14. Lojistik Yönetimi Zirvesi bu yıl da devleri ağırladı...


HRdergi’nin 1999 yılından beri aralıksız düzenlediği Lojistik Yönetimi Zirvesi® bu yıl
4 - 5 Nisan tarihlerinde Hilton Convention Center’da dünyaca ünlü akademisyen, uzman ve dev şirketlerin
Tedarik Zinciri & Lojistik yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Lojistik ve tedarik zinciri profesyonellerinin ajandasında mutlaka yer alan bir organizasyon ve onlar için bir yol haritası olan 14. Lojistik Yönetimi Zirvesi’nde Tedarik Zinciri ve lojistik uzmanları bu yıl da güncel sorunlara dair çözüm önerileri ve meslektaşlarıyla hem bugüne hem geleceğe dair bilgilerini ve endişelerini tartıştılar. Ana Sponsorluğu’nu Quattro Business Consulting, Resmi Sponsorluğu’nu Enocta, Eroğlu Grubu, Havsa ve SSI Schaefer, Resmi Ulaşım Sponsorluğu’nu Turkish Cargo ve Destek Sponsorluğu’nu ÜÇGE DRS ve Hoşcan Lojistik’in üstlendiği zirvede ayrıca tedarik zinciri yönetimindeki son yenilikler ve çözüm önerileri, bilgi teknolojileri ve yeni iş süreçleri konuşuldu.

Son yıllarda Haiti, Pakistan, Japonya ve Somali’de yaşanan doğal afetler ve Türkiye’de yaşadığımız Van depremiyle birlikte yeniden tartıştığımız ama bir türlü beceremediğimiz Afet Lojistiği konusunda isim yapmış Zaragoza Lojistik Merkezi’nden Profesör Laura Rock Kopczak konuyla ilgili tüm detayları ve örnek uygulamaları masaya yatırdı. İnsani yardımların, deprem ya da askeri darbe gibi durumlar karşısında kısa zaman içinde ürünlerin dağıtılmasıyla ilgili olduğunu belirten Kopzcak mülteci hareketleri, doğal afetler nedeniyle insanların göç etmesi, gıdasızlık ve sağlık tesislerinin yoksunluğu gibi uzatmalı durumların ürünlerin aylar hatta yıllara dağılan şekilde temin edilmesini gerektirdiğini ifade etti.

Laura Kopczak, uluslararası insani yardım organizasyonlarının ortakları ile çalışarak, “çoklu, küresel, dinamik ve geçici” olarak tanımlanan tedarik zincirleri aracılığıyla gıda, ilaç, barınma ve bağış ürünlerini satın aldıklarını ulaştırdıklarını ve de dağıttıklarını ifade etti.

Insead’dan Profesör Enver Yücesan tedarik zincirinde risk yönetimi gibi elzem bir konuyu paylaşırken Houston Üniversitesi’nden Doç. Dr. Funda Şahin farklı sektörlerdeki benzer tedarik zinciri sorunlarını aktardı. London Business School’dan Yard. Doç. Nitin Bakshi de nükleer tehdit ve küresel tedarik zincirleri üzerine konuştu. SSI Schaefer Peem’den Turan Karakaya da zirvede Avrupa deneyimlerini paylaşacak.

Enver Yücesan, küreselleşen tedarik zincirleri bir yandan çeşit, esneklik ve maliyet açısından inanılmaz fırsatlar sunarken, öte yandan çok daha kırılgan hale geldiklerini belirtti. ‘’İzlanda volkanının külleri, Fukuşima faciası, Tayland’daki sel felaketi gibi doğal afetlerle hammadde ve emtia fiyatlarındaki dalgalanmalar, siyasal çalkantılar, yeni kanun ve düzenlemeler gibi insan eliyle yaratılan çalkantılar, küresel tedarik zincirlerinin giderek artan belirsizlikler ve dalgalanmalarla baş etmedeki yetersizliğini açıkça ortaya koymaktadır.’’ diyen Enver Yücesan sözlerine şöyle devam etti: ‘Bu tür ortamlarda tedarik zinciri yöneticilerinin önemli görevleri arasına risk yönetimini de katmak artık bir zorunluluk haline gelmiştir.’ Doç. Dr. Funda Şahin ise farklı endüstrilerdeki tedarik zinciri deneyimlerini temel alan sunumunda en sık rastlanan tedarik zinciri sorunları, bunların tedarik zinciri performansına nasıl uyarlanabileceğini anlattı.

Nitin Bakshi ise konteynır’ların son zamanlarda nükleer tahribat ile ilgili korkunç tehditleri de beraberinde getirdiğine değinirken ABD’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerin konteynır’ların nükleer silah ve bomba kaçakçılığı için kullanıldığını fark ettiklerinin ve bu neden birçok teftiş politikası tasarladıklarını sözlerine ekledi. Bununla birlikte, bu teftişlerden kaynaklanan yoğunluğun uygun şekilde yönetilmemesinin ticari faaliyetler için zararlı olduğunu belirten Bakshi konuşmasında ayrıca güvenlik – yoğunluk dengesi uygulamalarından da söz etti.

Zirvede ayrıca dünyanın ve Türkiye’nin en iyi tedarik zincirine sahip şirketleri uygulamalarını paylaştı. Novartis, Mercedes-Benz Türk ve Bosch gibi dünya devleri; Quattro Business Consulting, Brisa, Havsa, THY Kargo, DeFacto, 3 SEAS Capital Partners ve ÜÇGE DRS gibi kendi alanında lider şirketlerin yöneticiler deneyimlerini aktardı. Ayrıca sektörün yakından tanıdığı Galatasaray Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gülçin Büyüközkan, Avukat Egemen Gürsel Ankaralı ve Aydın Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. Ali İhsan Özeroğlu da zirvede söz alan isimler...

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024