Ricoh müşterilerini tam dijitale dönüştürüyor...

--- BU BİR ADVERTORIAL'DIR ---

Müşteriyi anlamak bizim için esastır... Sunulması gereken çözümler müşterinin yapısına, çalışma şekline, sektörüne göre değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle müşterilerimizi dinleyerek, keşifler gerçekleştirerek ihtiyaca yönelik çözümler sunmaya gayret ediyoruz. Hazır paketler sunulabildiği gibi, müşteri talebine göre özelleştirilebilen ya da yeniden tasarlanan önerilerde bulunabiliyoruz. Yerine göre cloud çözümler, software as-a-service veya yerinde sistemler tercih edilebiliyor...

“Her nerede olursanız olun birlikte çalışın” mesajıyla hizmet ve ürünler sunduğunuzu biliyoruz. Ricoh Türkiye’yi kısaca, sizin sözlerinizle dinlemek isteriz.

Ricoh 1936 yılında Kiyoshi İchimura tarafından Riken Kankoshi Co. Ltd. ismiyle kurulmuş köklü bir firma. Başlangıcından itibaren şirketin temel değerleri Kiyoshi İchimura’nın tanımladığı 3 sevgi prensibine dayanmış. 3 Sevgi prensibi “Ülkeni Sev”, “İşini Sev”, “Komşunu Sev” öğretisine dayalı bir anlayış olarak Ricoh ‘un kuruluş değerlerini ifade etmiş ve kuruluşta olduğu gibi bugün de Ricoh çalışanlarını içinde bulundukları topluma, ailelerine, müşterilerine ve tüm diğer paydaşlara değer katmak üzere çaba harcamaları için motive ediyor. Yaptığımız her işin temelinde bulunan 3 Sevgi prensibi, takım çalışması, kazanma ruhu, müşteri odaklı yaklaşım gibi birçok farklı değerleri de beraberinde getiriyor. Bu değerlerden biri de inovasyon. Ricoh kuruluşundan itibaren birçok ilklere ve yeniliklere imza atan bir firma. Ricoh ’un tarihsel sürecine baktığınızda sürekli
bir gelişim ve değişim içerisinde olduğunu ve sadece zamanın ihtiyaçlarına yönelik ürünlerin üretilmediği, aynı zamanda geleceğin trendlerine yön verdiğini görebiliyoruz.

Her nerede olursanız olun birlikte çalışın (Work Together Anywhere) kampanyası da bu vizyon ile kurumların sadece pandemi sürecine yönelik ihtiyaçlarını değil, pandemi sonrası değişecek iş yapış şekilleri ve bununla birlikte değişecek önceliklere yönelik bir kampanya. Bu kampanya ile Ricoh’un pazara sunduğu ürün ve hizmetleri, hibrit çalışma, güvenli ve akıllı ofis ortamları, doküman ve süreç yönetimi, iş sürekliliğini ve verimliliği için altyapı hizmetleri gibi 4 farklı kategoride tanımlayabiliriz.

Geleceğin ofislerine odaklanan, akıllı ve güvenli ofis ortamları konusunda çözüm- leriniz var. Öncelikle, “geleceğin ofisleri” Ricoh için ne anlama geliyor?

Pandemi ile birlikte artık ofis yapıları değişiyor.... Aslında uzun yıllardır geleceğin çalışma yöntemi olarak öngörülen ‘’home- office ‘’ kavramı, bu süreçte zorunlu olarak denenmiş ve pek çok alanda başarılı sonuçlar alındığı görülmüş oldu ... Trafikte harcanan uzun saatler olmadan, güne daha zinde ve motive başlanarak kişilerin daha verimli olduğu ve yaratıcılığın ön plana çıktığı gözlemleniyor. Liderler artık ofis odaklı çalışma yerine insan odaklı çalışma modelleri üzerinde planlar yapmaya başladı.

Tabii ki ofisler tamamen de hayatımızdan çıkmıyor. Her ne kadar uzaktan çalışmanın pek çok avantajından bahsediyor olsa da, yapılan araştırmalar ekiplerin fiziki ortamda bir araya gelmelerinin, iş ortakları ve müşterilerle yapılan yüzyüze toplantıların başarıda etkin bir rol oynadığını ve daha hızlı kararlar alınabiliğini gösteriyor. Dolayısıyla her ikisinin de bir arada gerçekleşebileceği , çalışanın dilediği zaman dilediği yerde çalışmasına imkan sağlayan ‘’Hibrit Ofisler’’’in yaygınlaşması ile birlikte geleneksel yapılar dijitale dönüşmeye başlıyor ..

Ofislere artık daha çok toplantılar için gidileceğinden toplantı odalarının sayıları artırılıyor, çalışma masaları azaltılarak ortak kullanıma açılıyor... Kişisel dolapların yerine ihtiyaç oldukça kullanmak üzere akıllı dolaplar konumlandırılıyor, ziyaretçilerin temassız geçişini sağlamak için self-check in ekranlar kuruluyor...

Böyle yapılarda da çalışma alanlarının kapasite kontrollerinin yapılabilmesi, toplantı odalarının gerekli teknoloji altyapılarıyla düzenlenmesi, onay süreçlerinin evraksız , ıslak yerine elektronik imzalar ile dijital ortamda otomatikleştirilmesi , kargo Yönetimi, IT aksesuarlarının dağıtılması gibi konular önem kazanıyor.

Bu kategori altında hangi hizmetleri sunuyorsunuz?

Ricoh olarak müşterilerimizin bu dijitale dönüşüm yolculuğunda hızlı ve güvenli bir geçiş yapmalarını sağlayan yazılım, donanım , servis ve danışmanlık hizmetleri sunuyoruz... Yazılım ekiplerimiz tarafından tasarlanan Ricoh Spaces platformu ile çalışma alanları tek bir platformdan yönetilebiliyor. Çalışanlar mobil cihazlarından herhangi bir zamanda portala giriş yapıp ofiste bulunmak istedikleri gün için önceden uygun bir masa rezervasyonu yaparken araçları için otoparkta bir yer de seçebiliyor. Aynı gün müşteri toplantısı gerçekleştirecekse katılımcı sayısı ve ihtiyaçları olan teknolojik donanımlar doğrultusunda uygun bir oda seçip, ziyaretçilerine aynı yerden davet gönderirken yiyecek/içecek gibi ikram siparişlerini de yine aynı anda gerçekleştirebilmektedir. Self-service kullanımına açılan bu açık ofislerin yönetim platformu idari tarafta da kapasite yönetimini kolaylaştırmaktadır.

Çalışanlar ofise geldiklerinde masa veya toplantı odalarına geçerken mobil cihazlarından check-in yaptıklarından, ofislerin kapasite bilgileri ölçülebiliyor. Ayrıca toplantı odaları veya yemekhane gibi alanlara konumlandırılan sensörler veya IoT cihaz entegrasyonlar ile anlık kişi sayıları alınabilmektedir. Kullanıma açık olan masalar tercihe göre sınırlandırılabilirken, covid-19 vakası durumunda temaslı çalışanlar raporlama sayfasından hızlıca belirlenebilmekte ve gerekli aksiyonlar alınabilmektedir. Diğer taraftan kullanılmayan masalar, az talep gören toplantı alanları gibi veriler sayesinde gayrimenkul açısından gerekli tasarruf adımları da atılabilmektedir.

Alan yönetiminin yanı sıra toplantı odalarını da hibrit çalışmaya uygun teknolojilerle düzenliyoruz. Toplantı katılımcıları odaya girdiklerinde tek bir tık ile uzaktaki katılımcılara kolayca bağlanıp görüşmelerini aynı odadaymış gibi gerçekleştirebiliyorlar. Odanın büyüklüğüne göre konumlandırılan kameralar, ses sistemleri vb ekipmanlar ile video konferans deneyimi daha profesyonel hale geliyor. Ricoh’un geliştirmiş olduğu interaktif akıllı ekranlar ile toplantılarda bilgisayarınız yanınızda olmadan da sunumlarınızı açabilir, interaktif olarak paylaşabilir, online bağlantılar gerçekleşti- rebilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte, yine Ricoh olarak sağladığımız Yerinde Asistan hizmetiyle de bu odalara yönlendirme, yönetim, ve destek hizmetleri ile kurumların artan toplantı odalarınının yönetimi konusunda da destek olabiliyoruz. Doküman Yönetimi ve süreçlerin otomatikleştirilmesi de sağladığımız çözümler arasında yerini alırken, yönetim zorluğu yaşanan kargo teslimatları da yine muhaberat dolapları sayesinde çözüm buluyor. Çalışan kargo paketini kendisine gelen mobil şifre veya qr kod ile dilediği zaman dolaptan güvenli bir şekilde teslim alabiliyor.

Ürün ve çözümlerinizi nasıl sunuyorsunuz? Paketlerle mi ilerliyor, şirkete özel çözümler mi öneriyorsunuz? Bu aşamada dikkate aldığınız noktalar var mı?

Öncelikle müşteriyi anlamak bizim için esastır... Sunulması gereken çözümler müşterinin yapısına, çalışma şekline, sektörüne göre değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle müşterilerimizi dinleyerek, keşifler gerçekleştirerek ihtiyaca yönelik çözümler sunmaya gayret ediyoruz. Hazır paketler sunulabildği gibi, müşteri talebine göre özelleştirilebilen ya da yeniden tasarlanan önerilerde bulunabiliyoruz. Yerine göre cloud çözümler, software as-a-service veya yerinde sistemler tercih edilebiliyor... Tüm bu çözümler için de tek seferde yatırım yükü yerine, aylık veya yıllık üyelik paketleri, ‘’ kullandığın kadar öde’’ veya leasing finans çözümlerimiz gibi alternatiflerler sunabiliyoruz.

Eklemek istedikleriniz...

Ricoh’un vizyonu digital servisler şirketi olmak ve bu amaçla değişen ve gelişen dünya koşullarına yönelik teknolojik ürün ve hizmetler sunmaktadır. Sibersecurity, help desk, data center hizmetleri gibi pek çok farklı alanda global sunulan hizmetler arasında. Mevcut yapılar ile entegrasyon ve bağlı sistemlerin kullanılmaya başlanmasıyla tek bir noktadan bir çok ihtiyaç için destek alınabiliyor olması süreçler uzamadan aksiyonların alınmasını hızlandıracaktır.

Tüm bu dijitale dönüşüm sürecinde Ricoh sahip olduğu sosyal çevre bilinci misyonu ile de yeşil çevrenin korunması ve karbon emisyonlarının azaltılması yolunda adımlar atmaktadır.

 

Haberi pdf olarak okumak için görsele tıklayın.

 

DERGİ

HRdergi Haziran sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Haziran 2024