Çalışan Deneyimi ile zirvedeydik!

İnsan Kaynakları’nın artık daha çevik, müşteri odaklı ve dijital olması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Önümüzdeki dönemde bu konuda yaşanacak dönüşümde öne çıkacak trendlerin başında ise “güçlü bir çalışan deneyimi yaratmak” yer alıyor. Bu nedenle günümüzde artık pek çok şirket; çalışma ortamlarını, verimliliği artıran araç ve teknolojileri, çalışanların en iyi performanslarını sergilemesini sağlayan eğitimleri dikkate alan bir çalışan deneyimi yaratmak amacıyla stratejiler geliştiriyor.

Biz de bu gerçekten yola çıkarak, bu yıl ilk kez 13 Şubat 2018'de Çalışan Deneyimi Zirvesi’ni gerçekleştirdik. Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden sahibinden.com’un Ana Sponsor ve PiN Araştırma’nın Resmi Sponsor olarak destek verdiği bu zirvede; Türkiye’nin önde gelen İK liderleri ve danışmanlarıyla eşsiz çalışan deneyimi yaşatmanın ipuçlarını masaya yatırdık.

HRdergi Genel Müdürü Alper Toper’in Hoşgeldiniz konuşmasıyla başlayan zirvenin ilk konuşmacısı ‘Mutlu Başarılılar yaratan bir tasarım hikayesi: Çalışan Deneyimi’ başlıklı konuşmasıyla sahibinden.com İş Destek Genel Müdür Yardımcısı Güntulu Pamuk oldu. Konuşmasında, ‘’sahibinden.com’da gerçekleşen tüm başarıların sahibi, çalışanlardır’’ mottosuyla hareket ettiklerini dile getiren Pamuk, çalışan deneyimi ve mutluluğunun şirketin sürdürülebilir başarısında temel etkenler olduğunu ve bu konuda hayata geçirdikleri uygulamaları örneklerle paylaştı.

Zirvede ‘DESIGN THINKING ile çalışan deneyimi tasarımı’ başlıklı konuşmayı gerçekleştiren isim Ford Otosan İnsan Kaynakları Müdürü Aşkın Çavaş oldu. Konuşmasında, Ford Otosan’ın insan merkezli, fırsat eşitliğine dayalı ve pozitif çalışan deneyimini merkez alan yenilikçi İnsan Kaynakları uygulamalarından bahseden Çavaş, tasarım odaklı düşünce ile çalışan deneyimini geliştirme yolculuklarını ve sonuçlarını paylaştı.

PiN Araştırma Kurucu Ortağı Berna Özdemirkan ve Kredi Kayıt Bürosu İnsan Kaynakları Müdürü Hakan GümüşOlumlu çalışan deneyimi, birlikte çalışma kültürü ile başlar’ başlıklı oturumu gerçekleştiren isimler oldu. Özdemirkan ve Gümüş konuşmalarında, çalışma ortamındaki iletişim ve ilişki kalitesini iyileştirmenin; birlikte çalışma kültürünü geliştirmenin ve bu sayede pozitif bir çalışan deneyimi yaratmanın ipuçlarını paylaştılar.

Zirvede ‘B2T (Business to Talent) bakış açısıyla çalışan deneyimi’ başlıklı konuşmasıyla yer alan isim Deloitte Danışmanlık Ortağı ve İnsan Kaynakları Hizmetleri Lideri Cem Sezgin oldu. Yetenekleri bulma ve elde tutma konusunda çalışan deneyiminin gittikçe daha ön plana çıkacağını belirten Sezgin; dijitalleşme, Y kuşağının iş hayatında artan ağırlığı ve jeopolitik gelişmeler ışığında şirketlerin ‘işveren markası serüveni’ne, çalışanların ise ‘gelişim yolculuğu’na odaklanacaklarını ifade etti.

Beni Ne Motive Eder Master Sertifikalı Eğitmeni ve HRdergi Genel Müdürü Alper Toper ‘En iyi çalışan deneyimini yaşayanlar…’ başlıklı konuşmayı gerçekleştiren isim oldu. Konuşmasında, dünya çapında gerçekleştirilen araştırmaların ışığında, işine tutkuyla bağlı olanların ortak özelliklerinden ve motivasyonun çalışan bağlılığı üzerindeki etkisinden bahseden Toper, başarılı bir çalışan deneyimi yaratmak için İK yöneticilerine tavsiyelerde bulundu.

QNB Finansbank İK Planlama ve Strateji Yönetimi Müdürü Burcu Çetin ‘Siyah mı? Beyaz mı? Gri mi?’ başlıklı konuşmasıyla zirvede söz alan isimlerden biriydi. Değişen iş yapış şekilleri ve insan kaynağı ile birlikte şirketlerin de sürekli yeni İK uygulamalarını hayata geçirdiklerini ifade eden Çetin, değişmeyen tek şeyin çalışan motivasyonunun yüksek tutulması ve ilk andan itibaren çalışana olumlu deneyim yaşatma gerekliliği olduğunun altını çizdi.

‘Mutluluğun formülü’ başlıklı oturumuyla zirvede yer alan isim TürkTraktör İnsan Kaynakları Direktörü Osman Özdemir oldu. Konuşmasında, TürkTraktör’de tüm İK stratejilerinin merkezinde çalışan mutluluğu ve deneyimi olduğuna dikkat çeken Özdemir, gerçekleştirdikleri İnsan Kaynakları süreç ve uygulamalarının çalışan deneyimine olan etkilerinden bahsetti.

Zirvede ‘Çalışan Deneyimi ve VUCA’ başlıklı oturumuyla söz alan isim stratejİKa Danışmanlık Genel Müdürü İlhan Özdiller oldu. Konuşmasında, çalışan deneyiminin VUCA dünyasındaki öneminden bahseden Özdiller, sürdürülebilirlik ve başarı için inovasyon, insan ve deneyimin bir arada olduğu bir İK yaratmak gerektiğinin altını çizdi. İlhan Özdiller ayrıca, VUCA dünyasında çalışan deneyiminde başarının nasıl sağlanacağı konusunda katılımcılara tavsiyelerde bulundu.

Turkcell İK Planlama ve Proje Yönetimi Müdürü Feride Düzduran Gündüz de ‘Dijital operatörün en iyi çalışan deneyimi’ başlıklı oturumuyla zirvede yer alan isimlerden biri oldu. Dijital dönüşüm ile birlikte çalışan deneyimine yüklenen anlam ve beklentilerin de hızla değiştiğini belirten Gündüz, bu dönüşüme ayak uydurabilmek için kişiselleştirmiş, esnek ve yenilikçi İK uygulamalarını hayata geçirmek gerektiğinin altını çizerken, Turkcell olarak dijital operatörlere yönelik gerçekleştirdikleri çalışan deneyimi tasarımına dair de bilgiler aktardı.

 

DERGİ

HRdergi Haziran sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Haziran 2024