Başarılı İnsan Kaynakları Stratejisi İçin Gerekli Olan MetriklerGelişen ve büyüyen bir şirketin temelinde mutlu ve azimli çalışanlar, uyumlu ve dengeli bir iş ortamı ve akıllıca bir yönetim var. Mutlu çalışanlar ve uyumlu bir iş ortamı sağlamak için doğru İnsan Kaynakları stratejisinin uygulanması kaçınılmaz. Organizasyonunuz için takip etmeniz gereken İK metriklerini, Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi tarafından geliştirilen Çalışan deneyimi platformu: WeFocus uzmanları HR Dergi okurları için anlattı.

Devamsızlık Oranı

Öncelikle çalışanlarınızın devamsızlık oranlarını takip etmelisiniz. Devamsızlık oranı, İK departmanına çalışanların refahı hakkında bilgi verir. Uzun bir süre boyunca artan devamsızlık oranı, çalışanlar arasında artan stresin ya da bir tür salgın hastalık (Örneğin grip salgını) olduğunun göstergesi olabilir.

Çalışanlarınızın devamsızlık oranının yüksek olması çalışan bağlılığının azaldığının göstergesi de olabilir. Çalışanlarla düzenli iletişim, var olan sorunları görmenizi ve olası sorunlar hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar. Çalışanlarınızla iletişim ağını kurabilmek için anonim anketleri kullanabilirsiniz.

Fazla Mesai Oranı

Çalışanların fazla mesai yaptıkları saatlerin takibini yaparak, personel ihtiyacını belirleyebilirsiniz. Birkaç ay üst üste fazla mesai saatlerinin yüksek kalması, açık bir şekilde ek kaynak ihtiyacını gösterir. Örnek olarak denetim sezonunda, işin çoğu birkaç aylık zaman diliminde yoğunlaştığı için muhasebe ve finans departmanları daha uzun saatler çalışır. 

Fazla mesai oranını ofise giriş/çıkış saatleri ile hesaplayabilirsiniz ancak bu size sadece maliyet hesaplaması verir. Peki çalışanlarınızın fazla mesailerle ilgili ne düşündüklerini nasıl öğrenebilirsiniz? İşte tam burada WeFocus çalışan deneyimi platformu size yardımcı oluyor. Tamamen anonim olarak oluşturulan anketlerle çalışanlarınızın fazla mesailer ve iş yoğunluğu ile ilgili fikirlerini öğrenebilirsiniz. 

Turnover Oranı

Şirketinizin Turnover oranını takip etmek kesinlikle önemli. Her şeyden önce, Turnover her zaman olumsuz değildir. Bazı çalışanlar şirket kültürüne uymazlar ve bu nedenle istifa ederler. Bu durum Turnover’ın olumlu bir örneğidir. Bununla birlikte, şirketinizde yüksek potansiyele veya yüksek etkiye sahip kişileri belirleyerek önemli pozisyonların Turnover hızını da izlemelisiniz. Kilit pozisyonların devir hızı yüksekse, bu şirket içinde yeterli büyüme fırsatı olmadığını gösterir. Aynı zamanda öncelikle çözülmesi gereken iç mücadeleler veya çatışmalar olduğunu gösterebilir.

Turnover oranı işten ayrılan çalışan sayısıyla belirlenebilir ancak önlem almak mümkün. Turnover oranını düşürmenin en önemli yolu çalışanlarınızla iletişim kurmanız. Çalışanlarınızı dinlemek, fikirlerini almak ve sorunlarından haberdar olmak için yüz yüze görüşmeler yapabilirsiniz ancak %100 doğru ve dürüst yanıtlar alabileceğinizin garantisi yoktur. İşten ayrılmayı düşünen çalışanlarınızın oranını anonim anketlerle belirleyebilir ve önlem alabilirsiniz.

İşe Alım Süresi ve Maliyeti

İşe alım sürecinde İK'nın bir iş pozisyonunu açtıktan, yeni çalışanı işe almasına kadar geçen süreyi takip edilebilir. İşe alım süreci aceleye getirilmemeli ancak çok uzun tutulması da yeteneklerin kaçırılmasına sebep olabilir. Bazı pozisyonların doldurulması kolay olmaz ve etkin işe alım süreci için daha fazla zaman gerekir. Açık pozisyonların çoğu için işe alım süresi uzunsa bu durum işe alım sürecinde sıkıntılar olduğunu gösterebilir. İşe alım süresi metriği, İK ekibine potansiyel adaylara cazip avantajlar sağlayıp sağlamadıklarını ve doğru işe alım araçlarını kullanıp kullanmadıklarını ve aynı zamanda İK ekibinin doğru çalışanları yanlış yerlerde aradığının göstergesi olabilir. Daha fazla analiz, yavaş bir işe alma sürecinin temel nedenlerini ortaya çıkarır.

İşe alma süresini ölçmenin yanında, işe alımın toplam maliyetini ölçmek de önemli. Örnek olarak, bir tür işe alım yazılımı, ücretli reklam veya premium üyelikler kullanıyor olabilirsiniz. Tüm bu maliyetlerin toplamı beklenenden çok daha yüksek bir toplam işe alım maliyeti ile sonuçlanabilir. Aynı zamanda İK departmanında işe alım için harcanan saatler de ölçülebilir.

İş Memnuniyeti

Düzenli olarak bir anket oluşturarak iş memnuniyetini ölçmek, çalışanların şirket hakkında ne düşündüklerini anlamanıza yardımcı olur. Çalışanların yıllardır aynı işi yaptığını ve artık farklı görevlerde yer almak istediklerini bu şekilde belirleyebilir ve kariyer yollarını düzenleyebilirsiniz ya da işlerinin onları yeterince zorlamadığını ve kendilerini geliştiremediklerini öğrenebilirsiniz. İş memnuniyeti anketleri çalışan sorunlarını tespit etmek için ideal çözümdür ve Turnover oranını düşürmeye yardımcı olur.

Eğitimlere Katılım Oranı

Eğitimlere katılım oranı metriği, eğitim maliyetlerinin izlenmesi ve verilen eğitimlerin kalitesinin ölçülmesi için gerekli. Eğitime katılım oranı, eğitimlere gönüllü olarak katılanların oranı, yönlendirilen eğitimlerin tamamlanma süresi gibi ölçümlerdir. Doğrudan çalışan deneyimi çalışmalarıyla ilgili olduğu için önemli bir ölçüt. Eğitimlere katılım oranı düşükse, verilen eğitimlerin kalitesi düşük olabilir veya çalışanlar yeni beceriler öğrenmeye zaman harcamak için motive olmayabilir. Eğitimlerin kalitesinin ölçülmesi ve çalışanlarınızın motivasyonunu anlayabilmek için anketler yardımcı olacaktır.

İnsan Kaynakları Stratejinizi Geliştirirken Gerekli Olan Veriler İçin WeFocus

Tüm bu metrikleri aynı anda ölçmek kolay olmayabilir. Metrikleri değerlendirmek için bir süreç oluşturmak ve ardından bunların nasıl izleneceğini belirlemek doğru bir yöntem ancak bazı metrikleri izlemek zor olabilir. Örneğin, çalışan performansını izlemek zorlu bir süreç. Aynı zamanda çalışan deneyimi ve çalışan bağlılığına yönelik metrikleri izlemek de kolay değil. Bu nedenle çalışanlarınızdan geri bildirim almanızı gerektiren tüm çalışmalarınızda WeFocus anonim anketlerinden yararlanabilirsiniz.  

İnsan Kaynakları metrikleri, İK stratejinizi geliştiriyor ve yönlendiriyorsa yararlıdır. Ancak strateijnizi belirleyebilmek için nicel ve nitel verilere ihtiyacınız var. Huawei WeFocus çalışan deneyimi platformu aracılığıyla gerçekleştireceğiniz anonim anketlerle doğru, güvenilir ve dürüst verilere ulaşabilirsiniz. Elde ettiğiniz verileri departmanlara yapay zeka desteğiyle segmentlere, bölgelere ve kişilere ayırarak etkin bir şekilde raporlayabilir ve doğru aksiyon planını belirleyebilirsiniz. WeFocus ile ilgili bilgi almak ve demo hesabı oluşturmak için web sitemizi buradan ziyaret edebilirsiniz. 

 

Haberi pdf olarak okumak için görsele tıklayınız.

 

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024