Editörden: Yeni nesil için ‘bağlılık’ sorumlulukla başlıyor!

Son üç yıl içinde çok sayıda ülkede uygulanan popülist ekonomik politikalarla patlayan sosyal huzursuzluklar ve global yönetim sistemlerinde gözlenen ciddi sıkıntılarla birlikte gelişmiş Batı ile gelişmekte olan Doğu arasındaki güç dengesinde dramatik bir değişiklik yaşandığını hepimiz görüyoruz. Yaşlı nüfus, yavaşlayan ve üretmeyen ekonomisiyle Avrupa ve her geçen gün daha da büyüyen Uzakdoğu ülkeleri arasındaki uçurumu görmek için yönetim veya finans guru’su olmanıza gerek yoktur. 

Günümüz yönetici kuşağının da karşısına çıkan en önemli sorun, yakın geçmişte finansal sistemin erimesi olmuştu ve olmaya da devam edecek. Bugün en kötü senaryolar geride kalmış gibi görünüyor ve derin bir gevşeme duygusuyla birlikte iş dünyasında alışıldık konforuna geri dönme arzusu gözlemleniyor. Ancak bu,seçenek dahilinde bile değil. Ben açıkçası iş dünyasının toplumsal baskılar ve çalkantılarla başa çıkabilmesi için şirketlerin, ekonomik getirilerin yanında etik ve toplumsal değerlerin de yanında durduğuna dair toplum güvenini tekrar kazanabilmesi için yenilenmek zorunda olduğuna inananlardanım. Çünkü şirket liderlerininbugün artık sadece kendi şirketlerini ve ekonomik girdilerini iyi yönetmek dışında topluma ve çevreye karşı da sorumlulukları vardır. Her şeye rağmen bu gayreti göstermek zorundalar. 

Eğer iş dünyası bu maceradan galip ve yenilenmiş olarak çıkarsa o zaman gelecek nesiller onlara teşekkür edecektir. İşte o zaman yeni nesil ‘bağlılığı’ yaratabilirler. Ancak eğer her şeyi eskiden olduğu gibi halının altına süpürür ve kriz öncesi alışkanlıklara geri dönülürse işte o zaman bağlamaya çalıştıkları geleceğin yönetici nesillerinin haklarında yazacaklarının hiçbiri duymak istemeyeceklerdir. 

Editör Notu: Okulların kapanması, sınavlar ve seçim derken ertelediğimiz tatil gelip çattı! Kafanızı dinlediğiniz, bedeninizi dinlendirdiğiniz ve umudunuzu hiç yitirmediğiniz bir tatil geçirmeniz dileğiyle,

 

İyi okumalar, 

 

Gülcan Çağlar Çalışkan 

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024