‘Sigara içen insanların sigaranın zararları hakkında konferans dinlemeye değil, nasıl bırakabileceklerinin gösterilmesine ihtiyaçları vardır’


Öncelikle Allen Carr hakkında bilgi almak isteriz?

Allen Carr 33 sene boyunca günde ortalama 4-5 paket sigara içmiş bir tiryakidir. Bırakmak için herşeyi denemiş ve her seferinde başarısız olup tekrar başlamıştır. 1983 yılında bütün bu deneme yanılmalarının sonunda ve süreç içinde tüm fark ettiklerini üst üste koyarak çok kolay sigarayı bırakır. Daha sonra yakın çevresindeki içenlere anlatır ve hepsi kendisi gibi kolaylıkla bırakır. Kısa bir süre içinde Londra dışından sigara içenler gelmeye başlarlar, daha sonra İngiltere dışından insanlar kendisini ziyaret eder. Dünyanın her yerindeki insanlara yardım edebilmek için yöntemini kitap haline getirmeye karar verir. Şu anda 47 dile çevrilmiştir ve bugüne kadar 11 milyona yakın baskı yapıp çıktığı her ülkede en çok okunanlar listesine girmiştir. Bugün itibariyle 27 yıldır 50’ye yakın ülkede 10 milyondan fazla insan Allen Carr yöntemi ile sigaradan kurtulmuştur.

6 saatte sigara bıraktırıyorsunuz ve çoğu insana bu inanılması güç geliyor. Yıllardır sigara bırakamayan insanları bu kadar kısa sürede sigaradan vazgeçirebilmek nasıl mümkün oluyor?

Çünkü sigara içme isteğini bitiriyoruz. İnsanların sigara bırakmak için yaptıklarının büyük çoğunluğu yanlıştır. Biz bunu “sigarayı bırakmayı zorlaştırmanın 9 garanti yolu” isimli makalemizde açıklarız. Sigarayı bırakmak zor olduğu için değil, bırakmayı zorlaştıran önemli hatalar yaptığımız için bırakamıyoruz. Karşıdan karşıya geçmek kolay olmasına rağmen, amuda kalkıp gözleri kapatarak geçmeye çalışmak işi çok zorlaştırır.

Sigara yasağıyla birlikte kurumlar çalışanların sigara bırakmaları için farklı eğitim veya yöntemler deniyorlar. Fakat bu eğitim ve yöntemler çoğu zaman başarısızlıkla sonuçlanıyor. Kurumlarda çalışanların sigara bağımlılığıyla baş etmesinde en etkili çözüm nedir?

En çok yapılan çalışanları konferans salonuna toplamak ve bir doktor-akademisyen davet ederek sigaranın zararlarını anlatmak. Başarısızlığın temel sebebi, sigara içen herkesin sigaranın zararlarını bildiğini unutmak ve onlara bunu tekrar tekrar hatırlatmaktır. Sigara içen insanların sigaranın zararları hakkında konferans dinlemeye değil, nasıl bırakabileceklerinin gösterilmesine ihtiyaçları vardır. En etkili-aslında tek etkili yol sigara içenlerin sigara içme isteğini nasıl bitireceklerini öğrenmeleridir. Sigara içme isteğinin bitmesi tek kalıcı çözümdür.

Sigaranın şirketlere olan maliyetlerinden bahsediliyor. Bir çalışanın sigara içmesinin şirkete maliyeti söz konusu olabilir mi?

Evet, sigaranın kuruma ciddi bir maliyeti vardır. Bunun hoş olmayan maddi boyutu da vardır. Örneğin, (çalışan sayısı/2)*2918 TL, sigaranın kuruma verdiği hesaplanabilir maddi zarardır. Maliyeti yaratan sigara içen çalışan değil, sigaradır! Çalışanın iş gücü kaybı yaşamasına, daha sık hastalanmasına, beyin hücrelerini öldürerek konsantrasyon sorunu yaşamasına, vücudunun sürekli 4000 zehirli dumanın etkisiyle daha gergin olmasına sebep olur. Dolayısıyla sigara çalışanın özel sorunu değil, kurumun çok önemli bir sorunudur.

Allen Carr olarak şirketler için nasıl bir çalışma yürütüyorsunuz? Sigarasız Kurum projeleriniz olduğunu biliyoruz, bu konuyu biraz açabiliriz?

Sigarasız bir kurum olmanın tüm adımlarını yapıyoruz. Önce İK ekibiyle bir araya gelerek süreci planlıyoruz. Projenin kurum içinde lansmanını-duyurusunu yapıyoruz. Sigara çok hassas bir konudur, nasıl duyurulacağı çok önemlidir. Bunun için kuruma özel afişler, duyuru örnekleri hazırlıyoruz. Kuruma özel bir seminer tarihi belirliyoruz ve semineri gerçekleştiriyoruz. Seminer sonrası katılımcıları takip ediyoruz. Rahatsız etmek için değil tam tersi ihtiyaç duyanlara telefon desteği vermek için... İhtiyaç duyanlara özel olan destek seansımızı duyuruyoruz ve 3 saat süren destek seansımızı gerçekleştiriyoruz. Başarı hikayelerini kurum içinde nasıl yaygınlaştırabilececeğimizin yöntemlerini paylaşıyoruz. Tüm süreci yetkililere raporluyoruz.

Sigara içmek veya sigara içmemek gerçekten bir irade meselesi mi yoksa psikolojik bir sorun mu?

Konunun iradeyle, irade gücüyle hiçbir ilişkisi yoktur! Sigara içmeye devam edenler güçlü kişilikli, iradeleri güçlü insanlardır. Sorun irade zayıflığı değil, irade çatışmasıdır. Bir tarafımız bırakmak ister, bir tarafımız ise içmek ister. Bırakmak isteyen tarafımız üzerimizde korkular ve baskı yaratır, içmek isteyen tarafımız da bu baskıları görmezden gelerek, bırakmayı erteletir. Bu irade çatışmasını bitirmenin yolu bırakmak isteyen tarafa-yani sigaranın zararlarına odaklanmak değildir. Asıl yapılması gereken içme isteğinin bitirilmesidir. Bunun da irade gücüyle hiç bir ilişkisi yoktur. Sigara içme isteği biterse içmemek için irade gücüne hiç ihtiyaç kalmaz, fakat içme isteği bitmediyse, irade gücüyle direnmek içme isteğini bitiremez, sadece içme isteğiyle baş etmeye yardım eder! O yüzden çevrenizde aylar önce bırakmış ama saçını başını yolan insanlar görürsünüz-çünkü içme isteğini bitirmedikleri için içmemeye çalışırlar-buradan adana’ya yürüye yürüye gitmeye benzer, çok zor yoldur. İnanın sigara bırakmak çok kolaydır. Hem de çok çok kolay. Her tiryaki bırakabilir. Üstelik kaç senedir içiyor olursa olsun, günde kaç adet içiyor olursa olsun, kaç kere bırakmayı denemiş olursa olsun.

Ayrıca sigara bırakma konusundaki farklı uygulamalarınızdan biri de, ‘Hediye Çeki’ uygulaması... Şirketler çalışanları için bu uygulamadan faydalanabiliyor mu?

Evet çalışanlara yönelik bir kurumsal proje yaptığımız zaman, bizimle kolay bırakan çalışanlar, eşlerine akrabalarına, arkadaşlarına bizi hediye etmek istiyorlar. Çünkü çevremizde ne kadar çok insan sigaradan kurtulursa o kadar mutlu oluyoruz.

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024