“Vakfımız, sanayinin ihtiyaç duyduğu teknik eğitimleri kuruma özel çözümlerle sunuyor”


Coşkunöz Holding’in, mesleki ve teknik eğitim kurumu olma misyonuyla 1988 yılında kurduğu Coşkunöz Eğitm Vakfı, Türkiye sanayisi ve üretiminin yanı sıra ülkenin geleceği olan gençlerin ve öğrencilerin hayatına değer katan projelere imza atıyor.    

Bu yola nasıl çıktık ve 32 yılda neler yaptık?

Coşkunöz Holding’in de kurucusu M. Kemal Coşkunöz’ün, ülkesine olan tutkusu ve öğrenme aşkı ile Türkiye sanayisine, üretimine, eğitimli ve bir o kadar da kalifiye çalışanlar kazandırmak için hayat verdiği Bursa Coşkunöz Eğitim Vakfı (CEV) olarak, mesleki ve teknik eğitim uygulamalarının öncüsü olma vizyonuyla, kuruluşumuzdan bu yana 32 yılda toplam 26 bin 170 kişiye burs ve eğitimlerle destek verdik. Binlerce kişinin hayatına dokunduğumuz vakfımız ile daha fazla insanın hayatını değiştirecek yeni projeler ve eğitim modelleri üzerine odaklanıyoruz.

Peki bu zamana kadar kaç kişinin hayatına dokunduk? 

‘Çağdaş Türkiye’ye açılan kapı olan’ vakıf bünyesinde bugüne kadar 20 bin 967 kişiyi Milli Eğitim Bakanlığı onaylı belge sahibi yaptık. Bin 677 öğrenciye burs verdik, Milli Eğitim’e bağlı 650 öğretmene hizmetiçi eğitim düzenledik. Aynı zamanda 450 öğrenciyi mezun ederek, 760 kişiye mesleki gelişim eğitimi verdik. 

CEV olarak geçmişte olduğu gibi gelecekte de mesleki eğitimdeki eksikliği gidermek, gençleri meslek sahibi yapmak, sanayide yetişmiş nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılamak için çalışacağız.

Gelirlerimizin tamamına yakınını mesleki, teknik ve sektörel eğitime harcıyoruz

Türkiye’nin ilk sosyal sorumluluk projeleri arasında yer alan, ‘Kamu Yararına Vakıf’ statüsünde bulunan vakfımızda yenilikçi eğitim modellerini geliştiriyoruz, deniyoruz ve uyguluyoruz. Vakfımızın gelirini, Coşkunöz Holding şirketlerinin kar paylarından elde ediyor, karın tamamına yakınını yine mesleki, teknik ve sektörel eğitime harcıyoruz. 

Meslek Edindirme Programları, Sanal Gerçeklik Eğitimleri, Öğretmen Eğitimleri ve İş Dünyası Eğitimleri düzenliyor, öğrencilere burs, staj, mesleki diploma ve sertifika imkanları sağlıyoruz. 

Eğitim imkânı olmayan gençlere nasıl iş fırsatı sağlamalıydık?

Gençleri hayata ve üretime nasıl kazandırırız diye düşündük, adımlar atmaya başladık. Bu kapsamda, Vakıf bünyesinde bulunan eğitmen ve usta eğitici kadromuz ile her yıl, eğitim alma imkânı bulamamış lise mezunu gençlere, mesleki eğitim programlarıyla 18 aylık teorik ve uygulamalı eğitimler verdik. Bu sayede gençlerimizi kalifiye eleman olarak mezun ediyor ve iş hayatına kazandırıyoruz. Eğitimini başarıyla tamamlayanlara ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’den Meslek Lisesi Diploması veriyoruz. 

Özel sektörün ihtiyacı olan birçok teknik eğitim konusunda çözüm ortağıyız

Vakıf olarak sektöre, Makine Teknolojisi, Kaynak, Metal Üretim-Şekillendirme, Kalite, Yalın ve İş Sağlığı ve Güvenliği konularında teknik eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunuyoruz. Şirket olmadığımız için bu hizmetlerden elde ettiğimiz gelirlerin yüzde 100’ünü Vakıf faaliyetlerinde, gençlerin eğitimi ve istihdama kazandırılması için kullanıyoruz. Bu da hizmet verdiğimiz kurumlar açısından bizimle çalışmak için ayrı bir motivasyon kaynağı oluşturuyor.

Yazımızı kişisel bir soru ile tamamlayalım. 

20 yıl İK Direktörlüğü’nden sonra farklı bir alandaki kariyere geçiş…

20 yıllık İK profesyoneli olarak meslek hayatım boyunca çok keyifle çalıştım ve kariyerime yeniden başlayacak olsam İK benim için öncelikli tercih olurdu. Kariyerim bana insanı tanırken en çok da kendimi tanımama fırsat verdi. 

Şu an yaptığım iş ise Vakıf kanalı ile insanların hayatını daha bütünsel değiştirmek, geliştirmek. Yoğun bir mevzuat özeni göstererek en doğru projeleri seçmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken İK tecrübemin bana ne kadar değer kattığını görüyorum. Vakıf faaliyetlerinin yanı sıra iktisadi işletmemizde ise ana faaliyet olan satış bana büyük bir heyecan veriyor. Çünkü her bir projemiz ve kazandığımız gelirler yine Vakıf faaliyetlerinde kullanılıyor. Kazandığımız her bir kuruşun iyiliğe, gençlere ve insanların hayatına harcanması hem beni hem hizmet verdiğimiz sektördeki partnerlerimizi motive ediyor. Çünkü artık iş dünyası salt iş demek değil, iş hayatı ve sektörler insana daha fazla dokunan bir alan haline gelmeye başladı. Benim bu alandaki en önemli değerim, iş dünyasının değişiminde iyilik ve insanlık adına mucizeler ortaya koyabilme hazzı oldu. 

DERGİ

HRdergi Nisan sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Nisan 2024