İşsiz gençler Turkcell ile hayata bağlanacaklar ...


Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell; “İnsana Yatırım” vizyonundan yola çıkarak, sektöre nitelikli insan gücü yetiştirmek amacıyla İŞKUR işbirliği ile yeni bir eğitim projesine başladı. İŞKUR Genel Müdürü Namık Ata ve Turkcell İş Destekten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş’ın liderliğinde gerçekleşecek proje 1500 genci hayata bağlayacak.

Bayi, satış kanalları ve çağrı merkezlerinde iş imkanı

Turkcell’in öncülük edeceği ve Turkcell Akademi eğitim partneri olarak destekleyeceği proje kapsamında İstanbul, Ankara, İzmir, Erzurum ve Diyarbakır’da yaşayan, İŞKUR’a kayıtlı, 21-35 yaşları arasındaki adaylar arasından seçilecek kişilere üniversitelerle birlikte eğitimler verilecek. İstanbul, Ankara ve İzmir’de başvurular sonucu seçilecek 500 kişiye İstanbul ve Ege Üniversitesi ve Turkcell Akademi Eğitmenleri tarafından perakende, pazarlama, satış, hizmet ve teknoloji konularında sınıf içi, e-learning ve uygulamalı olarak 154 saatlik eğitim verilecek. Erzurum ve Diyarbakır’da da 1000 kişiye çağrı merkezinde hizmet konusunda uzmanlaştırmak üzere eğitimler verilecek. Eğitim programını başarıyla tamamlayan kursiyerlerin bir bölümü ihtiyaca göre Turkcell bayi, satış kanalları ve çağrı merkezlerinde istihdam edilecek.

Turkcell İş Destekten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, basın toplantısında yaptığı konuşmada,“Turkcell olarak, kurulduğumuz günden bu yana “Önce İnsan Öncü Turkcell” felsefemizle çalışmalarımızı yürütüyoruz. İnsanların yetiştirilmesi mevcut eğitim sisteminin olduğu kadar kurumların da sorumlulukları arasındadır. Proje ile henüz iş bulamamış gençlerimizi kendilerini bekleyen iş hayatına daha donanımlı olarak hazırlanmayı ve iş bulma olanaklarını yükseltmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

İŞKUR Genel Müdürü Namık Ata ise, “İşsizlik sorunu günümüz dünyasının en önemli sorunları arasında. Bu sorunla mücadele etmenin en etkili yollarından birisi de işgücüne nitelik kazandırmaktan geçiyor. Türkiye İş Kurumu’nun kuruluş kanunu ile kendisine verilen temel fonksiyonu, işverenlerin eleman ihtiyaçlarının nitelikli işgücü ile karşılanmasıdır. Turkcell ile gerçekleştireceğimiz bu eğitimlerle 1.500 gencimize eğitim sağlanmış olacak. Eğitim alan gençlerimizin istihdam edilebilirlikleri arttırılmış olacak ve iş piyasasında geçerli bir meslek kazanmış olacaklar. Bu nedenle Turkcell’e teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

“İletişim/Teknoloji Konusunda Gelecek Vaat Eden Gençlerin Desteklenmesi” hedefleri ile öncü projeler hayata geçiren Turkcell, İŞKUR’la uzun sürecek bir işbirliği hedefliyor.

Katılım şartları

Meslek yüksek okulu mezunu ya da 2 yıl hizmet/satış deneyimli lise mezunu olan, 21-35 yaş arasında olma şartı aranan adaylar, İŞKUR’un web sitesinden (www.iskur.gov.tr) başvuru yapabileceklerdir.

Turkcell Akademi’nin bu projedeki rolü...

Turkcell Akademi Direktörü Banu Sezen

“Turkcell Akademi olarak bilgi ve gelişim ile ilgili deneyimleri bu projeye aktaracağız. Turkcell bünyesinde çalışan ekip arkadaşlarımız akademi eğitmeni olarak görev alıyorlar ve bu projede de eğitmen olarak destek verecekler. Bizim geçirdiğimiz belirli eğitim ve akreditasyondan sonra eğitmen olabilen bu eğitmenlerimiz tamamen gönüllülük esasına dayanarak işlerinden arta kalan zamanlarında eğitmenlik yapıyorlar. Bu arkadaşlarımızın akademisyenlerden farkı nedir diye soracak olursanız; iş dünyasındaki tecrübeyi ve know-how’ı biliyorlar. Biz bu programda Turkcell Akademi olarak akademisyenlerle ortak bir çalışma gerçekleştireceğiz. Akademisyenlerimiz teorik bilgiyi verirken Turkcell Akademi eğitmenleri bu sektördeki iş bilgisi, tecrübe ve know-how’ı sağlıyor olacak. Biz aslında bir eğitim partneri olarak bu programda yer alıyoruz. Ama tamamen Turkcell’in sahip olduğu know-how kapsamında...”

İnsana dokunan hikayelerin kahramanı olarak Turkcell...

Selen Kocabaş: Biz zaten 36 milyon müşterimizle tüm Türkiye’ye dokunuyoruz ve bütün aksiyonlarımızı bu bilinç doğrultusunda gerçekleştiriyoruz. Farklılığın insanla yaratıldığına inanıyoruz. Büyük bir kriz var ama biz hala bazı pozisyonlara eleman bulmakta zorlanıyoruz. O zaman işsizlik var demenin pek doğru olduğunu düşünmüyoruz. İşsizlik değil mesleksizlik var. Bu anlamda, doğru meslek kazandırabileceğimiz ve iş ihtiyacı olan kitleye ulaşmak için İŞKUR ile böyle bir projeye imza attık. Bu tip projelerle iş dünyasını biraz yüreklendirmek istiyoruz. Bu öncülüğümüzü ve farkımızı iş dünyasına örnek teşkil edecek şekilde geliştirmek istiyoruz.

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024