Bizim için “Önce Danoneliler”…

Danone Türkiye Ülke İş Destek Birimi İK ekibi olarak her bireyin benzersiz olduğuna inanıyor, bireylerin potansiyellerini maksimumda geliştirirken bu gelişimi anlamlı bir yolculuğa dönüştürmeye çalışıyoruz. Bu doğrultuda işe alım süreçlerimizde bazı yenilikler yaptık.
Ayrıntılar ilerleyen satırlarda…


İrem Önal
Danone Türkiye – Yetenek Müdürü

Danone Türkiye olarak Danone Sütlü Ürünler, Su, Danone Nutricia Anne Bebek Beslenmesi ve Danone Nutricia Medikal Beslenme olarak 4 farklı iş birimlerimizle 1.500 kişilik bir aileyiz. 2016 itibarıyla hayatımıza giren “One Danone” olarak adlandırdığımız yeni yapı ile tüm iş birimlerimiz tek bir çatı altında birleşti.

Bu yeni yapı doğrultusunda dört iş birimine de hizmet veren Ülke İş Destek Birimi İnsan Kaynakları ekibi olarak her bireyin benzersiz olduğuna inanıyor, bireylerin potansiyellerini maksimumda geliştirirken bu gelişimi anlamlı bir yolculuğa dönüştürmeye çalışıyoruz.

Standart ve uyumlu süreç ve prosedürler

Bu gayemizden yola çıkarak çalışanlarımızın kariyer yolculuklarını zenginleştirebilecekleri farklı sektör ve dinamiklere hakim deneyimler kazandırmayı, aynı zamanda iş birimlerimiz arasında sinerjiyi artırarak, açılan pozisyonları kendi bünyemizdeki Danone çalışanları ile kapatmayı hedefledik ve bunu sağlamak için İşe Alım süreçlerimizde bir takım yenilikler gerçekleştirdik. 

Öncelikle tüm iş birimlerimizin işe alım süreç ve prosedürlerinin standart ve birbiri ile uyumlu bir şekilde ilerlemesini sağlıyoruz. 

“Önce Danoneliler Programı” ile şirket içerisinde açılan her rol önce kendi çalışanlarımıza duyuruluyor, 10 gün sonrasında ise bu rolün ilanı dış kaynaklı kariyer portallarında aktif hale geliyor. Bu program, her çalışanın farklı iş birimlerinde açılan pozisyonlardan öncelikli olarak haberdar olmasını ve kendisine öncelikli olarak başvurma şansını tanımayı amaçlayan bir sistem…

Ailemizin her üyesinin birbirinden farklı yeteneklere sahip ve yetkinliklerinin farkında bireyler olduğuna olan inancımızla, şirket kültürümüze, vizyonumuza ve misyonumuza hakim olarak her üyemizin kariyer gelişimleri çerçevesinde atmak istedikleri adımları şirket bünyemiz içinde atmalarının, onlara kişisel ve profesyonel gelişimi açısından, bizim için ise ailemizin üretkenliğini, dinamiğini ve sürekliliğini korumamız açısından faydalı olduğuna inanıyoruz.

Sadece iş tanımı değil
proje ve inisiyatifler de…


Önce Danoneliler iç ilanlarımızın daha da etkili olması ve çalışanlarımızın birçok açılan pozisyon içinde kendileri için en doğru olanı bulabilmeleri için yakın zamanda yeni bir uygulama geliştirdik.

İç ilanlarımızda yöneticilerimizin fotoğraf ve tanıtımlarıyla sadece iş tanımına değil aynı zamanda yapılacak projelere, yeni inisiyatiflere de yer veriyoruz. Bu şekilde çalışanlarımız farklı şirketlerdeki pozisyonları daha da yakından tanıma şansı elde ediyorlar.

Aynı ilanları sosyal medyada da dış adaylarımız için kullanıyoruz.

Sadece Türkiye değil, herhangi bir ülkede açılan pozisyonlarımız, tüm dünyadaki 100 bin Danone çalışanının bir araya geldiği global portalımız üzerinde yer alıyor ve çalışanlarımız bu sistem üzerinden diledikleri zaman, yöneticilerinin ve İK İş Ortaklarının bilgisi dahilinde, kendilerine uygun olduğunu düşündükleri rollere başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

7’den 70’e hayatın her evresinde insanlara sağlık ulaştırıp toplumlara fayda sağlamanın gururuyla ve tatmin duygusuyla çalışan Danone ailesinin her bir bireyinin kariyer yolculuğunu, tüm bu gerçekleşmesine öncülük ettiğimiz iş birimleri ve fonksiyonlar arası geçişler, deneyimler doğrultusunda şekillenen global atamalar, geçici süreli yer değişiklikleri ile zenginleştirerek, kendisinin sürücü koltuğunda oturduğu, anlamlı bir yolculuğa dönüştürüyoruz.

Kaynaklar:

https://www.thebalance.com/why-are-some-jobs-posted-for-internal-applicants-only-1669557
https://www.shrm.org/resourcesandtools/tools-and-samples/toolkits/pages/recruitinginternallyandexternally.aspx

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024