Genç çalışanların etkili entegrasyonu için hibrit ve uzaktan mentorluk


İleri görüşlü şirketler, hibrit ve uzaktan çalışmadaki en büyük zorluklardan birini çözmek için hibrit ve uzaktan mentorluğu kullanıyor: İş başında eğitim ve genç çalışanların entegrasyonu. Ancak bu büyük sorunu çözmesine rağmen, yeni işe alınan çalışanı kıdemli çalışanlarla eşleştiren bu tür mentorluk programları çok nadirdir.

Bu en iyi uygulama metodolojisini kullanmak yerine, birçok lider hibrit ve uzaktan çalışmanın iş başında eğitimi ve çalışan entegrasyonunu nasıl baltaladığı konusunda şikayette bulunur ve çalışanları ofise dönme konusunda zorlamaya çalışır. Üst düzey liderlik ve yönetimin, işin geleceğinde çalışanlara rehberlik etmek, hibrit ve uzak ekiplere liderlik etmek için en iyi uygulamaları benimsemesi gerekir.

Genç Çalışan Entegrasyonunu Çözmek için Uzaktan Mentorluk

Genç çalışanları uzak ve hibrit ortamlarda entegre etme sorununu çözmek için etkili bir yapılandırılmış mentorluk programı gerekir. Sanal mentorluk oturumları için kıdemli çalışanı genç çalışanlarla eşleştirmeniz gerekir.

Genç meslektaşınızın yakın ekibinden bir kıdemli çalışana sahip olduğunuzdan emin olun. Kıdemli kişinin kendi ekibindeki amacı, kişiye iş başında öğrenme, grup dinamiklerini anlama ve profesyonel gelişim konusunda yardımcı olmaktır.

Ayrıca ekibin dışından iki çalışanı daha dahil edin. Biri genç çalışanın iş biriminden, diğeri ise farklı bir birimden olmalıdır. Eğer farklı coğrafyalarda faaliyet gösteren bir şirketseniz en az birinin farklı bir coğrafi bölgede bulunması gerekir.

Uzak/hibrit çalışanlar için şirket kültüründeki temel sorunlardan birinin üstesinden gelmek için bu iki danışmana ihtiyaç duyulacak: Çalışanlar ve işlevler arasındaki bağlantıların azalması. Neyse ki, salgın sırasında bilim adamları, farklı kıdemli çalışan ile uzaktan çalışan genç personeli birbirine bağlamanın, genç çalışan ağını genişletmenin çok etkili bir yolu olduğunu keşfettiler. Küçük ekip üyelerinin daha geniş organizasyon kültürüne uyum sağlamasına yardımcı olurken aynı zamanda şirketler arası ekip içi iş birliğini kolaylaştırmak için bu araştırmayı takip edin.

Uzaktan Mentorluk Toplantıları

Kişinin kendi ekibinden kıdemli çalışan, mentisiyle ayda bir 20-30 dakikalık kısa bir toplantıda görüşmeli ve bir kontrol listesinden geçmelidir. Aşağıda ihtiyaçlarınıza göre uyarlayabileceğiniz bir örnek var: Hepsini bir toplantıda gözden geçirmek zorunda hissetmeyin, üzerinde zamanla çalışın.

• Geçen sefer tartıştığımız konularda siz (menti anlamında) nasıl yaptınız?
• Şu anda bireysel görevlerinizi yerine getirme konusunda kendinize ne kadar güveniyorsunuz ve kendinizi daha güvende hissettiren şey nedir?
• Kendi bireysel görevleriniz hakkında ne tür sorularınız var?
• Bireysel görevlerinizi etkili bir şekilde yerine getirirken ne tür engeller görüyorsunuz?
• Bireysel görevlerinizi daha iyi yapmak için hangi kaynaklara, bilgilere veya becerilere ihtiyaç duyarsınız?
• Takımdaki rolünüz konusunda şu anda kendinizi ne kadar güvende hissediyorsunuz ve sizi daha güvende ne yapar?
• Diğer ekip üyeleriyle yeterince işbirliği yaptığınızı düşünüyor musunuz?
• Takım lideriyle yeterince işbirliği yaptığınızı düşünüyor musunuz?
• İşbirliğine dayalı görevlerinizi etkili bir şekilde yerine getirirken ne tür engeller görüyorsunuz?
• İşbirliğine dayalı görevlerinizi daha iyi yapmak için hangi kaynaklara, bilgilere veya becerilere ihtiyaç duyarsınız?
• Profesyonel gelişiminiz konusunda şu anda kendinizi ne kadar güvende hissediyorsunuz ve kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlayan şey nedir?
• Profesyonel olarak büyümenin önünde ne tür engeller görüyorsunuz?
• Profesyonel gelişiminizi geliştirmek için hangi kaynaklara, bilgilere veya becerilere ihtiyacınız olacak?

İster kendi iş birimleri ister iş birimlerinin dışında olsun, ekiplerinin dışındaki kıdemli kişilerin amacı, genç çalışanın ekip dışından gelen bağlantı eksikliğine yardımcı olmak ve profesyonel gelişimine katkıda bulunmaktır. Ayrıca ayda bir 20-30 dakika toplanmalı ve aşağıdaki kontrol listesini tekrar kendi ihtiyaçlarına göre uyarlayarak gözden geçirmelidirler:

• Geçen sefer tartıştığımız konuları nasıl yaptınız?
• Geçen ay kurmanıza yardım ettiğim bağlantılar nasıl gerçekleşti?
• Neyi iyi yaptığınızı düşünüyorsunuz ve bu tür bağlantılar kurma yaklaşımınızı ne iyileştirebilir?
• Bağlantıları etkili bir şekilde kurmanın önünde ne tür engeller görüyorsunuz?
• Bu tür bağlantılar kurma yeteneğinizi geliştirmek için ne tür kaynaklara, bilgilere veya becerilere ihtiyacınız var?
• Şu anda nasıl bağlantı kurduğunuz ve mevcut bağlantılarınız konusunda kendinizi ne kadar güvende hissediyorsunuz ve bu güveni daha da artırmak için neye ihtiyacınız var?
• Bu ay ne tür bağlantılar kurmanıza yardım etmemi istersiniz?
• Şirketin işleyişi hakkında ne bilmek istersiniz?
• Profesyonel gelişiminiz konusunda şu anda kendinizi ne kadar güvende hissediyorsunuz ve kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlayan şey nedir?
• Profesyonel olarak büyümenin önünde ne tür engeller görüyorsunuz?
• Profesyonel gelişiminizi geliştirmek için hangi kaynaklara, bilgilere veya becerilere ihtiyacınız olacak?

Sanal Ortak Çalışma ile Uzaktan Mentorluk

Sanal ortamlar aracılığıyla iş başında öğrenmeyi kolaylaştırmak için, mentorlar her hafta en az bir saat mentilerinin her biriyle birlikte çalışmalıdır. Bu, mentor ve mentinin bir video konferans görüşmesine katılmasını ve ardından her bir kişinin kendi görevleri üzerinde çalışmasını, ancak varsa sorularını sorabilmesini içerir. Ne de olsa, iş başında eğitimin çoğu, soruları yanıtlayan ve daha az deneyimli çalışana o anda bireysel görevlerde ne yapacaklarını gösteren iş arkadaşlarından gelir.

İlk olarak, bir video konferans görüşmesi yapın. Ardından, bu süre boyunca her birinin üzerinde çalışmayı planladığı şeyi paylaşın. Ardından, mikrofonları kapatın, ancak isteğe bağlı video ile hoparlörleri açık bırakın; ardından her biri kendi görevlerinde çalışır.

Bu deneyim, genç bir çalışanın kıdemli çalışanla birlikte, kendi işlerinde çalıştığı ortak bir alanının faydasını çoğaltır. Daha az deneyimli ekip üyelerinin soruları olduğu için onlara sorabilir ve hızlı bir şekilde yanıt alabilirler. Çoğu zaman, cevap yeterli olacaktır. Bazen daha deneyimli bir ekip üyesi, bir görevin nasıl yapılacağını göstermek için ekran paylaşımı yapar. Diğer bir seçenek de görevi grafiksel olarak göstermek için sanal bir beyaz tahta kullanmaktır.

Ayrıca, bazen mentorlar ve mentiler sadece kendileri hakkında bilgi paylaşacak ve iş ve yaşamda işlerin nasıl gittiği hakkında sohbet edeceklerdir. Bu, paylaşılan bir ortak alanının avantajıdır ve sanal ortak çalışma, bu deneyimi tekrarlar, bağlar oluşturmaya ve genç çalışanı şirket kültürüne entegre etmeye yardımcı olur.

Sonuç olarak… 

Birçok şirket, pandemi sırasında işgücünün önemli bir bölümünü işe aldı. Genç çalışan bağlılığını geliştirmek ve bunları şirket kültürüne entegre etmek, etkin iş başında eğitimi ve mevcut çalışanlarla bağ kurmayı gerektirir.
Bunu yapmak için geleneksel ofis merkezli yöntemler, hibrit ve uzak ortamlarda yetersiz kalıyor. Buna karşılık, etkili bir yapılandırılmış uzaktan mentorluk programı bu sorunlara mükemmel bir çözüm sunar ve hibrit ve uzaktan çalışma en iyi uygulamalarının kritik bir bileşenini oluşturur.

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024