Kuzey Kıbrıs Turkcell’den Yeni Nesil için Yeni Nesil Proje: ‘’Yeni Mezun Programı’


Kuzey Kıbrıs Turkcell İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Zühre Aydan Ayaz ile Kuzey Kıbrıs Turkcell’de iki yıldır başarılı bir şekilde devam eden Yeni Mezun Programı üzerine konuştuk. Kuzey Kıbrıs’ın lider teknoloji ve iletişim şirketi Kuzey Kıbrıs Turkcell İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Zühre Aydan Ayaz teknoloji sektöründe nitelikli iş gücü bulma konusunda bazı sıkıntılar yaşandığını ve bunun sonucunda Yeni Mezun Programı’nı başlattıklarını aktardı.

Ayaz, Yeni Mezun Programı ile üniversitelerden yeni mezun ve potansiyeli olan üstün performanslı kişilerin profesyonel iş yaşamında deneyim kazanmalarını ve gerçek potansiyellerini fark etmelerini sağladıklarını söyledi. Ayaz aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Turkcell bünyesindeki kritik pozisyonları yedeklemek ve açılması planlanan uzman pozisyonlar için nitelikli işgücü aday havuzu oluşturduklarını da sözlerine ekledi.

Öncellikle sizi tanıyabilir miyiz? Kariyer ve Kuzey Kıbrıs Turkcell yolculuğunuz nasıl başladı?

1991 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 1991 yılında otomotiv sektöründe profesyonel kariyerime başladım, 2000 yılına kadar Kalite Yönetimi ve Planlama Müdürü olarak çalıştım.

Yine 2000 yılında Turkcell'de Kalite Yönetimi Uzmanı olarak işe başladıktan sonra sırasıyla Yetkinlik Geliştirme Müdürü, Değişim Yönetimi Müdürü gibi değişen sorumluluklarda rol aldım. 2008 – 2011 yılları arasında ise Turkcell Global Bilgi'de Organizasyonel Gelişim ve İç İletişim Müdürü olarak çalıştım. Nisan 2011 tarihinde Çalışan İlişkileri Yönetimi Bölüm Müdürü olarak Kuzey Kıbrıs Turkcell'e atandım ve iki yıl sonra 01 Nisan 2013 tarihinden itibaren İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı olarak görevimi sürdürmekteyim.

Okurlarımıza Kuzey Kıbrıs Turkcell’den bahseder misiniz?

Kuzey Kıbrıs Turkcell, 1999 yılında Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş'nin 4’üncü dış iştiraki olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde müşterilerine hizmet vermeye başlamıştır. Müşterilerine sunduğu mobil ses ve veri iletişimine dayalı hizmetlerin çeşitliliğini, kalitesini ve buna bağlı olarak abone sayısını da artırarak gelişimini yıllar içerisinde sürdürmüş, şu anda %73 pazar payı ile lider konumundadır. Kuzey Kıbrıs Turkcell, bugüne kadar ticari faaliyetlerinin yanı sıra, sosyal sorumluluğunun bilinciyle, topluma değer katacağına inandığı eğitimden çevre faaliyetlerine, kültür-sanattan spora, trafikten engelli alanına dair yaptığı çeşitli etkinliklere destek vermeyi, yatırımlarıyla ülkeye katkı koymayı amaç edinmiştir.

Kuzey Kıbrıs Turkcell "Lider teknoloji ve iletişim şirketi olarak, Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan tüm bireylerin; eğitim, sağlık, güvenlik, ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarına, Turkcell Grup olanaklarını da kullanarak çözüm getirmek" olarak belirlediği misyonuyla devamlı çalışarak "Kıbrıs'ın yaşama değer katan lider teknoloji şirketi olmak." şeklinde tanımladığı vizyonuna erişmek için hız kesmeden çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir.

Yeni Mezun Programı ne zaman başladı? Böyle bir projeyi başlatmanızın altında yatan nedenler nelerdir?

Yeni Mezun Programı 2 yıl önce başladı. Kuzey Kıbrıs Turkcell İnsan Kaynakları olarak Kuzey Kıbrıs’ta teknoloji sektörüne nitelikli işgücü yetiştirmeyi kendimize sosyal sorumluluk hedefi olarak aldığımız bu programda amacımız bize değer katacak kişilerle birlikte başlayıp, deneyim kazandıktan sonra kadromuza alarak kendilerine yeni iş olanakları sağlamaktır.

Yeni Mezun Programı’nın amacı nedir?

Kuzey Kıbrıs Turkcell Yeni Mezun Programı’nın amacı üniversiteden yeni mezun ve potansiyeli olan üstün performanslı adayların profesyonel iş yaşamında deneyim kazanmalarını ve gerçek potansiyellerini fark etmelerini sağlamaktır. Aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Turkcell bünyesindeki kritik pozisyonları yedeklemek ve açılması planlanan uzman pozisyonlar için nitelikli işgücü aday havuzu oluşturmaktır.

Yeni Mezun Programı’nın işe alım sürecinden bahseder misiniz?

Yeni Mezun Programı’na başvurmak isteyen adaylarımızda aradığımız temel şartlar üniversitelerin lisans veya yüksek lisans programlarından mezun, tercihen staj tecrübesi bulunan, teknoloji sektörüne ilgi duyan ve bu alanda kariyer yapmayı hedefleyen adaylardır. Yetkinlik bazlı mülakatta başarılı olan adaylarımıza kişilik envanteri ile potansiyel alanlarını, mevcut performans seviyelerini ve gelişim planlarını oluşturmak amacıyla ise “Değerlendirme Merkezi” uygulaması yapılmaktadır. Bu süreç sonunda uygun bulunan adaylar Yeni Mezun Programı’na katılmaktadır. Bunun dışında Kuzey Kıbrıs Turkcell’in farklı departmanlarında iki ay boyunca yaz stajı yapan ve sonrasında bir yıl boyunca haftanın üç günü PAF (Profesyonelliğe Adım Formasyonu) dediğimiz programa katılan uzun dönemli stajyerlerimiz de Yeni Mezun Programı için aday olabilmektedir.

Yeni Mezun Programı’na katılanları neler bekliyor?

Yeni Mezun Programı sürecinde işe alınan çalışanlara öncellikle bir yıllık sözleşme imzalatılır. Haftanın 5 günü bizlerle olmaları istenir. İşe başladığı ilk hafta İnsan Kaynakları’nın oluşturduğu ve takip ettiği “Yeni Mezun Gelişim Planı Formu” üzerinden bağlı bulunduğu departman yöneticisi tarafından bir yıl boyunca devam edecek gelişim planı yapılır ve gelişiminden sorumlu olacak iş koçu belirlenir. Belirlenen bu gelişim planı üzerinden 3 ayda bir karşılıklı performans görüşmeleri gerçekleştirilir. Aynı zamanda şirketin oryantasyon programı ve yöneticisi tarafından belirlenen kişisel ve mesleki gelişim eğitimlerine katılır. Bunların dışında Kuzey Kıbrıs Turkcell’in yer aldığı sosyal sorumluluk projelerine katılarak kendilerini geliştirme şansı elde etmektedirler. Bir yıl süresince Kuzey Kıbrıs Turkcell iş dinamiğine uyum sağlayabilen ve başarılı performans sergileyen Yeni Mezunlar Kuzey Kıbrıs Turkcell bünyesinde açılan uzman kadrolarda değerlendirilir.

Şu ana kadar Yeni Mezun Programı’na katılan ve Kuzey Kıbrıs Turkcell kadrosuna alınan çalışanların sayısı nedir?

2012 yılından beri devam eden Yeni Mezun Programı’na katılan toplam 20 kişi oldu. Bir yılını tamamladıktan sonra uzman kadroda işe başlayanların oranı ise %90’dır.

Yeni Mezun Programı’nın Kuzey Kıbrıs Turkcell’e olan katkısı nedir?

Yeni Mezun Programı sayesinde hem kritik olan pozisyonlar için hem de diğer pozisyonlarımız için kendi bünyemizde uzman çalışanlar yetiştirmiş oluyoruz. Aynı zamanda Yeni Mezun Programı’ndan uzman kadroya geçen çalışanlar bir yıllık sürede şirket kurum kültürünü, iş yapış şekillerini ve profesyonel iş hayatını alanında uzman kişilerden birebir öğrenmiş olarak kariyer hayatlarına bir adım önde başlamış olmaktadırlar.

Yeni Mezun Programı’na katılan çalışanların görüşleri

• Stajyerden farklı olarak kendi görev tanımımız altında işi öğrenerek, diğer çalışanlarla birlikte uzmanlaşıyoruz. Sadece işi öğrenmede değil kişisel gelişimimde de eksikliklerimi tamamlayarak profesyonel iş ortamında, profesyonel iş hayatına hazırlanma imkanı buldum. Yeni Mezun Programı boyunca çalıştığım bölümün kendime uygunluğunu ve yeteneklerimin bölüme uygunluğunu sorgulayıp ölçebildim. (Ayza Gökoğlu)

• Üniversiteyi bitirip nasıl iş deneyimi edineceğimi düşünürken Yeni Mezun Programıyla böyle bir iş ortamına girmiş olmak müthiş bir deneyim kazanmamı sağladı. Bu program sayesinde yapacağım işi en temelden öğrenmenin yanı sıra kişisel olarak da kendimi geliştirme şansım oldu. İş hayatını yaşayarak öğrenmemi, daha planlı ve emin adımlar atmamı sağladı. Uzman olmadan önce çalışacağım ortamı birlikte iş yapacağım insanları tanıma fırsatı buldum. (Müge Ülke)

• Yeni Mezun Programı altında işe başlamanın en büyük faydası kısa zamanda birçok şey öğrenmem oldu. Bu programın kariyer açısından, iş deneyimi olmayan yeni mezunlar için çok güzel bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Her şeyden önce programa başlayış amacımız yetiştirilmekti ve herkes size bir şeyler katmak için elinden gelen çabayı gösteriyor. (Bertuğ Tozan)


Kuzey Kıbrıs Turkcell İnsan Kaynakları Hakkında

Kuzey Kıbrıs Turkcell değerlerimizin ve İK uygulamalarımızın temelinde, insana, dolayısıyla çalışanlarımıza verdiğimiz değer yer alır. Toplamda 243 çalışana sahip Kuzey Kıbrıs Turkcell İnsan Kaynakları departmanında bir İnsan Kaynakları Direktörü, bir İnsan Kaynakları Müdürü ve dört uzman görev yapmaktadır.

İnsan Kaynakları’nın tüm fonksiyonlarından sorumlu olan ekip; İşe Alım, Performans ve Yetenek Yönetimi, Personel Operasyonları, Ücretlendirme ve Yan Haklar, İç İletişim, Organizasyonel Gelişim ve Eğitim & Gelişim konularını yönetmektedir.

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024