Lojistik ve Tedarik Zinciri dünyasını zirveye taşıdık!

HRdergi olarak tam 20 yıldır lojistik ve tedarik zinciri sektörünün en kapsamlı ve geniş katılımlı etkinliği olarak düzenlediğimiz Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Zirvesi bu yıl 15 Mayıs’taİstanbul Marriott Hotel Asia’da Sertrans’ın Destek Sponsorluğu ve Türkiye’nin en büyük şirketlerinin katılımıyla gerçekleşti. 

Petkim, Petrol Ofisi, Paşabahçe Şişecam, Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri, D.ream, British American Tobacco,  Tadım, Michael Page ve Invent Analytics gibi kendi sektörünün en önemli isimlerini ağırladığımız ve katılımcıların hem etkin bir network sağlama imkânı bulduğu hem de prestijli ve güncel bir içerikle karşılaştığı zirveden gözlemlerimizi sizler için kaleme aldık.

HRdergi Genel Müdürü Alper Toper’in Hoşgeldiniz konuşmasıyla başlayan zirvenin ilk konuşmacısı ‘Dijitalleşen Lojistik ve Tedarik Zincirinde İşe Alım’ başlığıyla Michael Page Mühendislik ve Tedarik Zinciri Direktörü Jülide Tunalı oldu. Dijitalleşen dünyada geleceğin ihtiyaç duyduğu lojistik ve tedarik zinciri profesyoneli profiline dair konuşan Tunalı, çapraz fonksiyonel yetkinliklerin geleceğin iş dünyasında ‘olmazsa olmaz’ etkenler olduğunun altını çizdi. Jülide Tunalı ayrıca tedarik zinciri ve lojistik profesyonellerinin işe alım süreçlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini de detaylarıyla aktardı. 

Paşabahçe Şişecam Tedarik Zinciri (Cam Ev Eşyası Grubu) Direktörü Mustafa Kerem Başkonyalı da ‘Paşabahçe Tedarik Zinciri Otomasyon ve Dijitalleşme Uygulamaları’ başlıklı konuşmasıyla zirvede söz alan isimlerden biri oldu. Geçtiğimiz yıllarda Paşabahçe olarak gerçekleştirdikleri Tedarik Zinciri Dönüşüm projesinin detaylarını katılımcılarla paylaşan Başkonyalı, ana hedeflerini; siparişten müşteriye ulaşan sürecin iyileştirilmesi, üretim/dağıtım ağının optimize edilmesi ve tedarik zincirinin pazarda değişen koşullara hızlı adapte olabilen dinamik bir yapıya ulaşması olarak tanımladı. 

Zirvede söz alan isimlerden biri de ‘Tedarik Zincirinde Müşteri Merkezlilik’ başlıklı sunumuyla Tadım Tedarik Zinciri Grup Müdürü Alp Murat Çetinkale oldu. Konuşmasında Tadım’ın global tedarik zincirindeki başarı hikayesini paylaşan Çetinkale, müşteri memnuniyetinin tedarik zinciri süreçlerini nasıl etkilediğini anlattı. Müşteri merkezliliğin Tadım’a yarattığı katma değeri rakamlarla detaylandıran Alp Murat Çetinkale, müşterinin sonuçtan memnun olmadığı bir tedarik zinciri sürecinin başarılı olamayacağının altını çizdi. 

Invent Analytics Kurucu ve Bilim Danışmanı Prof. Dr. Gürhan Kök de ‘Machine Learning ve Planlama Optimizasyonu ile Karlılığı Artırmak’ başlıklı konuşmasında, tüm dünyanın konuştuğu makine öğrenme süreçlerinin tedarik zinciri süreçlerine nasıl entegre edilebileceğini anlattı. Prof. Dr. Gürhan Kök sunumunda; tedarikçiler, depolar ve müşteriler arası yapılan planlama kararlarını ve bunları besleyen tahmin sistemlerini kârlılığı artıracak yönde optimize etme ve envanter performansını iyileştirme yöntemlerinden bahsetti.

‘Takımımı Nasıl Motive Ederim?’ başlıklı oturumuyla zirvede söz alan isim HRdergi Kurucu Ortağı & Beni Ne Motive Eder Master Sertifikalı Eğitmeni Alper Toper oldu. Toper konuşmasında, tedarik zinciri ve lojistik alanında başarının kilit faktörlerinden biri olan ‘takım çalışması’nın motivasyon ile olan bağlarından ve Motivatör DeğerlendirmesiTMenvanterinde yer alan 23 motivatörden bahsetti. Dünyadan ve Türkiye’den binlerce insanla yapılmış bilimsel araştırmaların sonuçlarını da paylaşan Toper, yöneticinin takımın motivatörlerini bilmesinin ve bunlarla uyumlu işler yaratmanın bağlılığı artıran en önemli faktör olduğunu vurguladı. 

British American Tobacco Lojistik Müdürü Zeynep İzmiri Çelik de ‘Tek, Global ve Esnek bir Fabrika’ başlıklı konuşmasıyla zirvede söz alan isimlerden biri oldu. Oturumunda, BAT’nin global tedarik zinciri ve üretim operasyonu üzerine bilgiler aktaran Çelik, BAT olarak hayata geçirdikleri TaO sürecinin başarı hikayesini de paylaştı. TaO’yu; dünyadaki tüm BAT şirketlerinde TEK bir sistem tarafından desteklenen ortak esnek çalışma olarak tanımladıklarını dile getiren Zeynep İzmiri Çelik, bu çalışmayla global, bölgesel ve fonksiyonel olarak daha fazla birleştirici olmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi. 

‘Tedarik Zincirinde Büyük Veri’ başlıklı konuşmasıyla zirvede yer alan isim Petrol Ofisi İkmal ve Stratejik Fiyatlandırma Müdürü Sibel Elekdağ Yeşiltepe oldu. Konuşmasında tedarik zincirinde büyük veri bileşenleri, kullanım alanları ve büyük veri analizinin detaylarından bahseden Yeşiltepe, Petrol Ofisi büyük veriyi nasıl kullandıklarını ve hangi sonuçları elde ettiklerini detaylarıyla aktardı. Sibel Elekdağ Yeşiltepe, büyük verinin geleceğin iş dünyasında başarıyı yakalamanın en kritik faktörlerinden biri olduğunun altını çizdi. 

PETKİM Genel Müdür Yardımcısı (Tedarik Zinciri) Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan İpek ‘Tedarik Zinciri Yönetiminde Dijitalleşme İhtiyacı ve Ulaşılabilir Çözümler’ başlıklı konuşmasıyla zirvedeki isimlerden biri oldu. Konuşmasında Endüstri 4.0’ın lojistik ve tedarik zinciri uygulamalarına yansımalarından bahseden İpek, şu anda tedarikçilerin sunabildiği kullanıma hazır çözümlerin Tedarik Zinciri yöneticilerini ne seviyede tatmin ettiğini sorgulamak gerektiğinden bahsetti. Oğuzhan İpek ayrıca PETKİM’in dijitalleşme çalışmalarına dair örnekler sundu. 

‘Her şey akar… Tedarik Zincirinde Paradigmanın Değişimi’ başlıklı konuşmanın sahibi D.ream (Doğuş Grubu) Tedarik Zinciri ve Satınalma Direktörü Volkan Yazar oldu. Global iş dünyasındaki teknolojik değişim hızının ve dijitalleşmenin önlenemeyen yükselişinin tedarik zincirine olacak etkilerinden bahseden Volkan Yazar, tedarik zinciri süreçlerinden değişimin itici güçlerini de şöyle sıraladı: Büyük veri, müşteri merkezlilik, omni channel, yeni rekabet ve ileri satınalma…

Zirvenin kapanış oturumunu ise Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Tedarik Zinciri ve İK Direktörü Eylem Özgür ‘Bütünsel İş Planlama Yaklaşımı’ başlıklı konuşmasıyla gerçekleştirdi. Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri olarak bütünsel iş yaklaşımıyla sadece tedarik zincirine değil, şirkete de katkı sağlamayı hedeflediklerini belirten Özgür, stratejik rekabet avantajı konumuna getirmek için sürdürülebilirlik ve kârlılıküzerine çalışmalar/projeler gerçekleştirdiklerini ifade etti. Eylem Özgür konuşmasında, bu iş planının tüm süreçlerini ve sonuçlarını da aktardı. 

DERGİ

HRdergi Nisan sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Nisan 2024