SHRM Kongresi bu yıl 15 binden fazla kişiyi ağırladı


Dünyanın en büyük İnsan Kaynakları organizasyonu SHRM (Society for Human Resources Management)'ün her yıl düzenlediği, bu sene 15.000'den fazla kişinin katıldığı SHRM Kongresi 28 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında Amerika'da, Las Vegas'ta gerçekleşti. Kongrenin katıldığım seanslarının ana mesajını insan yönetiminde sistemlere güvenmeyi bırakıp, ilk yöneticilere sorumluluk vermek olarak özetlemek mümkün. Son senelerde ilk yöneticinin öneminin giderek daha çok ortaya çıkması, insanların işlerini değil ilk yöneticilerini terk ettiklerinin anlaşılmasına paralel bir mesaj vardı sunumlarda...

Çiğdem Özdemir Evren
Organizasyonel Gelişim Birim Yöneticisi
FNSS Savunma Sistemleri

Kurumsal hayat çok uzun bir süre insanların gelişime açık yönlerine odaklandı. Çalışanların eksik yönlerini tespit edip onun üzerine çalışmak performans yönetim sistemlerinin ana amaçlarından biri olarak sunuldu. Belki kurumsal hayat diyerek profesyonellere fazla yükleniyoruz, bir dönem çocuklar da benzer yetiştirilmedi mi? Ancak zaman geçtikçe internette dolanan tavşana ağaca tırmanmayı, balığa uçmayı öğretmek metaforları ile bezeli mesajlar eşliğinde bu yaklaşımın doğruluğu sorgulanmaya başlandı. Şu an dünya sürekli gelişim alanlarına odaklanmak yerine güçlü yönleri tespit edip, o yönleri daha fazla kullandırarak kişiyi daha da güçlendirmeyi ve o güçlü yönü ile daha fazla katma değer yaratabileceği pozisyona oturtmayı yöntem olarak benimsemeye çalışıyor.

Benimsemeye çalışıyor diyorum, çünkü bu yaklaşımı benimsemek için tüm çalışanları teker teker, kendine has bireyler olarak tanımak ve tanımak gerekiyor, birinci tanımak anlamak, ikinci tanımak ise saygı duymak anlamında... İşte kongrenin ana mesajı da buradan besleniyor: Çalışanı sen uzaktan İK olarak bir yere kadar tanıyabilirsin, yöneticilerin bu sorumluluğu yüklenmesi lazım. Yöneticilerin insanlarını 'tanımak' konusunda hem yetiştirilmeleri, hem desteklenmeleri hem de yapmalarını sağlayacak sistemlere tabi olmaları gerekiyor. Burada da devreye iletişim giriyor.

Kurum kültüründe açık iletişimin, soru sormanın, fikir ayrılıklarının konuşulmasını sağlamanın gerekliliği ile yöneticinin çalışanını merak etmesi, iş dışındaki hayatını da bilmesi, hatta iş dışındaki konularda sohbet etmesi en çok vurgulananlardan oldu. Bir zamanlar insanı nefes almadan makina gibi çalışabilir varsayan, çay kahve sohbetlerini 'kaytarma' görenlerin bu yeni yaklaşıma alışmaları zaman alacaktır muhtemelen, ancak görünen o ki beraber çay kahve içmekten kaçınanların arasındaki sürtüşmeler şirketlere 'kaytarılan zaman'dan çok daha ağır maliyetler çıkarıyor. Gittikçe yaygınlaşan koçluk yaklaşımıyla yöneticilik ve soru sorarak hem ilişkileri hem sonuçları iyileştirme kongrede de sıklıkla vurgulandı.

Bende en çok ne kaldı derseniz sanıyorum şu ikisinden birini seçemeyeceğim:

◦ "Özgüveni düşük insanlarla başarıya gidemezsiniz. 'İyisin, nasıl daha da iyi olabilirsin ona bakalım' diye yaklaşmalısınız."
◦ "Kararlara katılmayan olsa duyardım demek yetmez. Karşıt fikirleri duymak için bir sistematiğinizin olması gerekir."

SHRM Kongresi’ne katılacaklara notlar:

• Erken davranın: Kongre her sene Haziran sonunda yapılıyor. Kesin tarihler, kongrenin yapılacağı şehir ve erken kayıt avantajı dahil olmak üzere katılım ücretleri bir önceki senenin kongresinde duyuruluyor. MCT Danışmanlık son 2 senedir Türk katılımcılarına avantajlı fiyat sunuyor. Kaydınızı geç yaptırsanız da otel rezervasyonunuzu erken yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bu sene 15binden fazla İK profesyonelinin katıldığı kongre her ne kadar Amerika'nın dev kongrelere uygun şehirlerinde yapılsa da konaklama geç kaldığınızda problem yaratıyor. Konaklama SHRM kongre adresinden yapılırsa anlaşmalı fiyatlardan yararlanılıyor, ayrıca orada büyük rahatlık sağlayan 'shuttle' (otel-kongre merkezi arasında ring yapan otobüs) servisinin uğradığı otellerden seçim yapılmış oluyor.

• İçeriğe hazırlanın: 2 yarım 2 tam günden oluşan kongrede toplamda 200'ün üzerinde seans sunuluyor, yani aynı zaman aralığı için 20'nin üzerinde seçenekle karşı karşıya kalıyorsunuz. Program önceden açıklanıyor, ayrıca akıllı telefonlar için yapılan uygulama da çok kullanışlı. Tüm seansların saatlerini, açıklamalarını, sunan kişinin özgeçmişini, hatta bazı sunumlar için sunumun kendisini görebildiğiniz mobil uygulamada beğendiğiniz seansları kendi takviminize atabiliyorsunuz. Seanslar birden dolabildiği için tek seans seçmeyip 2-3 alternatif belirlemekte fayda var.

• Daha da fazlasını dinleyin: SHRM katılımcıları ek bir ücret ödeyerek tüm sunumların kayıtlarına 6 ay boyunca internet üzerinden ulaşabiliyor. Dönüşte zaman ayırırsanız yatırımınızı daha da faydalı hale getirmeniz mümkün!

• Rahat ayakkabılar, hırka ve şallar: 15 bin kişiyi sığdıracak kongre merkezleri çok geniş bir alana yayılıyor. Tüm gün oradan oraya koşturduğunuz için rahat ayakkabı şart. Amerikalılar klimayı bize göre çok yoğun kullanıp soğuksever oldukları için en sıcak şehre bile gitseniz kat kat giyinmekte ve soğuğa hazırlıklı olmakta fayda var.

• Yardım gerekirse: Kongrelerde her köşe başında aynı kıyafeti giymiş gönüllülere rastlayacaksınız, sormaktan çekinmeyin.

• İnternet: Kongre merkezlerinde genellikle ücretsiz wi-fi bağlantısı sunuluyor.

• Uluslararası katılımcılar salonu: SHRM uluslararası katılımcılar için bir toplantı salonu ayırıyor, bu salonda öğlenleri global konular tartışılıyor, ayrıca sabah erken atıştırmalık yiyecekler, kahve ve su bulunuyor. Kongre merkezlerinin yiyecek-içecek seçenekleri genellikle çok sınırlı olduğundan bu seçeneği akılda tutmakta fayda var.

• Fuar alanı: Kongrenin fuar alanı çok zengin. Öyle çok stand oluyor ki tümünü gezmeniz mümkün olmuyor. Bunu bilen firmalar da standlarında çekilişler ve promosyon malzemeleri hazır ediyorlar. Hem bunlardan faydalanmak hem hizmet alınabilecek farklı firmaları tanımak için mutlaka bu alana zaman ayırın. Bazı standlarda ücretsiz kitap da veriliyor.

• Kitaplar: Kongre sırasında SHRM kitap satışı yapıyor. İnsan yönetimi ve İK sistemleri konusundaki tüm literatürü görmeye ve aralarından en ihtiyaç duyduklarınızı almaya hazır olun. Kongrenin en kuvvetli konuşmacılarının imzalı kitaplarını da bulmak mümkün oluyor.

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024