Başarımızı “İnsana” Odaklanarak Elde Ediyoruz

İnsan Kaynakları’nda benimsediğimiz iş modeliyle bankamızın son dönemde yakaladığı başarının ortak bir noktası var; o da insan odaklılık! Çünkü biz, birlikte kazanıp birlikte paylaşanların bankasıyız. 

Bu bakış açımızın bir sonucu olarak İnsan Kaynakları uygulamalarımız da ödüllerle taçlanıyor. 2021 yılında Next Şube Müdürü Yetenek Yönetimi Eğitim Programımız ile Brandon Hall Mükemmeliyet Ödülleri “Liderlik Gelişiminde En İyi Uygulama” kategorisinde altın ödül almaya hak kazandık. Ardından aynı programla dünyanın en iyi İK projelerinin değerlendirildiği uluslararası Stevie Awards for Great Employers’ta En İyi Liderlik Gelişim Programı kategorisinde bronz ödülün sahibi olduk. Ayrıca Liderlik Gelişim Programı, Kredi Yetkilileri Sertifika Programı, Çapraz Satış ve Müşteride Derinleşme Gelişim Programı projeleriyle de 2020 yılında Brandon Hall tarafından altın ve bronz ödüllere layık görüldük. 

Türkiye Finans Katılım Bankası olarak, her zaman önce insan demeyi, insana yatırım yapmayı önemsiyor ve birlikte kazanıp birlikte paylaşanların bankası olmaya gayret ediyoruz. Bu anlayıştan hareketle çalışanlarımıza odaklanıyor, onların daha güvende ve konforlu hissettirmeleri için sürekli kendimizi yeniliyoruz. 

Yetenek havuzu modeliyle adım adım liderliğe giden yol…

NEXT Şube Müdürü Yetenek Yönetimi programı ile bankamız bünyesinde şube müdürlüğüne giden kariyer ve gelişim yolculuğunu daha sistematik bir yaklaşımla tasarladık. Hedefimiz, derinlikli bir yetenek havuzu oluşturarak çalışanlarımızın performanslarını arttırmalarına, kariyer basamaklarını daha stratejik adımlarla atmalarına destek olmak.

Değerlendirme merkezi uygulamalarımız ile öncelikle şube müdürü yetenek havuzunu belirliyoruz. Bu sürece katılan tüm çalışanlarımız için birebir geri bildirim seansları düzenliyor, bireysel olarak oluşturulan gelişim planlarını yöneticilerimiz ile birlikte yıl içinde takip ediyoruz. 

Çalışma arkadaşlarımıza gelişim yolculuğu sunmayı amaçlıyoruz.

Değerlendirme süreçlerini başarı ile tamamlayarak yetenek havuzunda yer alan şube müdürü adaylarımızı, programa özel tasarlanan NEXT Şube Müdürü Eğitim Programı’na dahil ediyoruz. Modüler yapıda ilerleyen programın, şube müdürü adaylarımızı bir sonraki görevlerine hazırlama hedefiyle, bir üst rolün teknik bilgi ve liderlik yetkinliklerine odaklı bir şekilde oluşturulduğunu söyleyebiliriz. 

Brandon Hall ve Stevie gibi dünyanın en prestijli uluslararası platformlarından ödülle dönen programımızın fark yaratan bölümlerinden biri de program sonu ölçümüne de olanak sağlayan Proje Sunumları modülü oluyor. Bu modülde tüm katılımcıların şubelerini ve lider olarak kendilerini analiz ederken, segment yöneticileri, bölge müdürleri ve eğitmenlerin gözünden değerlendirildikleri bireysel sunumlarını dinliyoruz. 

Türkiye Finans Katılım Bankası olarak, attığımız her adımda “Yenilikçilik Gücümüzdür” değerimizden yola çıkarak kendimizi ve yönetim anlayışımızı sorguluyor, geliştirmek için çaba harcıyoruz. Uluslararası prestije sahip organizasyonlardan aldığımız bu ödüller gelişim sürecimizi iyi yönettiğimizin ve doğru yolda olduğumuz en büyük kanıtı niteliğinde.

Uluslararası alanda ödüller almak bizi motive ediyor.

Çalışanların yönetsel becerilerini geliştirmesi açısından programın kurumumuza sağladığı faydaya ek olarak uluslararası alanda ödül almak bizi hem motive ediyor hem de gelecek için planladığımız projelere daha iyi hazırlanmamıza olanak sağlıyor. 

Diğer ödüllü programlarımızdan kısaca bahsetmemiz gerekirse “Kredi Yetkilileri Sertifika Programı” ile bu sene Brandon Hall Mükemmeliyet Ödüllerinde “En İyi Sonuç Veren Eğitim Programı” alanında altın ödül almaya hak kazandık. Bir diğer İnsan Kaynakları projemiz olan ve yeni mezun genç yeteneklerin finans sektörüne kazandırılmasını amaçlayan “Core Genel Müdürlük Gelişim Programı” da Brandon Hall Mükemmeliyet Ödülleri’nden “En İyi Yeni İşe Giren Eğitim Programı” alanında bronz ödülle döndü. “Başarı Tutkumuzdur” değerimizin bir sonucu olarak aldığımız bu ödüller, çalışanlarımızın yeni başarılar elde etmelerinde de motivasyon kaynağımız oluyor.  

Tek ekip ruhundan güç alıyoruz. 

Bankamızın hedefleri arasında yetkin insanları kurumumuza kazandırma ve kurum içerisinde tutabilmenin yanı sıra bağlılığı ve performansı yüksek bir organizasyon oluşturmak var. Bankamızın değerlerinden biri olan tek ekip ruhu tam da burada devreye giriyor. Ekip olarak şevk ve bağlılık ile çalıştığımız her işte başarıya ulaşmamız kaçınılmaz oluyor. Tüm aksiyonlarımızı bu doğrultuda alıyoruz. 

Pandemi süreci tek ekip ruhunu hissettiğimiz en önemli dönemlerden biri oldu. Bize insana dokunmanın, empatinin, dayanışmanın ve iş birliğinin önemini tekrar hatırlattı. “Müşteri odağımızdır” değerimizin bir uzantısı olarak müşterilerimizin sağlığını korumaya odaklanırken, diğer yandan da çalışanlarımızı bu sürece ilişkin hazırlık çalışmalarımızın merkezinde tuttuk. Pandemi başlar başlamaz çok hızlı aksiyon alarak çalışanlarımız için kendilerini daha güvenli hissetmeleri amacıyla sektörde bir ilk olan esnek çalışma modeli JEST uygulamasını hayata geçirdik. Bu kapsamda tüm Genel Müdürlük çalışanlarımız kendilerine sunulan 4 farklı çalışma modelinden istediğini seçerek, kendi çalışma düzenlerini oluşturmalarına imkân sağladık.

Şubelerimizde de çok hızlı aksiyon alarak pandeminin en başında aktif çalışanlarımızın oranını yüzde 50’ye varan oranda azalttık ve dönüşümlü çalışma modeline geçtik. Tüm çabamız müşterilerimizin işlerini aksatmadan, çalışanlarımıza bu zor süreçte kendilerini güvende hissedecekleri bir çalışma ortamı sunabilmek oldu. Diğer taraftan istihdamımız hiç durmadı, artarak devam etti. Bu süreci fiziki bir görüşme olmadan da yürütebildiğimizi gördük. Bundan sonrası için iş dünyasının genelinde zamandan ve mekândan bağımsız çalışmanın artık bir rutin haline geleceğini söyleyebiliriz.
 

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024