Heather Abbott ise bu olayla birlikte değişen iş hayatını anlattı.

Şu anda Raytheoun Inc.’de İK Çalışan Uyum Müdürü olarak çalışan Abbott, engelli çalışanların hayatlarını kolaylaştıracak yenilikçi İK uygulamalarından bahsetti.

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024