Tuborg Akademi’de hedef kalıcı öğrenme, yöntem ve araçlar çok çeşitli...

--- BU BİR ADVERTORIAL'DIR ---

Tuborg Akademi’deki yeni uygulamaları dinlemek üzere teybimizi uzattığımız Eğitim ve Gelişim Müdürü Gülper Öztürk Bezci’nin aktardıklarını özetlemek kolay değil çünkü şirketin uzun vadeli stratejilerine ulaşabilmesi için çalışanların hem teknik hem de yetkinlik gelişimini destekleme hedefiyle soluksuz çalışıyorlar: Beyaz yakalı çalışanlar ve saha üretim ekipleri için yeniliklere imza atıyor, güçlü iç eğitmenlerin deneyimlerinden yararlanıyor ve interaktif asenkron eğitimlerle sınıf eğitimlerindeki pratik imkanını online eğitimin her daim ulaşılabilirliğine taşıyorlar. Hadi gelin, şimdi detaylara birlikte kulak verelim.

Öncelikle, Tuborg Akademi olarak son dönemde imza attığınız yenilikçi çalışmalardan kısaca söz eder misiniz?

Tuborg Akademi olarak şirketimizin uzun vadeli stratejilerine ula- şabilmesi için çalışma arkadaşlarımızın hem teknik hem de yetkinlik gelişimini desteklemeyi hedefliyoruz. Bu amaç doğrultusunda çalışma arkadaşlarımıza sunduğumuz eğitim ve gelişim faaliyetlerini geliştirmek öncelikli hedeflerimizden biri.

2021 yılında ekibimize dahil olan Eğitim Tasarım Uzmanımız ile birlikte online ve video eğitimleri kendimiz hazırlamaya başladık. Bu eğitimlerin içeriklerinde öğrenmeyi artıracak farklı araçların ve oyunlaştırmanın kullanılmasına önem veriyoruz. Hem teknik hem de davranışsal yetkinlikler ile ilgili farklı konularda içerik üretiyor, eğitimler tasarlıyoruz.

Beyaz yakalı çalışanlarımızın teknik gelişimini destekleyebilmek için son dönemde pozisyon bazlı teknik beceri analizi yaptık. Belirlenen teknik becerileri göz önünde bulundurarak her bir çalışanımızın teknik eğitim ihtiyaçlarını belirledik. Önceliklendirdiğimiz gelişim alanları için iç eğitim, dış eğitim, birbirinden öğrenme, koçluk/ mentörlük gibi farklı metodlar belirledik. Bu şekilde çalışanlarımızın teknik gelişimi için bireysel öğrenme yolculuğu oluşturduk.

Saha üretim çalışanlarımızın teknik gelişimini desteklemek için ise sahada yapılan uygulama sınavları tasarladık. Sürekli Gelişim Departmanı ile yürüttüğümüz bu çalışmada her bir pozisyon için teknik becerisini ölçümleyebileceğimiz soru setleri oluşturarak bu soruları iş başında uygulamalı olarak yapmasını bekliyoruz.

Uzun yıllardır kendi görevlerine ek olarak İç Eğitmenlik yapan güçlü bir ekibimiz var. İç Eğitmenlerimiz Türk Tuborg Yetkinlik Modeli’nde yer alan yetkinliklerin geliştirilmesine yönelik sınıf eğitimleri hazırladı ve bu eğitimleri kendileri veriyor. Katılımcılardan da oldukça olumlu geri bildirimler aldığımız bu eğitimler sayesinde iç eğitmenlerimizin şirket içindeki deneyimlerinden faydalanıyor, bu birikimi diğer çalışanlara da aktarmalarını sağlıyoruz.

İç eğitmenlerimiz aynı zamanda uzman oldukları konularda hazırladıkları eğitim videoları, film ve kitap önerileri, özet konu açıklamalarından oluşan infografikler gibi karma öğrenmeyi destekleyecek araçlar hazırlıyor. İç eğitmenlerimiz katkı sağladıkları tüm eğitim ve gelişim faaliyetlerinden puan topluyor ve bir ödüllendirme sistemine dahil oluyor.

Son dönemde özellikle davranışsal yetkinlik gelişimine katkıda bulunacak en yenilikçi çalışmamız ise İnteraktif Eğitim Videoları. Çalışanı öğrenmenin merkezine alan ve onun seçimleri ile eğitimi şekillendirebildiği bu öğrenme aracı, aynı zamanda bilginin davranışa dönüşmesi için ilk temelleri atma açısından da oldukça etkili.

Eğitim ve gelişim konusunda hangi yöntem ve araçlara ağırlık veriyorsunuz?

Tuborg Akademi olarak karma öğrenmenin gücüne inanıyoruz. Aynı konuyu farklı eğitim ve gelişim araçları ile ele alarak çalışanın tercihlerine uygun bir şekilde sunmayı amaçlıyoruz. Pandemi ile birlikte sınıf eğitimlerimizin hepsini sanal sınıflara uyarladık. Ayrıca bu eğitimleri destekleyecek videolu öğrenme materyalleri üretmeye başladık. Online eğitimlerimizi daha geniş hedef kitlesi olan konularda kullanmayı tercih ettik. Kimi zaman online eğitimlerimizi sınıf eğitimlerimizin tamamlayıcısı olarak kullandık.

Mentörlük sürecimizi genişleterek ekip yöneten daha çok çalışma arkadaşımızın faydalanmasını planlıyoruz. Özellikle %100 Liderlik Okulu çatısı altında toplanmış olan tüm gelişim programlarımızda olduğu gibi, farklı yöntem ve araçları bir arada kullanarak kalıcı öğrenmeyi hedefliyoruz. Diğer yandan, az önce de belirttiğim gibi, en yeni araçlarımızdan biri ise İnteraktif Eğitim.

Etkileşimli eğitim videolarının sonuçları, geri dönüşleri nasıl oldu?

İnteraktif eğitim deneyimimizde çalışma arkadaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Her iki eğitimimiz için de değerlendirme sonuçları eğitimin başarısına işaret ediyor. Eğitim süresi ile ilgili geri bildirimleri de dikkate alarak etkileşimli eğitim videolarının faydasından yararlanmaya devam edeceğiz.

Uzaktan Çalışma ve Yönetim Eğitimi

Son olarak bundan sonraki hedeflerinizi, ajandanızdaki öncelikli maddeleri paylaşır mısınız?

Dijitalleşme çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. Öğrenen organizasyon olma yolculuğunda karma öğrenme, birbirinden öğrenme ve mentörlük süreçlerine ağırlık vereceğiz. Pozisyona özel gelişim programları tasarlayarak teknik gelişime destek olmaya devam edeceğiz. Ayrıca tüm eğitim ve gelişim faaliyetlerinde ölçme araçlarının daha etkin kullanılmasını sağlayarak bu faaliyetlerin işimiz üzerindeki somut etkisini değerlendireceğiz.

Tuborg Akademi olarak, her zaman “Unutma, sen geliştikçe Türk Tuborg gelişecek ve emin adımlarla ilerleyecek” diyoruz. Bu yolda, çalışma arkadaşlarımızın gelişim yolculuğuna katkı sağlayacak her gelişim aracını takip etmeye ve kullanmaya devam edeceğiz.
 

“İNTERAKTİF EĞİTİM TASARIMINDA DANIŞMANIMIZ ÖZER KOÇ’UN VE THE SMART INTERACTIVE’İN DESTEĞİ İLE SINIF EĞİTİMLERİNDEKİ PRATİK İMKANIMIZI ONLİNE EĞİTİMİN HER DAİM ULAŞILABİLİRLİĞİNE TAŞIDIK”

İnteraktif eğitim araçlarını kullanmaya nasıl karar verdiniz ve süreç nasıl işledi?

Etkileşimli eğitim videoları çok uzun zamandır takip ettiğimiz bir araç. LMS altyapısı değişikliği önceliğimiz doğrultusunda geçiş projemizi tamamladıktan sonra interaktif eğitim çalışmalarımıza başladık. Bulunduğumuz dönem sebebiyle konu önceliğimizde bir değişiklik yaparak yeni eklenen Uzaktan Çalışma Becerisi ve Uzaktan Çalışma & Yönetim Becerisi yetkinliklerimizin gelişimini hedefledik.

Yönetim ve Liderlik konusunda uzun zamandır iş birliği içinde olduğumuz değerli Özer Koç eğitmenliğinde ve The Smart Interactive şirketi organizasyonu ile iki eğitim için uzun bir hazırlık sürecine girdik. Şirketimize özel içerikle hazırladığımız bu eğitimler için ilgili gruplarla birlikte senaryo hazırlıklarımızı tamamladık ve prodüksiyon/kurgu çalışmaları sonrasında eğitimlerimizi yayınladık.

Bu araçların sizce ne tür faydaları var?

Çalışma arkadaşlarımızın eğitimin deneyimine kalite katan bir teknik olması bizim için en büyük artı oldu. Asenkron eğitimde de interaktivite deneyimi çevrimiçi öğrenme araçlarına olan yakınlığımızı artırdı. Öğrenen kişi ile eğitmen arasına giren ekranın mesafesini fazlasıyla azalttı. Bugünlerde ekran karşısında geçirdiğimiz saatlerin gerek iş gerekse eğitim süreçlerinde verimi ne kadar düşürdüğünü biliyoruz. Diğer yandan, etkileşimli eğitim kişiyi öğrenmenin içinde tutan yapısıyla bu gidişatı değiştirdi. Verdiği teorik bilgileri uygulamaya dökmeye imkan veren tekniğiyle, sınıf eğitimlerindeki pratik imkanımızı online eğitimin her daim ulaşılabilirliğine taşıdı.

 

Haberi pdf olarak okumak için görsele tıklayınız.

DERGİ

HRdergi Haziran sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Haziran 2024