Ayna & Yansıtma Metaforu: Kurumsal pozitivizm, çalışanın başarısını yansıtır


Yansıtma, liderlerin periyodik olarak çalışanlara kendi yeteneklerini gösterebilecekleri ve daha fazla nasıl geliştirebilecekleri konusunda onlara tavsiyelerde bulunabilecekleri bir süreçtir. Yansıtma sadece liderin tek taraflı bir rol üstlenmesiyle ilgili değildir. Bu karşılıklı bir diyalog sürecidir ve bu nedenle çalışanınızın size söylemek istediklerini paylaşmak ve dinlemek önemlidir.

Ayna metaforundan bahsediyoruz çünkü bu, bir kişinin aynanın önünde durması ve olumlu niteliklerini değerlendirmesinin istendiği bir süreçtir. Dolayısıyla birine ayna gösterilip yetenekleri söylendiğinde, kişide olumlu tepkiler kendiliğinden ortaya çıkıyor.

"Vay! Bugün çok güzel ve akıllı görünüyorum”, bazen aynaya baktığımızda kullandığımız ilk ifade olabilir. Ancak, istediğimiz kadar hevesli veya iyimser olmadığımız günler de olabilir.

Olumlu kalmak, gülümsemeye devam etmek ve mutlu olmak her insanın çabası olsa da bu o kadar kolay değil. Çoğu insan için ruh halleri zaman zaman değişebilir ve bu maalesef pandemi süresinde olumsuz yönde daha yaygın hale geldi. Aynı olgu, kurumsal yaşam için de geçerlidir. Bir çalışan söz konusu olduğunda, kişinin yaşamının büyük bir kısmı organizasyon için çalışmayla geçer. Böyle bir gerçeklikte, çalışanların çoğunun her zaman iyimser olmasını sağlamak kuruluşun sorumluluğundadır. Ben iyi niyetli ve kararlı bir liderliğin bunu olumlu yönde gerçekleştirebileceğine inanıyorum. Bu tür organizasyonların kalıcılığını sağlayan önemli faktörlerden biri olacaktır.

Performans danışmanlığı kurtarıcıdır!

Bir kurum, çalışanları, yüksek üretkenliği katalize eden kişisel huzur ve neşe seviyelerini sürekli olarak iyileştirdiğinde başarılıdır. İşyerinden memnuniyet, üretkenliğin önemli bir unsurudur. Rekabetçi veya yüksek düzeyde bağlı kalmaya katkıda bulunan birkaç faktör olsa da, insanların üretken kalmasına yardımcı olabilecek kilit faktörlerden biri, liderlerin ekiplerinin güçlü yönlerini fark etmesine ve kullanmasına yardımcı olabileceği zamandır. Performans danışmanlığı, liderlerin çalışanlarına ve ekiplerine olanak sağlamak için sürekli olarak uygulaması gereken yüksek etkili bir süreçtir. Performans danışmanlığı konusunda yeterince ve daha somut, güçlü kavram ve modeller varken, liderlerin çalışanları ve ekipleriyle sürekli yapması gereken “Yansıtma”yı es geçmemek gerekiyor. 

Yetenekler ve olumlu alanlar hakkında konuşmak, kesinlikle tüm danışmanlık sürecinin odak noktası olmalıdır. Çoğu insan kendi kişisel zamanlarında sahip olmadıkları şeylere odaklanma eğilimindedir ve liderler de bu boşluğu yeteneklerden ve güçlü yönlerden yararlanarak doldurmalıdır.
Yetenekler ve güçlü yönlerle başlamak ve çoğunlukla buna odaklanmak son derece önemli olsa da kişinin ihtiyaç duyduğu ve geliştirmesi gereken alanları paylaşmayı da kaçırmamalıyız. Bu aynı zamanda yansıtmada da gereklidir. Ancak gelişim alanlarını bir kişiye yansıttığınızda, kişinin bunun meşruiyetini takdir edebilmesi için yeterli özenin gösterilmesi gerekir. Geliştirilmediği takdirde kişi ve kurum üzerinde nasıl olumsuz bir etkisi olabileceğini paylaşın. Paylaşımı, bir lider olarak sizin ilgilendiğiniz ve bunun kişide iyileştirilmesini isteyeceğiniz bir şekilde yapmak çok önemlidir.

Tüm konuşma, kişiyi mutlu ve hevesli hissettirmelidir.

İyileştirme alanları, daha iyi dinleme ve iç gözlem sağlayan çok nesnel ve yargılayıcı olmayan bir şekilde paylaşılmalıdır. Süreçte sadece ilgili bilgi ve olguların paylaşıldığından emin olun ve kişiyle ilgili varsayımları paylaşmaktan kaçının.

Yukarıdaki yönlerden bazıları yansıtma için merkezi olsa da bir liderin akılda tutması ve süreç boyunca bolca özen göstermesi gereken birkaç önkoşul vardır. Ekip üyenizin kendini eşit ve güvende hissettiği bir ortam yarattığınızdan emin olun. Hissedilen bir üstünlük durumu olamaz; çalışan, iyi bir arkadaşla iyi niyetli rahat bir konuşma içinde olduğunu hissetmelidir. Performans danışmanlığının başarısı, bu ortamın yaratılmasında yatar.
İyileştirme alanlarından bahsederken çalışanın ifade edecek, açıklayacak ve hatta savunacak çok şeyi olduğu durumlar olacaktır. Daha sağlıklı bir çıktı için, lider baştan sona dikkatli bir dinleme sağlamalıdır. Dikkatli olmalıdır. Çalışanın söyleyeceklerini dinleyin ve söylenmemiş olanı bulmaya çalışın. Ayrıca, geribildirimde bulunmak ve anlayışınızı netleştirmek isteyebileceğiniz durumlar da olabilir. Bazı insanlar belirli bir yönü ifade etmeyi veya açıklamayı zor bulabilir ve kişinin tam olarak ifade etmesini sağlamak liderin rolüdür. 

Bir performans danışmanlığı süreci, her iki tarafın da mutlu olduğu ve daha da önemlisi çalışanın mutlu olduğu bir kazan-kazan durumu ile sonuçlanmalıdır. Çalışanda asla gerekli olanı vurgulayamadığı bir mahcubiyet veya duygu durumu olmamalıdır.

Performans danışmanlığı ya da yansıtma, bir liderin zaman ve uygulama ile kazandığı beceri gerektiren bir süreçtir. Niyetiniz şeffaf ve samimi olarak kişinin yeteneğini geliştirmek içinse, bu yeteneğin yakında gelişeceği kaçınılmazdır. Beden dilinizde ve davranışlarınızda bu çok net görülecektir. Günümüz dünyası teknolojik gelişmelerle doludur ve bu senaryoda, zaman gadget'lara ve cihazlara tahsis edildiğinden kaliteli konuşma süresi azalmaktadır. Performans danışmanlığının etkisi, üretkenliği artırmada ve kurumlardaki ilişkileri güçlendirmede her zaman baş aktör olarak kalacaktır.
 

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024