Starbucks'ta “demlenen” kariyerler

Kimisi Alshaya Group'un Türkiye'de Starbucks mağazaları açacağını duyunca mevcut işini bıraktı, kimisi Starbucks Merkez ekibinin de dahil olduğu Dil Gelişim Programı sayesinde Londra’da pratik yaptı. Aralarında, yöneticisinin yaptığı bir konuşma sayesinde üniversiteye girip mezun olan da var, bölgede Barista Şampiyonu olduktan sonra kariyerine eğitmen olarak devam eden de... Alshaya Group'un Türkiye operasyonunu yürüttüğü markalardan biri olarak Türkiye'de 20'nci yılını kutlayan Starbucks’ın yönetim ekibi “Çalışanlarımızın yazdığı bir başarı yolculuğu bu” diyor ve ekliyor: “Markamızın başarısı ve büyümesi, partnerlerimizin performansına ve liderlik becerilerine bağlı. Partnerlerimizin yeteneklerini ve liderlik potansiyellerini geliştirmek için eğitim ve destek programları oluşturmaya ve bu alana yatırım yapmaya devam edeceğiz".

Bir fincan kahve eşliğinde, Starbucks’ta “demlenen” kariyer öykülerini dinlemeye ne dersiniz?

Starbucks’ta 20 yıldır markanın Türkiye'deki büyüme sürecine tanıklık ettiniz. Marka ile olan bağınızı nasıl tanımlarsınız?

Olcay Ünlü – Operasyon Grup Müdürü: 2003 yılının Mart ayında Starbucks’ta Barista olarak başladığımda henüz Türkiye’de mağaza açılmamıştı. Türkiye’nin ikinci mağazası olan İstanbul Nautilus AVM’de başlayan kariyerim yıllar içerisinde farklı mağaza görevlerinin ardından çizilen yol haritası, sağlanan gelişim planı ve sıkı çalışmalar ile birlikte 2006 yılında Bölge Müdürü terfim ile devam etti.

Buradaki yöneticilik tecrübem içerisinde İstanbul dışında Adana, Ankara ve Antalya’da da çalışarak Starbucks’ın büyümesine katkıda bulunmaya çalıştım ve şu anda Operasyon Grup Müdürü pozisyonunda 4 operasyon bölgesinden ve yaklaşık 4 bin partneri aşkın bir ekipten sorumluyum. 2003 yılında barista olarak başladığım markamda ben de bana yol gösteren ve destek olan liderler ve azmim sayesinde bunca yıl ilerleme şansı buldum, oldukça geniş ve farklı coğrafyalarda görev yaptım. Ekip işinin önemine inanırım ve bu 21 yılda faydasını çok fazla gördüm ve yaşıyorum. Sıfırdan 670 mağazaya bir takım olarak gelinebildiğini deneyimledim. Tabii bu seviyede de gelişim yolculuğum sona ermedi, 2023 yılı içerisinde markamın desteği ile İngiltere’deki Starbucks Merkez ekibinin de dahil olduğu bir İngilizce Dil Gelişim Programı’na dahil edildim ve Londra’da 2 hafta boyunca mağaza çalışma ortamı içerisinde de pratik yaparak kendime ciddi bir yatırım yapma fırsatı elde ettim.

Tarık Sarıyel - Operasyon Müdürü: 2003 yılının sonuna doğru Starbucks'ın Türkiye’de açılacağını duymuştum. Bu yüzden hemen eski işimden istifa ederek askere gittim. Döndüğümde Starbucks 4 mağaza açmıştı ve 5'inci mağaza için Barista alımı yapıyordu. Barista olarak Akmerkez mağazasında işe başladım. 2007 yılında İzmir'e Bölge Müdürü olarak terfi ettim ve 2017 yılında ise Operasyon Müdürü oldum ve bu görevime devam ediyorum.

20 yıl boyunca farklı mağazalarda farklı coğrafyalarda en önemlisi de birbirinden çok farklı ama kahve tutkusu çevresinde birleşen partnerlerle çalıştım ve onların yöneticileri olma şansı buldum. Bu zengin deneyimi Starbucks’ta elde edebildiğim için ve bir Operasyon Müdürü olarak markamın geleceğine yön verebildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Starbucks’ta çalışmak kişisel gelişim yolculuğunuzda size neler kattı? Size bu süreçte kimler ya da neler ilham verdi?

Gonca Göksal - Mağaza Müdürü: 9 yıllık Starbucks kariyerimde benim için heyecanlı olan eğitim yolculuğumdan ve yolculuğumun nasıl ilerlediğinden bahsetmek isterim. Tüm hikayem 2 yıl önce transfer olduğum Gebze 03 mağazasına geldiğim ilk hafta Operasyon Müdürümüzün benimle yaptığı konuşmayla başladı.

Bu konuşmayla mağazada yaptığım işin eğitimini almamın, bir an önce üniversiteye girmemin ve bunun kariyerim için faydalı olacağını anladım. Kendime hedef koyabileceğim kariyer planı yapabileceğim bir şirkette olduğumu hatırlatan bu konuşmayla Kocaeli Üniversitesi İşletme Yönetimi bölümünü kazandım aynı zamanda ehliyetimi aldım ve okulumu onur öğrencisi olarak bitirdim. Markamın ve yöneticilerimin kariyerimi ve gelişimimi her zaman desteklemeleri benim için çok kıymetli.

Starbucks'ta eğitimci olarak çalışmak kesinlikle büyük bir sorumluluk gerektirir. Sizin yeni partnerlere en önemli öğretmek istediğiniz şey ne oluyor?

Berna Erol – KOT (Kahve Otorite Takımı) Yöneticisi: 6 yıldır Starbucks ailesi ferdiyim, 2018 ve 2021 yıllarında Barista Şampiyonası Bölge Birincisi oldum. Partnerlerimize de burada tadabilecekleri başarı duygusunu ve Starbucks’ın sunduğu gelişim fırsatlarını hep anlatıyorum.

Berrin Şahin – KOT Yöneticisi: Starbucks ailesinin bana kattığı en büyük şey aile kavramının iş yerine de taşınmış olması, partnerlerimize istek ve azminiz oldukça burada her şeyin mümkün olduğunu anlatmaktan hiç vazgeçmiyorum.

Sevcan Erdem - KOT Yöneticisi: Kahve tutkusunu yaymaktan, kahvenin büyülü kokusunu ve bilgisini paylaşmaktan inanılmaz keyif alıyorum. Partnerlerimizin Starbucks’ta ne kadar büyük bir ekosistemin parçası olduğunu hiç unutmamalarını isterim.

Hamide Yumurtacı - KOT Yöneticisi: Her eğitimde ve mağaza ziyaretlerimizde, partnerlerimizle kahve tadımlarımızda kahve bilgimizi genişletmeye devam ediyoruz. Çünkü bir kahve çekirdeğinin geldiği yer çok değerli. Ne kadar kıymetli bir ürünle ilgilendiğimizi hiç unutmamalarını isterim.

“EKİPLERİMİZİN BAŞARILARINI GÖRÜNÜR HALE GETİRMEK ÖNCELİKLERDEN BİRİ....”

 Figen Ilgaz ve Yasemin Avcı ekip başarısını görünür hale getirmek için "sürekli dinleme" kavramına vurgu yapıyor.

Sözü son olarak Alshaya Group Starbucks Türkiye & Azerbaycan Başkan Yardımcısı Figen Ilgaz ile İnsan Kaynakları Direktörü Yasemin Avcı’ya bırakıyor ve gündemlerinde bundan sonra temel olarak hangi konuların olacağını soruyoruz. İşte yanıtları: “Türkiye'de Alshaya Group tarafından temsil edilen Starbucks büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Yönetim ekibimiz, yeni mağaza açılışları ve genişleme planları gibi büyüme odaklı konulara ajandalarında en üstlerde yer verecek ve bu alandaki fırsatları en iyi şekilde değerlendirecek. Elbette markamızın başarısı ve büyümesi, partnerlerimizin performansına ve liderlik becerilerine bağlı. Yönetim ekibimiz, partnerlerimizin yeteneklerini ve liderlik potansiyellerini geliştirmek için eğitim ve destek programları oluşturmaya ve bu alana yatırım yapmaya devam edecek.

Aynı zamanda ekiplerimizin başarılarını görünür hale getirmek ve motivasyonlarını artırmak için de iletişim kanallarımızı etkin biçimde kullanarak onları sürekli dinlemeye, bir araya gelme fırsatlarını değerlendirmeye ve trend’leri takip ederek çalışan esenliği uygulamalarımızı geliştirmeye kararlıyız.

Gündemimizden hiçbir zaman düşmeyecek son konu da kahve tutkusu. Yönetim ekibimiz, misafir servis kalitemizi yükseltmek, yeni deneyimler sunmak ve partnerlerimizi kahve bilgisi konusunda sürekli olarak geliştirmek üzere çalışmaya devam edecek. Bu temel konular, Starbucks Türkiye & Azerbaycan’ın gelecekteki başarısını desteklemek ve şirketin marka değerini sürdürmek için önemli bir rol oynayacak ve yönetim ekibimiz Starbucks deneyimini hem partnerlere hem de misafirlere daha iyi bir şekilde sunmayı hedefleyecek”.

 

Etiketler:

kariyer starbucks

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024