Toksik ve hibrit işyeri kâbusu gerçek olabilir mi?

Favorilere Ekle

Hibrit çalışma modeli umut verici görünse de kusurları da yok değil. Sağlıklı bir çalışma ortamına sahip bir kuruluşa katılıp katılmadığınızı bilmek sizi toksik bir ortama girmekten kurtarabilir.

Birçok ülkede COVID-19 durumundaki büyük iyileşmeye rağmen, çoğu insan hala ofiste tam zamanlı çalışma konusunda şüpheci. Uzaktan çalışma işe yarıyorsa, neden bozuk olmayanı düzeltelim?

Ancak iş liderleri, olayları farklı görüyor. Uzaktan çalışmanın bazı cephelerde etkili olduğu doğru olsa da personelin ofiste olması, yöneticilerin operasyonlar açısından daha güvende ve kontrol sahibi hissetmelerine yardımcı olur.

Her iki bakış açısının da geçerliliği, çalışanların çalışma haftasının bazı günlerinde uzaktan çalışmasına ve diğer günlerde ofise gelmesine olanak tanıyan hibrit modelin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Bir McKinsey araştırması, 10 şirketten 9'unun yerinde ve uzaktan çalışmayı birleştirmeyi planladığını ortaya koydu - ancak bu şirketlerin %68'inin henüz net ve ayrıntılı bir planı yok.

Sağlıklı bir hibrit işyeri kültürünü sürdürmek zor olabilir. Hibrit bir işyerine geçiş, iş modelinin işe yaraması için hem yöneticilerden hem de çalışanlardan disiplin ve bağlılık ister.

FlexJobs CEO'su ve Kurucusu Sarah Sutton, "Hibrit çalışmanın pandemi sonrası büyük kabul göreceği açık, ancak şirketlerin bu geçişe yeterince hazırlanıp hazırlanmadığını göreceğiz" dedi.

Sutton, "Bütün başarılı uzak ve hibrit iş yerlerinin özünde, şirketlerinin çalışma ortamlarını bilinçli olarak değerlendirmek ve ardından düşünceli bir şekilde oluşturmak için çok dikkatli çabalar sarf eden liderler var," diye ekliyor.

Sutton, hibrit çalışma düzeninin "toksisiteden" güvenli olmadığını belirterek, insanlarla fiziksel ve sanal olarak nasıl etkileşim kuracağını bilen yöneticilere sahip olmanın önemini vurguluyor.

Toksik bir hibrit işyerinin belirtileri nelerdir?

Net bir planları yok.

Hibrit bir iş gücü oluşturmak, yalnızca uzaktan ve yüz yüze çalışmanın özelliklerini birleştirmek değildir. Çalışanlar için kristal netliğinde bir planın iletilmesi, sağlıklı ve şeffaf bir işgücünün sürdürülmesi için çok önemlidir. Şirket, hibrit ekipleri düzgün bir şekilde entegre etmek için tutarlı bir dizi politika oluşturma konusunda ciddi görünmüyorsa, sağlıksız bir işyeri olması daha olasıdır.

Fırsat eşitliği yoktur.

İşyerinde eşitliğe değer veren işletmeler, işlerinin her seviyesinde aynı faydaları alan insanlara sahip olacaktır. Herkes için eşit fırsatları entegre etmek, dengeli ve sağlıklı bir işyerinin korunmasına yardımcı olur. Yalnızca kıdemli çalışanların kariyerlerini profesyonel olarak geliştirmelerine ve ofiste çalışmalarına izin verilirse, bu bir tehlike işareti olabilir.

Dijital iletişim araçları tam olarak hayata geçirilmemiştir.

Hibrit çalışma ortamında, iş arkadaşları rastgele birinin alanına giremez. Bu, uzaktaki çalışanları dezavantajlı duruma getirebilir. Dijital araçlar düzgün bir şekilde entegre edilmemişse, ekip başarı için donanımlı değildir.

Takdir sadece ofiste gerçekleşir.

Çalışanlara değerli olduklarını hissettirmek, bir çalışma kültürü oluşturmak için önemlidir. Zoom, Discord ve Slack gibi sanal platformlar, takdir ve teşviği çevrimiçi paylaşmayı kolaylaştırır. Bunları uygulamayı taahhüt eden şirketler, uzaktan çalışma ortamına olan bağlılıklarını gösterir. Takdir ve tanıma yalnızca ofiste gerçekleşirse, bu bir toksik alarm olabilir.

Hibrit çalışma modeli umut verici görünse de kusurları da yok değil. Sağlıklı bir çalışma ortamına sahip bir kuruluşa katılıp katılmadığınızı bilmek, sizi yalnızca stresli, motivasyonsuz ve verimsiz hissettirecek toksik bir alana girmekten kurtarabilir.