FLO ile Eşitlik Burada!

Hayatın her alanında eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılığı savunan ve bu ilkeler doğrultusunda 15.000’in üzerinde kişiye istihdam sağlayan FLO, e-ticaret, lojistik, pazarlama, IT ve mimari departmanlarında çalışan sektör profesyoneli çalışma arkadaşlarını HRdergi iş birliği ile hayata geçirdiği “Eşitlik Burada Sohbetleri”nde buluşturdu.

“FLO’daki eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık anlayışı bizim en önemli değerimiz”

E-ticaret alanındaki kariyer yolculuğunun konuşulduğu bölümde; HRdergi Genel Yayın Yönetmeni Gülcan Çağlar Çalışkan, E-Ticaret Kategori Direktörü Müşerref Günay ve Yurt Dışı E-Ticaret Direktörü Funda Necipoğlu ile bir araya geldi.

Son yılların en gözde çalışma alanlarından teknoloji ve pazarlamanın birleştiği bir alanda kadın lider olmanın hikayesinin anlatıldığı sohbette; E-Ticaret Kategori Direktörü Müşerref Günay, deneyimlerini şu sözlerle aktardı: “Ben FLO’da anne olmuş bir kadınım. Hem hamilelik hem de doğum sürecimi burada geçirdim. Son güne kadar gerçekten ekibimin ve yöneticilerimin de desteğiyle zevkle çalıştım. Acaba döndüğümde bir yerim olur mu kaldığım yerden devam edebilir miyim gibi bir kaygı yaşamadım. Bu içimi çok rahatlatan bir durumdu.”

FLO’da Yurt Dışı E-Ticaret Direktörü olarak görev yapan Funda Necipoğlu da 10 yıldır yurt içinde ve yurt dışında yürütülen e-ticaret faaliyetlerinde yer aldığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “FLO kapısından içeriye girdiğiniz andan itibaren cinsiyet ayırmaksızın bütün çalışanlarının yanında olan; çalışanına değer veren bir şirket. Kişisel olarak gelişime çok önem veren bir yapıdayız. Bunun için FLO Akademimiz var. Ekibimizdeki çalışanların liderlikleri ile ilgili gelişimlerini destekliyoruz. FLO’da eşitlik ilkesi çok kıymetli. Şirketimizde Anne Mentorluk diye bir uygulamamız var. Burada çocuk sahibi olan anneler kendi kariyerleri ile ilgili destek alıyor.”

Mimari departmanın liderleriyle bir araya geldik

Şirketin mimari departmandaki genç kadın liderlerin deneyimlerini aktardığı “Eşitlik Burada Sohbetleri”nde Mimari Projeler Kıdemli Müdürü Pınar Süzen Darıcı, kadınların müşterilerin ihtiyaçlarını detaylarıyla anlayabildiğini belirterek, “FLO’nun şirket olarak kadın çalışanlara çok destek olduğunu düşünüyorum. Mimari departman olarak yurt içinde bazen haftada 1 seyahatlerimiz, dönemsel olarak çok fazla mağaza açılışımız olabiliyor. Buna rağmen gerek çocuklarımızın hasta olduğu durumlarda gerekse seyahatlere gidemeyeceğimiz durumlar olduğunda şirket bu konuda kesinlikle sert ve katı bir tutum içerisinde değil, her zaman esnek ve destekleyen bir tutum içinde oluyor.” diye konuştu.

Yurt Dışı Mimari Projeler Müdürü Sena Çelik de birim olarak uzun yıllardır birlikte çalışan bir ekiple aidiyet duygusunu sonuna kadar yaşadıklarını söyleyerek, “Motivasyon kaynaklarından biri bence ait hissetmek. FLO’da bayağı samimi ve sıcak bir çalışma ortamımız var.

Mimarlığın doğasında, tasarım yapılan bir ortamda herkes fikirlerini açıkça söylemeli. Bunu desteklemeli ve bunun için özgür bir ortam oluşturmalıyız. FLO olarak bunu elimizden geldiğince sağlamaya çalışıyoruz diye düşünüyorum.” dedi.

Cinsiyet algısını yıkan bir yönetim anlayışı

Cinsiyet algısını yıkan bir yönetim anlayışına sahip olan FLO’nun iki genç dinamik lideri FLO Performans ve Dijital Pazarlama Müdürü Emre Çelik ile Medya Planlama ve Bütçe Müdürü Mustafa Kavalcıoğlu pazarlama alanındaki kariyer yolculuklarını “Eşitlik Burada Sohbetleri”nde anlattı. 

FLO ailesinin bilgiye çok önem verdiğini aktaran Performans ve Dijital Pazarlama Müdürü Emre Çelik “Biz performans pazarlama ekibi olarak çok genç bir ekibiz ve aslında tüm gücümüzü de bu dinamizmden alıyoruz. Bir işe başladığımızda ya da işe yeni katılan bir arkadaşımız olduğunda mutlaka o arkadaşımızla birebir iletişimde kalıyoruz. Beraber beyin fırtınaları yaparak farklı bakış açılarını ortaya çıkarmayı önemsiyoruz.” dedi.

Genç bir yönetici olarak FLO’nun desteğini gördüklerini söyleyen Medya Planlama ve Bütçe Müdürü Mustafa Kavalcıoğlu, deneyimlerini şu şekilde aktardı: “FLO’da genç bir yönetici olarak hiçbir dezavantaj yaşamadım. Tamamen söylediklerimizin dikkate alındığı, katılımcı bir yönetimle süregelen bir anlayış var burada. Dolayısıyla FLO bu konuda gerçekten bize bir özgürlük sağlıyor. Departmanımızda çok sayıda Z kuşağından arkadaşımız var. Biz onlara gerektiği kadar tecrübelerimizi aktarmaya çalışıyoruz, onlar da bize ufuk açıcı bakış açıları sergileyebiliyorlar. Tersine Mentorluk uygulaması sayesinde genç çalışma arkadaşlarımız yöneticilerine geri bildirim verebiliyor, onları değerlendirebiliyorlar.”

IT departmanında fark yaratan kadın liderler kariyer yolculuklarını anlattı

“Eşitlik Burada Sohbetleri”nde FLO’nun IT departmanında kadın lider olarak fark yaratan iki ismi Bilgi Teknolojileri Bütçe Müdürü Nesrin Vardal ve Global ERP & E-Ticaret Yöneticisi Ezgi Şiir Calap ile kadın liderlerin teknoloji alanındaki kariyer yolculuklarını konuştuk.

Bilgi Teknolojileri Bütçe Müdürü Nesrin Vardal, “Kadın olarak çalışan sayımızın gittikçe arttığını gözlemliyorum. Ekibimize katılan son 2 arkadaşımızla birlikte FLO Teknoloji’de bulunan 194 çalışma arkadaşımızın 52’si kadın. Yüzde 26’lık bir kadın çalışma oranına sahibiz.” ifadelerini kullandı.

Global ERP & E-Ticaret Yöneticisi Ezgi Şiir Calap da “FLO’da sürekli olarak bizleri besleyen eğitimler veriliyor. Bu eğitimler gerçekten hem sizin kendi yeteneklerinizi tanımanıza hem de organizasyondaki ekip arkadaşlarınız veya paralel ekiplerdeki çalışma arkadaşlarınızın davranış modellerini daha iyi gözlemlemenize ve doğru bir şekilde işi ortaya çıkartmanızı sağlıyor. Bunun yanı sıra son olarak IT Direktörlüğümüze alınan son 5 yazılımcıdan 4’ü kadındı. Aynı zamanda IT Proje ekibimizin de yüzde 75’i de kadın çalışma arkadaşlarımızdan oluşuyor” diye konuştu.

FLO’daki kurum kültürü kadınların liderlik becerilerini destekliyor

E-Ticaret Lojistik Direktörü Ayşe Mine Çelebi İpekoğlu ve Dış Ticaret ve Uluslararası Lojistik Direktörü Duygu Dökmecier “Eşitlik Burada Sohbetleri”nde lojistik alanındaki kariyer yolculuklarını paylaştı.

E-Ticaret Lojistik Direktörü Ayşe Mine Çelebi İpekoğlu, “Şirketimizde kadın çalışan oranı yüzde 45 seviyesinde bu oran da her geçen gün artıyor. Şirketimiz kadın çalışan sayısına odaklanmış durumda. Dolayısıyla bizler de ekiplerimizde kadın çalışanları istihdam etmek için odaklanıyoruz. FLO ayrıca liderlik anlamında eğitimlerle bizi destekliyor. Liderlik okulumuzdan tüm kadın çalışanlarımız faydalanabiliyor. Dolayısıyla kurum kültürünün liderlik becerilerimizi desteklemesi bu konuda bize yatırım yapması da çok önemli faktörlerden biri” diye konuştu.

Dış Ticaret ve Uluslararası Lojistik Direktörü Duygu Dökmecier ise “İşimizi yapmamızdaki en önemli noktalardan biri güven. FLO’da sorgusuz sualsiz işimizi bize teslim eden bir yönetim ekibimiz var. Hem bilgimizi, becerimizi hem de bize sunulan inisiyatifi rahatlıkla kullanabiliyoruz. Bu da daha iyi işler yapmamıza fayda sağlıyor.” şeklinde konuştu.


Haberi pdf okumak için görsele tıklayın.

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024