Samsung’da “Şirket Çalışandır”

Samsung İK ekibi olarak değişimi doğru noktada gerçekleştirmek adına üç yıl önce benimsediğimiz yepyeni vizyon doğrultusunda harcıyoruz tüm enerjimizi… En çok yoğunlaştığımız değer ise kurucumuzun “Şirket Çalışandır” söylemini temel alan “çalışan”larımız…

Çalışanlarımız için geliştirdiğimiz programlarımız, Samsung Electronics MENA Bölgesi’nde de uygulamaya geçiyor. Ayrıca bu yıl uluslararası arenada 8 farklı ödülü de kucaklamanın gururunu  yaşıyoruz. Konuyla ilgili ayrıntıları HRdergi okurlarına özel olarak kaleme almak istedim.  

Meriç Tunç
Samsung Electronics Türkiye İK Direktörü

 

Rekabetin global düzeye taşınması, teknolojik yenilikler, sosyo kültürel ve ekonomik trendler ve mevcut yapı içerisindeki yeni jenerasyonların artması gibi nedenlerden ötürü 21’inci yüzyıl organizasyonlarının değişim ihtiyaçları da artıyor. Dolayısıyla organizasyonun proaktif yaklaşımla rekabet avantajını sağlayacak organik değişimi de kaçınılmaz oluyor. Bu doğrultuda kurum DNA’sının önemli yapıtaşlarından olan İK vizyon ve stratejilerinin de tamamen farklılaşması gerekiyor.

Biz Samsung İK ekibi olarak değişimi doğru noktada gerçekleştirmek adına üç yıl önce yepyeni bir vizyon benimsedik ve tüm enerjimizi bu doğrultuda harcıyoruz.

Her çalışan bir yetenek

“Yeteneklerin kendilerini gerçekleştirebilecekleri bir ortam yaratarak şirketi başarır kılma” vizyonumuz ile üç temel alana odaklandık: Kültür ve Kurumdaşlık, Yetenek Yönetimi ve Organizasyonel Gelişim. Tüm hedeflerimizi  söz konusu bu üç alana yönelik belirliyoruz.

Samsung Electronics’in beş temel değeri olan “çalışan, mükemmellik, değişim, bütünlük, ortak refah” içerisinde en çok yoğunlaştığımız değer, Samsung kurucusu Bay Lee Byung-Chul’un “Şirket Çalışandır” söylemini temel alan “çalışan”larımız…

Biz tüm çalışanlarımızı geçmiş, kültür, potansiyel ve performanslarından bağımsız olarak bir “yetenek” olarak görüyoruz. Dolayısıyla vizyonumuzda bahsettiğimiz “yetenek” bütün çalışanlarımızı kapsıyor.

Böyle farklı bir vizyonla yola çıkınca tüm İK uygulama ve programlarımızın da farklılaşması gerekiyordu. Koçluk yaklaşımı, tüm programlarımızın temelini oluşturuyor. Tüm yeteneklerimizin “Bu hayatta gerçekten ne istiyorum?” ve “Bu organizasyonda bu isteklerime nasıl ulaşabilirim?” sorularına cevap bulmasını istiyoruz. Bu yaklaşımımız, “Yeteneklerin kendilerini gerçekleştirebilecekleri bir ortam yaratarak, şirketi başarır kılma” vizyonumuzu da destekliyor.

Koçluk bazlı programlar

Samsung Electronics Türkiye’de liderlik programımız “Samsung Leadership Journey”, satış gelişim programımız “Samsung Sales Force Program”, genç yetenek işe alım programımız “Discover Samsung” ve daha iyi ve tek bir Samsung Electronics Türkiye takımı olmak için tasarladığımız takım koçluğu programımız “Samsung ONE” hep koçluk bazlı ilerliyor.

Eğitim programlarımızın yanı sıra yeteneklerimize bireysel koçluk fırsatı sunuyor ve şirket yönetimi olarak bunu destekleyip yakından takip ediyoruz. Özellikle yöneticilerimiz için bireysel koçluk süreci, hem onların gelişimini destekliyor hem de ekip içerisinde liderlere duyulan güvenin artmasını sağlıyor. Bu şekilde fark yaratan 10’dan fazla programımız var. Her yıl ihtiyaçlar doğrultusunda yeni programlar ekliyor, mevcut programlarımızı adapte ediyoruz.

The Stevie Awards ve Brandon Hall’dan sekiz ödül birden

Global Samsung dünyasında birçok kez örnek uygulama seçilen ve farklı bir bakış açısıyla geliştirdiğimiz bu programlar, Samsung Electronics MENA Bölgesi’nde de uygulamaya geçiyor. Böylelikle Global Samsung dünyasında Samsung Electronics Türkiye olarak bilinirliğimizi artırıyor.

Ayrıca bu yıl da söz konusu projeler, global arenada 500’ün üzerinde proje arasından, dünya çapında tanınan bağımsız profesyonellerden oluşan bir jüri tarafından değerlendirilerek The Stevie Awards ve Brandon Hall Group tarafından 8 farklı ödüle layık görüldü.

Stevie Üstün İşveren Ödülleri kapsamında bu sene üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz “Discover Samsung” programımız ile üç Altın, bir Gümüş olmak üzere dört dalda birden ödül alarak önemli bir başarıya imza attık.

Dünyanın önde gelen analiz ve araştırma kurumlarından Brandon Hall Group tarafından ise İnsan Kaynakları Mükemmellik Ödülleri kapsamında 4 ayrı uygulamamızla 4 ödül birden alarak çalışmalarımız uluslararası arenada takdir edilmiş oldu.

Dilerseniz bunlara biraz daha ayrıntılı bakalım:

“Samsung Leadership Journey”: Yöneticilerimizin yönetsel becerilerini geliştirmek, kurum kültürünü liderlik nosyonu ile desteklemek amacıyla 2015 yılında ilkini gerçekleştirdik. 65 yöneticimizin yılda ortalama 14 gün katıldığı programımız grup koçluğu bakış açısını esas alıyor. Katılım gösteren yöneticilerimizin birebir yaşadığı günlük iş konularının örnek uygulamaları ile hazırladığımız programımız ile “En İyi Liderlik Gelişim Programı” dalında Altın Ödül aldık.

“Discover Samsung”: Geleceğin liderleri yeni mezunlara fark yaratabilecekleri bir ortamda kariyer fırsatı sunmak ve Samsung dünyasını deneyimlemelerini sağlamak amacıyla 2015 yılında ilkini gerçekleştirdik. Türkiye’nin her ilinden, her üniversiteden gelen başvurulardan finale kalan katılımcılar geliştirdikleri projeler ile değerlendirilerek Samsung ekibimizde işe başlıyor. Sadece temel yetkinlikler ve geçmiş deneyimleri değil, özellikle adaptasyon yetkinliğini proje sürecinde gözlemliyoruz. Samsung yöneticilerinin 4 hafta süren proje hazırlık sürecinde mentor olarak projelere dahil olduğu ve iş çıktıları üretilen programımız ile “En İyi Yetenek Kazanım Süreci” dalında Gümüş Ödül’ün sahibi olduk.

“Samsung Oryantasyon Programı”: Aramıza yeni katılan çalışma arkadaşlarımızın (sektör ve organizasyonu tanıyarak) kurum kültürüne adaptasyon sürecini hızlandırmak amacıyla tasarladık. İşe başlanan ilk 5 gün saha ziyaretleri ile Samsung müşteri deneyimi yaklaşımını gözlemleyebildikleri, Kore Kültürü eğitimiyle farklı bir kültürü deneyimleyebildikleri programımız ile “En İyi Yeni Çalışan Adaptasyon Programı” dalında Gümüş Ödül aldık.

“Samsung Sales Force”: Satış organizasyonumuzun gelişimi için, temel satış tekniklerini öğretmekten ziyade koçluk bazlı örnek olaylar ile tasarladığımız, bireylerin kendilerini tanımalarına ve iş ekosistemlerindeki tüm partiler ile ilişkilerini yönetmelerine odaklandık. Toplam 9 günlük ve yaklaşık 100 satış odaklı çalışanımızın katıldığı programımız ile ise “En İyi Satış Eğitim ve Performans Programı” dalında Bronz Ödül kazandık.

Doğru hazırlık önemli

Başarısına inandığımız programlarımızın global arenada da bilinirliğini sağlamak üzere başvurularımızı gerçekleştirmeden önce, programlarımızın ölçülebilir sonuçlarını gözlemleyebildiğimizi ve sürdürülebilir olduğunu kendimize de kanıtlamak istedik. Programlarımızın üçüncü senesinde ödüllere başvurduk. Ödüllerin en önemli anahtarının, ihtiyaçlarımızı doğru analiz etmiş olmamız, ihtiyaca en uygun çözümü tasarlamamız ve ölçülebilir sonuçları ortaya çıkartabilmemiz olduğuna inanıyorum.

Ödül başvuru sürecinde programların başarılarının yanı sıra değerlendirme süreçlerine doğru hazırlığın da etkin rol oynadığı kanaatindeyim. Programlarımızın en uygun olduğu kategoride başvurarak programın ortaya çıkma amacının, ihtiyacın, kullanılan yöntem ve materyallerin, çalışanlara ve şirkete sağladığı katma değerin belirtildiği detaylı bilgi paylaşımına önem verdik. Bunları en doğru şekilde ifade edecek anlatım dilini kullanmış olmamızın da süreçlerimizi doğru yansıtmak adına verimli olduğuna inanıyorum.

Biz Samsung Electronics Türkiye İK ekibi olarak her sene programlarımızı geliştirme ve çalışanlarımıza değer katma anlayışımızı perçinliyor, Türkiye’nin en iyi işvereni olma yolunda tüm çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Bu yolda elde ettiğimiz başarılarımız bizi daha çok motive ediyor.

DERGİ

HRdergi Haziran sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Haziran 2024