İK Kariyerini Korumak


Yaratıcı yapay zekanın çarpıcı yükselişiyle İK profesyonelleri de kariyerlerinin geleceğini merak ediyor. İK pofesyonelleri her zaman kariyer risklerine ve fırsatlarına dikkat etmelidir, evet Yapay Zeka endişe edilecek bir şeydir, ancak diğer faktörler de sizi etkileyebilir. Aşağıdaki noktalara bir göz atın ve hangi faktörlerin sizi etkileyebileceğini görün.

Yapay zekanın İK kariyerleri üzerindeki etkisi

Yapay zeka hakkında yapılacak en iyi yorum, Yapay Zeka’nın işinizi elinizden almayacağıdır. Ama yapay zekayı bilen biri alacaktır. Yapay zekanın çoğu İK işini bir dereceye kadar etkilemesi muhtemeldir, ancak daha çok işi dönüştürmek ve değiştirmekle ilgili olacaktır, kişileri tamamen değiştirmekle değil.

Lütfen “Yapay zeka bunu yapamaz”, “Endişelenmeme gerek yok çünkü koçluk yapıyorum” veya “Yapay zekanın kariyerimi nasıl etkileyeceğini düşünmek yerine onun getireceği etik kaygıları düşünüyorum” gibi cümleler kurmayın.

Yapay zekanın hepimizi birden fazla şekilde etkilemesi muhtemeldir, onun tüm avantajlarından yararlanabilmemiz için onu benimsememiz gerekir. Bu, onu öğrenmek ve elinizden geldiğince onunla deney yapmak anlamına gelir.

Uzmanlık alanınızdaki değişimlerin muhtemel etkileri

İşte uzmanlık alanınızın risk altında olabileceğine dair üç uyarı işareti:

• Uzmanlığınız moda olması. Uzmanlığınızın moda olması harika bir duygu, ancak bu bir kariyer riski oluşturabilir. Şirketler bazen çok fazla insanı işe alır ya da yeni moda bir konuyu kadroya almak için acele ederken yanlış yetenek karışımına neden olabilir. Beceri setinize olan mevcut talebe aldanarak rolünüzün gelecekte de güvende kalacağını düşünmeyin.

• Otomasyonun veya dış kaynak kullanımının uzmanlığınıza girdiğini görmeye başlarsınız. İşi çok fazla yönetim veya uyum gerektiren herkes, otomasyonun kariyerleri üzerinde yaratacağı etkiden endişe duymalıdır. Otomasyon bir alandaki tüm işleri ortadan kaldırmaz, ancak personelin yarısının işine son verilirse bu ciddi bir risktir. Benzer şekilde, işe alımda olduğu gibi iyi dış kaynak kullanımı seçenekleri mevcut olduğunda, kuruluşunuzun alanınızı gereksiz hale getirip getirmeyeceğini düşünmelisiniz.

• Uzmanlık alanınız hızla değişiyor. Uzmanlığınız hızla değişme belirtileri gösteriyorsa, ancak departmanınız işleri aynı şekilde yapmaya devam ediyorsa, becerilerinizin geçerliliğini yitirme riskiyle karşı karşıyasınız demektir. Şu anki liderleriniz size yaptığınız şeyin harika olduğunu söyleyebilir, ancak aniden görüşlerinin değişmesi ve işsiz kalma riskiniz devam eder.

İK profesyonelleri gelecekte birçok fırsata sahip olmaya devam edecek. Bu sadece mevcut durumunuz hakkında kayıtsız olmama ve risklere karşı tetikte olma meselesidir. Kendinizi olumlu bir gelecek için konumlandırmak için yapabileceğiniz bazı eylemlere bakalım.

Kariyerinizi korumak için taktikler 

Uzmanlık alanınızda önemli değişiklikler olsa bile kuruluşlar için değerli kalmanızı sağlamaya yardımcı olabilecek beş fikir:

• Mümkün olduğu kadar teknoloji meraklısı olun. Teknoloji, İK'yı dönüştürmeye devam edecek. Teknolojinin çeşitli yönlerinde uzmansanız, o zaman özellikle değerli olacaksınız. Şirketinizin sizi güncel tutma konusunda tam olarak desteklemesini beklemeyin. 10 yıllık teknolojiyi kullanıyor ve daha modern bir şeye geçmekle pek ilgilenmiyor olabilirler. Ama siz bunu kendinize bir engel olarak görmeyin. Şirketiniz size öğrenme fırsatları sunmuyorsa, o zaman onları sizin yaratmanız gerekir.

• Değişim ve proje yönetimi konusunda deneyim kazanın. Bu konular şirketler için son derece önemli olmaya devam edecektir. Değişim ve proje yönetimi konusunda deneyim kazanabileceğiniz (veya başkalarının deneyimlerinden öğrenebileceğiniz) istediğiniz zaman, o zaman bu şansı yakalayın. Yeni teknolojiyi anlayan ve onu iyi bir değişim yönetimiyle nasıl uygulayacağını bilen biri özellikle değerli olacaktır.

• Becerilerinizi olabildiğince geniş tutun. Örneğin, hem tazminat hem de yan haklar hakkında biraz bilgi sahibi olan biri, birini veya diğerini bilen birinden daha iyi bir konumdadır. Her zaman kapsamınızı genişletmeye çalışın ve kuruluşunuz tarafından dar bir uzman olarak sınıflandırılmayın.

• İK hizmeti veren tedarikçilerdeki işleri düşünün. En iyi İK işlerinden bazıları, İK'ya hizmet eden teknoloji satıcıları, dış kaynak sağlayıcılar veya danışmanlıklarda olabilir. Sadece bir İK departmanındaki kariyerleri değil, oradaki kariyerleri de düşünün.

• Sektörünüz hakkında derin bir anlayış kazanın. Belirli bir sektör hakkında derin bir anlayış, bir HRBP, İK yöneticisi veya İK lideri gibi herhangi bir İK uzmanı için de değerli olacaktır. Örneğin, karmaşık modern bir hastanenin nasıl çalıştığına dair derin bir anlayışa sahipseniz, İK rolünüzün birçok yönü değişse bile bu gerçek bir değer olacaktır.

Sonuç olarak;

Çoğu zaman olduğu gibi, sorun ne yapmanız gerektiğini bilmekten çok onu yapmaya çalışmaktır. Ana hatlarıyla belirttiğim taktikler, işinize yön vermenize yardımcı olan faktörler olarak görülebilir. Ne zaman teknoloji veya değişiklik yönetimi içeren bir şey görürseniz, hemen müdahale etmelisiniz. Ne zaman beceri setinizi genişletme şansınız olursa, bunu yapın, en bariz seçenek uzmanlık alanınızdaki uzmanlığı derinleştirmek olsa bile... Son olarak, sektörünüze ilişkin derin ve ayrıntılı bir anlayışın değerini hafife almayın. İK'da harika bir kariyere sahip olabilirsiniz, sadece mevcut rolünüzün güvenliğini abartmayın.

David Creelman 
 

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024