Kıbrıs’ta ODTÜ’lü İnsan Kaynağı Yetişiyor!


Türkiye’nin en saygın ve prestijli okullarının başında gelen ODTÜ artık Kuzey Kıbrıs Kampusu ile de kapsama alanını genişletiyor. Yüksek eğitim kalitesini Kuzey Kıbrıs’a da taşıyan ODTÜ misyonundan ödün vermeden bölgenin gelişimine katkıda bulunan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Türkiye’den giden öğrencilerin de gözdesi oldu. Sadece eğitimiyle değil, ödüllü mimari projelerle yapılan kampus ile öğrenciler ve öğretim üyeleri için ideal bir yaşam alanı oluşturmuş.

Türkiye’nin yetişmiş insan gücünde en çok emeği geçen eğitim kurumlarından biri olan ODTÜ, Kuzey Kıbrıs Kampusu’nu bir sosyal sorumluluk projesi olarak benimsiyor. TC ve KKTC hükümetleri ile ODTÜ Rektörlüğü arasında imzalanan protokol ile kurulan Kampus New York Üniversitesi ve California Üniversitesi gibi dünyanın birçok yerinde rastlanan yerleşkeli üniversitelerin Türkiye’deki ilk örneği... Diğer yerleşkelerden en büyük farkı idari ve akademik kararlarda bütünüyle ODTÜ Ankara’ya bağlı bir yapı içinde faaliyet göstermesi ve özel statüde devlet üniversitesi olması...

Kuzey Kıbrıs’ın ve Türkiye’nin yetişmiş insan kaynağına destek vermeyi amaçlayan ODTÜ KKK, özellikle Türkiye’de akademik anlamda hak ettiği değeri bulamayan belli kritik araştırma alanlarına odaklanıyor. Özellikle enerji, çevre, sürdürülebilirlik ve bölge çalışmaları gibi kritik alanlara odaklanmış bir eğitim anlayışına sahip olan ODTÜ KKK, Türkiye’nin bu alanlardaki eksik nitelikli iş gücünü de karşılamayı hedefliyor. Kısa sürede mezun ettikleri öğrencilerin iş profillerine bakınca bu hedefi gerçekleştirmeye ne kadar yakın olduklarını görebiliyoruz.

ODTÜ KKK’nın hedefi; ‘öğrenmeyi öğretmek ve sürdürebilmek’

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu hakkında daha fazla bilgi almak için ODTÜ KKK’nın davetlisi olarak gerçekleştirdiğimiz gezi esnasında ODTÜ KKK Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer ile biraraya geldik ve kampusun hikayesini bir de kendisinden dinledik. ‘Geleceğin liderleri, düşündüğünü serbestçe dile getiren, tartışan ancak çatışmayan, özgür düşünceli ve uygar bireyler oluşacak’ diyen Prof. Dr. Tümer, ODTÜ KKK öğrencilerini de, yarım yüzyıldır Ankara yerleşkesinde olduğu gibi bu nitelikleri kazandıracak bir ortam beklediğini sözlerine ekledi.

ODTÜ KKK’da 12 öğrenciye 1 öğretim elemanı düştüğünü belirten Prof. Dr. Turgut Tümer, bu oranın dünyanın birçok gelişmiş araştırma üniversitelerinin oranından daha iyi olduğunun altını çiziyor. Dünyanın en saygın üniversitelerinden State University – New Paltz ile ortaklaşa yürütülen İşletme Programı’nda okuyan öğrenciler, 5 dönem ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda, 3 dönem SUNY-New Paltz’da eğitim görerek çift diploma şansına sahip oluyorlar.

Kısa kısa ODTÜ KKK

130 bin metrekare kapalı ve 200 bin metrekare’ye yakın peyzaj alanına sahip ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda bütün mimari projeler tasarım yarışmaları sonucunda seçilmiş.

Yaklaşık 20 bin metrekarelik bir spor merkezi ve tesisi var. Basketboldan voleybola, fitness’dan masa tenisine, Uzakdoğu sporlarından plaj voleyboluna, squash’tan atletizme, hentboldan golfe hemen hemen her alanda spor aktivitesi mümkün.

Yeni akademik yılda TC uyruklu öğrencilere yönelik ÖSYM kontenjanlarının tamamı burslu olacak. Burslu kontenjanlara yerleştirilen öğrenciler, tüm öğretin süresince, başarı durumuna bakılmaksızın öğrenim ücretinin % 100, % 50 veya % 25’inden muaf tutulacaklar.

Toplam 14 lisans ve 2 yüksek lisans programı var. ODTÜ KKK’nın Kuzey Kıbrıs’ta bulunan diğer üniversitelerden farkı, YÖK mevzuatına bağlı olması.

Editör Notu: Çok yüksek puan alamadım ama yine de ODTÜ’ye gitmek istiyorum diyen gençler için kaçırılmaz bir fırsat... Puanı daha düşük ve ücretli ama dersler ODTÜ Ankara ile aynı zorlukta, yani çok çalışmak gerekir.... Sonuçta, her nerede olursanız olun ODTÜ diploması almak zor!

 

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024