Deniz’de Dijital İnsan Kaynakları Uygulamaları

Yavuz Elkin
DenizBank İK ve Deniz Akademi Grubu, Genel Müdür Yardımcısı 

''Deniz’de vaadimiz “Birlikte, Çocuklarımızın Çalışmasını İstediğimiz Bir Banka Yaratmak”. Bu doğrultuda Bankamızın kuruluşundan bugüne, gerçekleştirdiği inovatif uygulamalar ile 3 yıldır “Dünyanın En İnovatif Bankası” seçilerek tarihe geçmişken, İK ekibi olarak biz de hayata geçirdiğimiz Dijital İK uygulamaları ile bu öncü yaklaşımı devam ettiriyor; Deniz’deki iklimi hem çalışanlarımız hem de adaylarımız için dijitalleştiriyoruz.''

Deniz’de kurum kültürümüze uygun kişileri Ailemize katmak ve burada tüm iletişim kanallarını açık tutarak birbirinden öğrenen, ortak akla inanan, yaptığı işe, işten fazla anlam katıp, hizmet gibi gören bir Deniz iklimi yaratmaya çalışıyoruz.

Çağımızın yeni endüstriyel vizyonu olan dördüncü sanayi devriminin gerçekleştiği bir dönemden geçiyoruz. Bununla birlikte Y kuşağına mensup çalışan sayısının artması ve çok yakında Z kuşağının iş hayatına girecek olması ile birlikte İnsan Kaynakları bölümleri için yeni dönemde en öne çıkan konu başlığı Dijitalizasyon olacak. Son dönemde Deniz’deki iklimi hem çalışanlarımız hem de adaylarımız için dijitalleştiriyoruz. “Adaylarımız ve çalışanlarımız neredeyse biz ordayız” diyerek hareket ediyoruz. 

Deniz’de Sosyal Medya

İnsan Kaynakları olarak adaylarımıza yönelik sosyal medyada Linkedin, Facebook, Twitter, Youtube üzerindeki sayfalarımızdan şirketimizi ve Deniz’deki çalışma ortamını paylaşıyoruz. Son dönemde açmış olduğumuz Instagram hesabımızın yönetimini farklı dönemlerde bir çalışanımıza devrediyoruz. Çalışanımız kendi gözünden Deniz’deki iklimi takipçilerimiz ile paylaşıp, adaylardan gelen, pozisyon ve Deniz’deki çalışma ortamı ile ilgili sorularına yanıt veriyor. Sosyal medya üzerinden adaylarımızdan en sık aldığımız sorulardan birisi uygulamış olduğumuz Genel Yetenek sınavının içeriğinin nasıl olduğu konusundaydı. Bu kapsamda DenizBank İnsan Kaynakları Facebook üzerinde geliştirdiğimiz ALESTA isimli uygulamamız ile adaylarımıza 10 soruluk bir sınav deneyimi yaşatıyoruz. 2012 yılından bugüne kadar 45 binin üzerinde kullanıcı uygulamayı denedi.

Universum firmasının her yıl üniversite öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarında Bankacılık sektöründe çalışma istekliliği maalesef her yıl azalıyor. Biz de gençlere Bankacılık deneyimi yaşatmak amacı ile Game of Bankers adını verdiğimiz oyunu DenizBank İnsan Kaynakları Facebook sayfamızda yayına aldık.

Bu oyunda gişe görevlisi olarak başlayan bir oyuncumuz Şube Müdürü olabiliyor. Oyun kısa sürede gençler tarafından çok beğenildi. 2016 yılında 6 bin kullanıcı tarafından oynandı. Çok yakında Facebook sayfamız üzerinde Chat Bot uygulamasına başlayacağız. Adaylarımızı sayfamızda sanal asistan karşılayıp ziyaretçilerin beklentisini öğrenip en uygun çözümleri sunuyor olacak.

Deniz’de online staj deneyimi

Deneyimsiz işe alımlarımızda “Deniz’in İncisi” adını verdiğimiz Üniversite Staj Programı’ndan mezun ettiğimiz stajyerlerimize öncelik veriyoruz. Stajyerlerimize, tamamen dijital ve kişiye özel bir işe alım ve işe başlama deneyimi sunuyoruz. Stajyerlerin seçim süreci boyunca, adaylar, bilgisayarlarının başından kalkmadan online değerlendirme süreçlerini tamamlıyor. Değerlendirme sürecinde başarılı olanlar Türkiye’de ilk defa hayata geçirilen “Online Onboarding” sürecine katılıyor. Mobil cihazlardan da erişilebilen kişiye özel konsolda; izlenmesi gereken videolar, okunması veya yüklenmesi gereken dokümanlar, tamamlanması gereken e-eğitim, işler, deneyimler gibi birçok başlık bulunuyor. Ayrıca stajyerlerimiz staj süreci boyunca online eğitimleri tamamlayıp, staj sonunda online simulasyon değerlendirmesine katılıyor.

Bu yıl “DenizAşırı” ismini verdiğimiz, Türkiye’de bir ilk olan Online staj programını hayata geçirdik. Stajyerlerimiz Online Eğitimlerini tamamlayıp, Dijital Bankacılık Bölümü’müzün belirlediği projeleri online platformda uygulamaya geçirebiliyorlar. Bu yıl Deniz’in İncileri Üniversite ve DenizAşırı Online Staj programlarında başarılı olan 3 arkadaşımıza DenizBank AG Viyana ofisinde 1 hafta staj deneyimi sunacağız.

Deniz’de işe alım

Kariyer.denizbank.com sayfamızdan bize başvuru yapan adaylarımızı online ortamda değerlendirme süreçlerine alıyoruz. Başvuru yönetimi sayfamızda adaylarımız kendilerine en uygun mülakat tarihi ve saati seçebiliyorlar. Bu uygulamamız aday deneyimine çok olumlu katkı sağlıyor. İşe alım süreçlerinde online başvuru yönetimi uygulamamızı kullanıyoruz. Adaylarımız ile video ve online mülakatlar gerçekleştiriyoruz.

Deneyimsiz işe alım süreçlerimizde uyguladığımız yetkinlik envanteri ve genel yetenek sınavlarını online ortamda gerçekleştiriyoruz.

Önümüzdeki dönemde ise İş ilanı kalmayacağını düşünüyoruz. Staj, online staj ve dijital platformlardaki etkileşimlere göre doğrudan iş teklifi sunulabilecek. İleride işe alımları robotlar neden yapmasın?

Artık video üzerinden yapılan mülakatlarda kullanılan dil kalıpları ve ifade biçimi veri olarak kullanılabiliyorsa, bir makine ilgili pozisyon için en doğru adayı binlerce aday arasından bir kaç kişiye indirerek bize sunabilir.

Deniz’de kurum içi mobil uygulaması

Kurum içi iklimimizin dijitalleşmesi yolculuğunda “Denizde” ismini verdiğimiz kurum içi mobil uygulamamızı hayata geçirdik.

Çalışanlarımız uygulamada profil oluşturup, hobi alanlarını kendi profillerine ekleyip, güncel haberlere ve kendilerine özel indirim oranlarına ulaşabiliyor. Günlük olarak paylaştığımız içerikleri beğenip, yorum yapabiliyor. Ayrıca haftalık ödüllü sorulara doğru yanıtı veren çalışanlarımız ödül kazanabiliyor.

Uygulamamızda farklı özellikler de bulunuyor. Bunlardan ilki “Nabız”. Bu özellik ile hem çalışan bağlılığı hem de içerideki iklimi yakından takip ediyoruz. Çalışan bağlılığını artık yılda bir kez değil sürekli olarak ölçümleyip, hızlı aksiyon alabiliyoruz.

Türkiye’nin 81 ilinde görev yapan 14 bin 666 denizcimizin birbiri ile iletişim kurması, etkileşime geçmesi ve içerideki iklimin yakından takip edilmesinde Denizde uygulaması bizim için önemli bir iletişim aracı oluyor.

Ayrıca çok yakında kurum içi takdir uygulaması ve kurum içi yayın yapan Deniz TV videolarımız da uygulama içerisinde olacak.

Deniz’de Dijital İK süreçleri

İnsan Kaynakları süreçlerimizi dijital platforma taşıdık. Yöneticilerimiz tabletleri üzerinden tüm uygulamalarımıza erişip 7/24 işlemlerini sonuçlandırabiliyor.

İşe alım tarafında adaylarla, sonrasında da iç ilan başvurusu, kariyer, performans, terfi, ata- ma, tayin, izin gibi her işlem elektronik alkışlarla yürütülüyor.

Deniz’de vaadimiz “Birlikte Çocuklarımızın Çalışmasını İstediğimiz Bir Banka Yaratmak”. Bu önceliğimiz doğrultusunda Bankamızın kuruluşundan bugüne, gerçekleştirdiği inovatif uygulamalar ile 3 yıldır “Dünyanın En İnovatif Bankası” seçilerek tarihe geçmişken, İK ekibi olarak biz de hayata geçirdiğimiz Dijital İK uygulamaları ile bu öncü yaklaşımı devam ettiriyoruz.

 

DERGİ

HRdergi Nisan sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Nisan 2024