İKmoda: Kadınlar için iş yaşamında şıklığın püf noktaları ve trendler

Koton Business Koleksiyonu iş’te şıklığı yeniden tanımlıyor!

Günlük iş-özel yaşam yoğunluğu ve koşturması arasında kendimize zaman ayırmanın ne kadar zor olduğunun hepimiz farkındayız. İş yerinde hem rahat hem şık olmak istiyoruz. Toplantıdan toplantıya koştururken bir spor ayakkabıyla da şık olacak tasarımların peşindeyiz. Bazen iş sonrası bir davete giderken iş kıyafetimizde yapacağımız küçücük bir değişiklikle gecenin yıldızı olmak istiyoruz. Aynaya baktığımızda sadece işiyle değil tarzıyla da kendine güvenen bir insan görmek istiyoruz. Sabahın 6’sında kalktığımızda gardırobumuzda hem Audrey Hepburn zarafetinde hem Meg Ryan gündelik şıklığında kombinlerle karşılaşmak istiyoruz.

Koton’un çalışan kadınlara yönelik yeni koleksiyonu Koton Business tam da aradığınız bu tasarımlarla renklenmiş.  Hem rahat hem şık, pastel tonlar gibi daha önce iş kıyafetlerinde görülmemiş olan renklerle tarz ve modern olan eşsiz modern bir koleksiyon sunuyor. Biz de Koton’un Tasarım Direktörü Isham Sardouk’a hem Koton’un yeni koleksiyonu Koton Business’ı hem çalışan kadınların giysi trendlerini, şık kombin önerilerini ve iş yaşamında şıklığın püf noktalarını sorduk.

Bu sezon çalışan kadınların giysilerinde trendler neler olacak?

Bu yıl en büyük trend, ısmarlama çalışılan terziliğe dönüş ve bu durum iş kıyafetlerini de doğrudan etkiliyor. Diğer bir deyişle, terzilik moda, bu da iş/resmi kıyafetlerin işine yarıyor, beklenmeyen desen ve renklerle daha havalı bir yön alıyor, daha rahat hale geliyor. Yeni terzilik trendi, Prince of Wales ekoseleri, Pötikare ve ince çizgiler gibi erkek takım elbisesi kumaşı için geliştirilmiş olan klasik materyal ve desenleri geri getiriyor.

Şık bir iş kıyafetinin olmazsa olmazları nelerdir? 

Blazer takım, çift göğüslü blazer, tek göğüslü yakasız blazer, trençkot, dar kesim pantolon ve ayrıca, midi boy pilili etekler, şifon elbiseler ve boyun bağlı bluzlar gibi daha kadınsı parçalar. 

Farklı kombin önerileriniz nelerdir?

Çift göğüslü blazer, çok yönlüdür; pilili bir etekle daha yumuşak gözükürken dar kesim pantolonla daha sert gözükür. Yakasız pantolon-ceket takımı, baştan aşağı mavi ya da kırmızı gibi tek renkte giyildiğinde cesur bir ifade verirken, şifon elbiselerin üzerine giyilen trençkot, biçim ile değişkenlik arasında hoş bir kontrast yaratıyor.

Günümüzün iş stilini, önceki yıllarla karşılaştırdığınızda neler söyleyebilirsiniz?

Daha gündelik bir zamanda yaşıyoruz, kıyafetler daha rahat hale gelirken şıklıklarını hala koruyor. Erkekler, çok resmi bir iş toplantısı olmadıkça iş yerinde artık kravat takmıyor ve kadınlarda da aynı durum var; kadınlar daha rahat hissediyor, bu nedenle modaya daha fazla vurgu yapıp resmi tarafını daha törpüleyerek kendi tarz ve kişiliklerini ifade ediyorlar. Kurallar siyah ve beyaz olduğundan eskiden daha kısıtlayıcıydı, bugün artık hiçbir şey bu kadar sert değil; bir takım elbisenin altına tasarım spor ayakkabı giyip çok havalı gözükebilirsiniz ya da tam tersi, eşofmanın altına resmi bir ayakkabı giyseniz de havalı gözükecek. Kurallar sürekli değişiyor.

İş’te şıklık için pratik önerileriniz ve dikkat edilmesi gereken püf noktalar nelerdir?

Her şeyden önce, kendi kıyafetleriniz içinde kendinizden önemli olmanız gerekir, bu da kendinizi iyi ve rahat hissettirecek kıyafetler seçmeniz anlamına gelir. Kendinize güvendiğinizde tarzınız olur. İş yerinde şık olmak için, hafta sonu kıyafeti gibi çok rahat kıyafetlerden ve sadece evde giymek için tasarlanan parçaları giymekten kaçınmalısınız.

İşten sonra davet, eğlence vb etkinliklere katılacak kadınlar için ne gibi önerileriniz olur?

İşten sonra hoş bir ayakkabı ya da takı veya özel bir kemer gibi şık bir detay eklediğinizde görünüşünüz değişecek. Aynı anda tek bir kıyafette çok fazla trend kullanarak aşırıya kaçmamanız gerekir. Şık ve tarz olmak için tek bir güçlü detay kullanmanız yeterli, tamamen siyah bir kıyafet giyerken parlak kırmızı bir ruj sürmek bile yeterli olabilir. Bazen saç ve makyaj, aynı kıyafetin çok farklı görünmesini sağlayabilir.

İşte hem şık hem rahat olmak mümkün mü? Nasıl?

Genel olarak şıklık algısı, kısıtlama ve sınırlandırma ile bağlantılı kullanılırdı ancak günümüzde, iş yerlerindeki kıyafet kuralları öncesine nazaran daha yumuşak olduğundan artık işler değişiyor. Kadınlar, babet ve basit bir elbise giyerek çok şık olabilir. Şıklığın anlamı, daha havalı ve daha rahat görünüş ve tarzları da içerecek şekilde genişliyor.

İş yaşamında neden sıklıkla maskülen tarzlar ön plana çıkıyor?

Erkek kıyafetleri, terzilik dünyasından gelen zengin bir mirasa sahip, takım elbise sanatı, palto, ceket, yelek, pantolon ve gömleği nasıl mükemmel şekilde tasarlayacağımızı öğreten geniş bir repertuvar oluşturdu. Bu nedenle de ilham almak istediğimizde bu repertuvara dönüyoruz. Erkek giyim repertuvarı, yeni bir eşik ve farklı bir anlam vermek için modern teknolojiyle incelenmesi ve zenginleştirilmesi gereken bir başlangıç noktasıdır, aksi takdirde günümüzün yaşam tarzına “uygun” olmayacaktır. Bence erkek giyiminde, her zamana uygun hale getiren klasik bir unsur var ve bu nedenle de sürekli trendlerde geri geliyor.

Koton’un Business Koleksiyonu ile iş stilinde farklı kıldığı şey nedir?

Koton, örneğin pastel tonlar gibi daha önce iş kıyafetlerinde görülmemiş olan renklerle tarz ve modern olan eşsiz bir koleksiyon sunuyor ve koleksiyon hem şık hem de her zamana uygun ve çağdaş tasarımlar içeriyor. Koton Business koleksiyonu, hem sürekli seyahat eden ve hareket halinde olan kadınlar hem de iş yerinde meşgul ve zorlu ritimleri olan kadınlara yönelik tasarlanmıştır. Koleksiyon, trendleri yakalayarak her gün farklı bir görünüm elde edebilsinler diye birçok görünüş ve tarz sunuyor.

Koton’un Business Koleksiyonu hangi iş alanlarında çalışan kadınlara hitap ediyor?

Koleksiyon iyi dengelenmiştir ve kurumsal işletmeler gibi çeşitli alanlardaki kadınlara tarzlar sunarken aynı zamanda perakende, reklamcılık ve pazarlama gibi yaratıcı alanlardaki kadınlara da hitap ediyor. Bir bankacı, mükemmel pantolon-ceket takımını bulurken yaratıcı bir kadın da eğlenceli bir elbise seçebilir, günümüzde farklı sektörlerde çalışan, farklı yoğunluklar yaşayan kadınlar düşünülerek özel olarak tasarlanmış geniş bir ürün yelpazemiz var.

DERGİ

HRdergi Nisan sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Nisan 2024

Yeni makalemizi okudunuz mu?