Oriflame Türkiye hızla büyüyor, yedekleme planlaması önem kazanıyor


Bu yıl 45’inci yaş gününü kutlayan Oriflame, 2012 yılında Türkiye’de hızla büyümeye hazırlanıyor. İş hacminin artışıyla birlikte çalışan sayısının da artacağını belirten
Genel Müdür Kemal Kaya, “Bu da birçok yeni pozisyonun oluşacağı anlamına geldiği için yedekleme planlaması daha fazla önem kazanıyor” diyor.

Oriflame Türkiye’nin, içinde bulunduğu bölgenin “amirali” olduğunu aktaran Kaya ile,
hem bu “amiral ülkenin” diğer ülkeler tarafından örnek alınan uygulamalarını,
hem de yeni dönem projelerini konuştuk.


Oriflame Türkiye’de, 2012 yılı nasıl başladı? Öne çıkan yeni çalışmalarınız var mı?

2012, büyüme hedeflerimizin arttığı bir yıl… 2011 ile kıyasladığımızda, daha agresif sayılabilecek büyüme hedeflerimiz var. Bu anlamda bizim için büyüme; satışlarımızın artması ve satış gücümüzün büyümesiyle ilişkili. Bağımsız satış danışmanlarımızın sayısının artmasını hedefliyoruz. Satış gücümüzün büyümesi de bu güç içindeki liderlerimizin sayısının artmasıyla gerçekleşebiliyor.

Bu çerçevede, 2012 yılında lider sayımızın artması için birçok yeni proje ve eğitim bir arada hayata geçiriliyor.

Özellikle satış ekibinize yönelik bu yeni eğitim ve projelerinizden söz eder misiniz?

Öncelikle, satış ekibi dendiğinde iki gruba ayırdığımızı belirtmek istiyorum: Birinci grupta, satışı gerçekleştiren, sahada birebir tüketiciye ulaşan bağımsız satış danışmanı arkadaşlarımız var. Bir de bağımsız satış danışmanlarımıza işlerini daha da büyütebilmeleri için destek veren, kendi bordromuz içinde yer alan Bölge Satış Müdürlerimizin oluşturduğu grubumuz mevcut.

Her iki grup için de farklı çalışmalar yapıyoruz. Satış gücümüz tarafına baktığımızda, bu sene Direktörler Semineri adını verdiğimiz aktivitelere Mayıs ayı itibariyle başlıyoruz. Bu seminerlere Türkiye’nin her yerinden yaklaşık 700 kişilik katılım oluyor.

Satış danışmanlarımız içerisindeki lider konumda olan arkadaşlarımıza şirket vizyonu, misyonu, 2012 planları konusunda bilgi veriyoruz. Ekip çalışmasını ön plana çıkaran bir takım çalıştaylar düzenliyoruz. Öte yandan profesyonel eğitmenler de eğitimler düzenliyor.

Kendi kadromuz içinde yer alan satış ekibi için ise, içinde bulunduğumuz EMEA bölgesi bünyesinde “Employed Sales Management (ESM) Akademi” başladı. Varşova’daki İK departmanımızın başındaki yöneticimiz Türkiye’ye gelerek 3 günlük, yoğun eğitimler verdi. Bu eğitimlerden edinilenler, şimdi sahada uygulanıyor.

Nasıl bir organizasyon yapınız var? İK bu yapının neresinde?

Finans departmanımız içinde idari işler, İK ve personel sorumlumuz da yer alıyor. Temel olarak ürünlerin getirilmesinden, depolanması ve dağıtımından sorumlu bir operasyon departmanımız; iletişim faaliyetlerimizin yanı sıra doğrudan satış kataloglarımız aracılığıyla ürünlerimizin tüketiciye ulaştırılması için kampanyalarımızı da planlayan bir pazarlama departmanımız var. Bir de, sahada satışı gerçekleştiren liderlerimize koçluk yaparak eğitim veren bir satış birimimiz mevcut.

Liderlerinize yönelik koçluk nasıl gerçekleştiriliyor?

Bölge satış müdürü arkadaşlarımız, kendi bölgeleri içerisindeki liderlerle düzenli olarak bir araya gelirler. Her katalog döneminin başında genel duyurular yapıldıktan sonra her liderle birebir oturup, o kampanya döneminde beklenen sonuçları elde etmek üzere kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri belirler. Kampanyanın nasıl bir çalışma doğrultusunda ilerleyeceğine yönelik çalışmalar yaparlar.

Tüm bu çalışmalar içinde, İK uygulamalarının nasıl bir yeri var?   

İK bizim için çok önemli ve bu alanda Oriflame Türkiye olarak diğer ülkelerden biraz daha iyi konumda olduğumuzu gururla söyleyebilirim.

Her şeyden önce, uyguladığımız son derece etkin bir performans yönetim modelimiz var. Sene başında yeni hedeflerimizi belirledikten sonra, her departmanın o hedefe ulaşması için gerçekleştirmesi gereken kendi hedefleri belirleniyor. Bu hedefleri her departman direktörü, kendisine bağlı personeliyle masaya yatırıyor. Hem KPI’lar üzerinden hem de bunların nasıl elde edileceği noktasında çalışma yöntemleri, kişisel gelişim alanları konusunda sene başında karşılıklı el sıkışılıyor, gelişim alanları tespit ediliyor.

Bu gelişim alanlarının şirket tarafından nasıl desteklenerek tamamlanabileceği konusundaki eğitim planları da yılın başında belirleniyor. Bu eğitim planları içerisinde bölgenin sağladığı online eğitimlerin yanı sıra belli bir seviyenin üstündeki pozisyonlar için çalışanlarımızın yurtdışında katılabileceği Oriflame Akademi de yer alıyor.

Öte yandan, sene başındaki hedeflerin üzerine Haziran ayında da bir ara performans değerlendirmesi gerçekleştiriyoruz. Çalışanlarımız yine yöneticisi ile birlikte hangi alanlarda ilerlendiği konusunda mutabakata varıyor. Sene sonunda da yılın nasıl geçtiği değerlendiriliyor ve yeni hedeflerle birlikte şirket personelinin gelişimi gözlemlenmiş oluyor.

Sonuç olarak çalışanlarımızın gelişiminin, şirketin gelişimi demek olduğunu biliyoruz. Çalışan daha fazla sorumluluk aldıkça, şirket de büyüyor. Doğal olarak şirketin hedefleri ile personel gelişim hedefleri paralel yürüdüğünde de ortaya verimli sonuçlar çıkıyor.

Siz bir Genel Müdür olarak İK’dan tam olarak ne bekliyorsunuz?

Aslında beklentim “performans”, “motivasyon”, “gelişim” ve “çalışan mutluluğu” gibi kavramların tümünü kapsıyor. Şirketler günün sonunda bir performans ve sonuç üretmek için faaliyet gösteriyor. Bunun ortaya çıkabilmesi için de çalışanların gelişimi ve ortaya önemli sonuçlar koyabilmesi şart.

Bu nedenle İK tarafında, çalışanlarımızın şirket hedeflerini görebilmesi ve o hedeflerle kişisel gelişim hedeflerinin birbiriyle örtüşebildiği bir ortam yaratılması çok önemli. Şirketin gitmek istediği yöne ilerleyebilmesi için çalışanlarımızın hangi yönlerinin gelişmesi gerektiğinin her iki taraf için de açık ve okunabilir hale getirilmesi durumunda, bana göre mutlu bir çalışma ortamı yaratılıyor.

“TÜRKİYE BÖLGENİN AMİRAL ÜLKESİ.
UYGULARIMIZ DA ÖRNEK ALINIYOR”

“Oriflame Türkiye, dünyadaki Oriflame ülkeleri içinde hızlı gelişim gösteriyor. Bir yandan güzellik sektörü Türkiye’de büyürken, doğrudan satış da ivmelenmeye başladı. Bu çerçevede tüm Oriflame Global’de Türkiye ayrı bir yerde, öncelikli büyüme ülkelerinden biri olarak değerlendiriliyor.

Doğal olarak bu kadar büyük bir büyüme hedeflendiğinde İK tarafı çok daha önemli hale geliyor. Sonuç olarak çalışan sayımız da, iş hacmimiz de artacak. Bu da birçok yeni pozisyonun oluşacağı anlamına geliyor. Bu çerçevede Oriflame Türkiye’deki yedekleme planlaması giderek daha önemli hale geliyor.

Öte yandan belirtmek istediğim bir nokta daha var: Türkiye, MEA (Ortadoğu ve Afrika) bölgesi içinde amiral ülke olduğu için, kampanya süreçlerimizden sahadaki ekiplerimizin çalışma şekline kadar Türkiye’deki pek çok sürecimiz bu bölgedeki diğer ülkelerde uygulanabilir hale geliyor. Dolayısıyla Türkiye, best practice’lerin takip edilebildiği bir yer”.

Son olarak, Türkiye’deki güzellik sektörünü ve doğrudan satış alanındaki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de güzellik sektörü gerçekten çok hızlı gelişiyor. Türkiye geliştikçe insanların kullanım alışkanlıkları da değişiyor. Belki 20 yıl önce kozmetik ya da güzellik ürünleri, insanların hayatında bu kadar yer tutmuyordu ama bugün baktığımızda hemen her segmentte ürün yelpazesinin ve rekabetin geliştiğini görüyoruz.

Bu çerçevede doğrudan satış da hem dünyada hem Türkiye’de çok hızlı büyüyor. Dünyada da doğrudan satışın içerisindeki ürünlere bakıldığında güzellik ürünlerinin ön planda olduğunu görüyoruz.

Öte yandan artık tüketici daha seçici olmaya başladı. Beklentileri içerisinde sadece fiyat öne çıkmıyor; ürünün içeriği, çevreye etkileri, üretici şirketin etik değerlere sahip olup olmadığı da sorgulanıyor.

ORIFLAME’İN ESKİ BİR ÇALIŞANI OLARAK “HAYALLERİN GERÇEKLEŞMESİNE YARDIMCI OLUYOR”

1 senedir Oriflame Türkiye’nin Genel Müdürlüğü’nü yürüten Kemal Kaya, aslında Oriflame’in eski bir çalışanı. 1993 yılında Hizmet Merkezi Sorumlusu olarak Oriflame Türkiye ile yolları kesişen Kaya, 1995 yılında terfi ederek Bölge Satış Müdürü, 1998’de Satış Müdürü olarak görev yapmış. 2003 yılında ayrıldığı Oriflame Türkiye’ye 2008 yılında Satış Direktörü olarak geri dönen Kaya, “Biz burada hayalleri gerçekleştiriyoruz” diyor ve sözlerini söyle sürdürüyor: “45’inci yaş gününü kutlayan Oriflame olarak, temamız içerisinde ‘45 yıldır hayallerin gerçekleşmesine yardımcı oluyoruz’ diyoruz. Gerçekten de daha güzele ulaşmak isteyen tüketicilerimizin, daha fazla iş yapıp kazanmak isteyen danışmanlarımızın ve büyüyen şirketimiz içindeki çalışanlarımızın hayallerini gerçekleştiriyoruz. Bu da burada mutlu bir ortam yaratıyor”.
 

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024