Çalışan bağlılığını zirveye taşıdık

HRdergi olarak 21 Mart tarihinde Pin Araştırma’nın Resmi Sponsorluğunda gerçekleştirdiğimiz
“7. Çalışan Bağlılığı Zirvesi”nde (Takdir, tanıma ve ödül yönetimi) katılımcılarımız konuyla ilgili iyi uygulamaları ve
danışmanların önerilerini dinleme fırsatı buldu.

Son yıllarda, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki İK Yöneticilerinin de gündeminde “çalışan bağlılığı” kavramı var. İK ve yönetim konusundaki hemen her makalede rastladığımız, dünyada pek çok araştırmaya konu olan bu kavramı, 21 Mart’ta düzenlediğimiz bu zirvede a’dan z’ye masaya yatırdık.

Türkiye’de sadece çalışan bağlılığının gündeme geldiği tek etkinlik olan zirvemizde, konuyla ilgili danışmanların yanı sıra uygulayıcılar da deneyimlerini paylaştı.

Çalışan bağlılığını artırmak…

Shell Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Dilek Kızılcık, Roche Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Özlem Salur, Kuveyt Türk Katılım Bankası İK, Eğitim ve Kalite Grup Müdürü Semih Sel, PiN Araştırma Kurucu Ortağı Berna Özdemirkan & Adisa Danışmanlık Yönetim Danışmanı Patricia Gazze, Toyota Türkiye İK Müdürü Seda Koytak, BiggPlus Grubu İcra Kurulu Başkanı / CEO, Girişimci M. Enis Karslıoğlu, Anadolu Isuzu İnsan Kaynakları Yöneticisi Başak Karasu, Barilla Gıda Türkiye, Orta Doğu ve Afrika İK Kıdemli Müdürü Hüseyin Coşkun ve HRdergi Kurucu Ortağı & Genel Müdürü Beni Ne Motive Eder® Master Sertifikalı Eğitmeni Alper Toper, zirvede deneyimlerini paylaşan isimler oldu.

Zirvede “Shell’in Bütünsel Değer Yaklaşımı”, “Her çalışan için kişiye özel gelişim planı”, “Önce Çalışan”, “Ayrılan çalışanlarımızı anlamak ve rekabeti tanımak”, “İşe ruhunu katan Toyotalıların bağlılık hikayeleri”, “BiggStars ile Çalışan Takdir, Tanıma ve Ödüllendirme Sistemlerinde Dijital Çözümler”, “Her çalışana dokunan bir takdir ve ödüllendirme sistemi: Isuzu Ekstraa”, “Çeşitlilik ve katılım ile çalışan bağlılığını artırmak” ve “Çalışan bağlılığındaki eksik parça: Tutku” gibi konu başlıkları ele alındı. 

DERGİ

HRdergi Nisan sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Nisan 2024