İK’nın Mavi ve Gri Tonlarını konuştuk...

HRdergi olarak 20 Eylül 2017’de ‘’İK’nın Mavi ve Gri Tonları’’ temasıyla 10. Mavi Yakalılarda İK Yönetimi Zirvesi’ni gerçekleştirdik. İstanbul Marriott Otel Asia’da gerçekleştirdiğimiz, Adisa Danışmanlık ve BNB training + consultancy’nin de Resmi Sponsor olarak destek verdiği zirvede, kendi sektörlerinin lideri şirketlerin uygulamaları paylaşıldı. Çalışan memnuniyetinden motivasyona, kariyer planlamadan fırsat eşitliğine, bağlılıktan güvenlik kültürüne kadar geniş yelpazeli bir ajandayla gerçekleşen zirve yüksek bir katılımla sonlandı.

HRdergi Genel Müdürü Alper Toper’in Hoşgeldiniz konuşmasıyla güne başlayan zirvenin ilk konuşmacısı P&G Gebze Fabrikası İK Müdürü Nalan Öğüt Koray ‘Performansın Zirvesindekiler’in sırlarını paylaştı. P&G'yi güçlü kılan şeyin; ortak hedef olduğunu dile getiren Koray her zaman ilk tercihlerinin çalışanların gözünde de ilk olmak olduğunun altını çizdi. Üretim tesislerindeki çalışanlar için Gebze Üniversitesi kurduklarını belirten Nalan Öğüt Koray, burada teknik eğitimden ziyade çalışanların yeteneklerini nasıl geliştirebileceklerine odaklandıklarını ifade etti. Öğüt, konuşmasında iletişimin öneminden ve P&G’yi güçlü kılan stratejilerden de bahsetti.

BNB training + consultancy Kurucusu Bayram Ünal ‘Saha Yöneticilerinin (Mavi, gri, beyaz) 4 Fonksiyon Şapkası’ başlıklı oturumuyla zirvede söz alan isimlerden biri oldu. Konuşmasında BNB modeli olarak adlandırdıkları  ‘yöneticilik, liderlik, eğitmenlik ve emniyet liderliği(İSG/SEÇ lideri)’ fonksiyonları üzerine kurdukları sistem hakkında bilgi veren Ünal, Mavi ve Gri Yaka Yönetici Gelişim Programı’nın detaylarını  ve örnek uygulamalar da paylaştı. Bayram Ünal’dan sonra söz alan Türk Traktör ve Ziraat Makineleri Kalite Sistemleri ve Teknik Eğitim Yöneticisi Orhan Yazkan ise ‘’Türk Traktör’de Sahada Gelişim’’ başlıklı oturumuyla katılımcılarla buluştu. Yazkan, konuşmasını eğitimde sanal gerçeklik teknolojisi, teknik uzmanlık için ‘Gelişim Kampüsü’ programı, yetkinlik gelişimi için ‘sahanın yıldızları’ programı ve iç eğitmen yetiştirme sürecinde 4 Adım Yönetim Yaklaşımı başlıkları altında gerçekleştirdi.

Adisa Danışmanlık bünyesinde Danışman ve Eğitmen olarak görev alan Dr. Senem Erdem Albaş ve Emre Yayla ‘Sahanın Gücü’ başlıklı oturumlarıyla zirvedeki yerlerini alan isimler oldu. Sahada motivasyon sağlanmadığı sürece diğer süreçlerin hiçbir öneminin olmadığını belirten Albaş ve Yayla, konuşmalarında mavi yakalı çalışanların iç adalet talebine dikkat çektiler. Mavi yaka çalışanların sadece teknik olarak değil, sosyal olarak da geliştirilmesi gerektiğine değinen Dr. Senem Erdem Albaş ve Emre Yayla, bu çalışanların en büyük taleplerinden birinin de performanslarının da toplu olarak değil, tıpkı beyaz yakalı çalışanlar gibi bireysel olarak değerlendirilmek olduğunun altını çizdiler.  

Zirvede ‘İş Yerinde Demokrasi’ başlıklı oturumu gerçekleştiren isim Boyner Grup Sürdürülebilirlik Direktörü Aysun Sayın oldu.  İş yerinde demokrasinin tesisi için gerekli kabulleri sıralayan Sayın, YKM ve Boyner birleşmesinden sonra ‘’İş Yeri Anayasası’nı neden yazdıklarını  anlattı. ‘Çünkü insan önce haklarını bilmeli’ diyen Aysun Şahin,  ‘yöneten değil yönlendiren, yasaklayıcı değil özgürlükçü, otokratik değil katılımcı olma’nın iş yerinde demokrasinin temeli olduğunu ifade etti.

Ekol Lojistik İK Genel Müdürü ve İcra Kurulu Üyesi Osman Ünal ‘Mavi Yakalılarda Motivasyon’ başlıklı konuşmasıyla zirvede söz alan isimlerden biriydi. Çalışanların hayatına dokunmanın en önemli İK etkinliği ve görevi olduğunun altını çizen Ünal, mavi yakalı çalışanların en büyük talebinin ‘adil’ ve ‘şeffaf’ bir İK sistemi olduğunu ifade etti. Osman Ünal konuşmasında Ekol Lojistik olarak gerçekleştirdikleri uygulamalardan ve kazanımlardan da bahsetti.

Akçansa Yönetim ve Organizasyon Geliştirmeden Sorumlu İK Müdürü Sezgi Kumbaracıbaşı Ulusu ‘Akçansa’da İnsan Odaklı Gelişim Yolculuğu: Mavi Yaka Kariyer Hattı’ başlıklı oturumuyla zirvedeki yerini alan isimlerden biri oldu. Zorlu bir sektörde mavi yaka çalışanlar için nasıl bir kariyer planı yapılabileceğini örnek uygulama ve süreçlerle anlatan Ulusu, Akçansa olarak Mavi Yaka kariyer planlamadaki ve diğer tüm İK süreçlerinde temel noktalarının ‘insan’ olduğunun altını çizdi.

Zirvede ‘ATU Mavi Yakalılarda İletişim ve Kariyer Planlama’ başlıklı sunumu paylaşan isim ATU Eğitim – Gelişim ve Yönetim Sistemleri Koordinatörü Ali Murat Şen  oldu.  Havaalanı gibi 7/24 yaşayan bir iş sahasında çalışan ATU’nun İK sistemlerinin de 7/24 çalıştığını belirten Şen, mavi yakalı çalışanların beyaz yakaya transferini sağlayan iç terfi sisteminin detaylarını da katılımcılarla paylaştı. Mavi yakalı çalışanlarla kurulan iletişimin şirketteki kurumsal süreci nasıl değiştirebileceğine değinen Ali Murat Şen konuşmasında geleceğin İK’sına dair de bir perspektif çizdi.

Bilim İlaç İK Yöneticisi ve Eğitmen Dilek Mete ‘Mavi Yaka Çalışanlar için Fırsat Eşitliği Modeli’ başlıklı oturumuyla zirvede söz alan isimdi. Konuşmasında Bilim İlaç olarak geliştirdikleri Fırsat Eşitliği modelinin teknik ve stratejik taraflarını dile getiren Dilek Mete, başarının somutlaştırılması ve gelişim odaklı liderlik programının da detaylarını aktardı. Bilim İlaç olarak bu süreçten sonra ulaştıkları kazanımları paylaşan Dilek Mete süreçteki hakkaniyet ve şeffaflık kriterinin önemine vurgu yaptı.

‘BSH Mavi Yaka Kariyer Yolu ve Teknik Eğitim Merkezi’ başlıklı konuşmasıyla zirvede söz alan isim ise; BSH Ev Aletleri Üretim Tesisleri İnsan Kaynakları Direktörü Osman Faruk Kapu oldu. Üretim süreçlerinde görev alan mavi ve gri yakalı çalışanlar için geliştirilmesi gereken İK stratejileri ve süreçleri anlatan Kapu, BSH olarak kurdukları Teknik Eğitim Merkezi’nin detaylarını ve uygulamalarını da aktardı.  

Zirvenin Kapanış Oturumu’nu ‘Güvenlik Kültürü’ başlıklı konuşmasıyla BASF Türkiye Endüstriyel İlişkiler ve Personel Müdürü Melahat Yılmaz yaptı. BASF olarak şirketin tamamına yayılan bir Güvenlik Kültürü oluşturma hedefiyle yola çıktıklarını belirten Yılmaz,  bu hedefle birlikte her bir çalışanın kendisini değerli görmesini nasıl sağladıklarını ve bu süreci iş yapış kültürleriyle nasıl entegre ettiklerini anlattı. Melahat Yılmaz, ‘Güvenlik Kültürü’ vizyonuyla her bir çalışanın sadece şirket içinde değil, toplumda da bir güvenlik temsilcisi gibi hareket ettiğini; topluma dokunmak ve değer katmak konusunda istekli bir hale geldiğine vurgu yaptı.

Tüm gün birbirinden başarılı ve esinlendirici uygulamaların anlatıldığı zirveyi Mizah ile renklendiren isim ‘Mizah Atölyesi’ Kurucusu & Eğitmen Cengiz Ferhat Altay oldu. ‘’İş’te Mizah’’ başlıklı oyunlarıyla katılımcılara keyifli anlar yaşatan Altay, motivasyonu arttırmak için mizahın İK profesyonelleri ve yöneticilerine nasıl yardımcı olabileceği konusunda da bilgiler aktardı. 

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024