74. ATD Uluslararası Konferansı'nda Stres ve Microlearning gündemdeydi

Yetenek gelişimi alanında çalışan profesyonellerin kendi gelişimlerine odaklanan Association for Talent Development (eski adıyla American Society for Training and Development), yıllık uluslararası konferansında 78 ülkeden 10bin katılımcıyı Amerika’nın Atlanta şehrinde bir araya getirdi. Kapsamlı bir mesleki buluşma niteliğindeki ATD zirvesi 74 yıldır düzenleniyor.

Ana konuşmacılar olarak NASA’nın ikiz çalışmasındaki astronotlar Mark ve Scott Kelly ile stress uzmanı sağlık psikoloğu Dr. Kelly McGonial ve 18 altın madalyalı paralympic şampiyonu İrlandalı tenor Ronan Tynan sahnedeydi. Dört günde 435 konuşmacıyla 14 alanda yoğunlaşan eğitimler gerçekleşti, yılların isimleri Elaine Beich, Ken Blanchard, Jim Smith, Sardek Love, Alfredo Castro ve Bob Pike yine ilgi odağıydı.

Onbir yıl önce ilk Türk konuşmacı olarak ATD konferansında yer alan ve sekiz kere kendi tasarladığı eğitimleriyle üç kere de panelist olarak bu konferansa davet edilen Deniz Şenelt Kalelioğlu HRdergi okurları için yazdı.

Her tecrübe seviyesinden yetenek gelişimi, eğitim ve insan kaynakları profesyonelini bir araya getiren ATD Uluslararası Konferansı ve Fuarı, bu sene 78 ülkeden 10bin katılımcı ve 428 fuar standı ile, 21 – 24 Mayıs tarihlerinde Atlanta’da Georgia Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. 24 ülkeden 435 konuşmacıyla 309 eğitim oturumunun yer aldığı mesleki zirvede, sadece 47 konuşmacı Amerika dışındandı. 428 fuar katılımcısı ve 75 firma sunumu vardı. Konferansın uluslararası katılımcı sayısı 1800 olurken, Kore 265, Japonya 178, Kanada 176, Çin 163, Brezilya 84 kişilik delegasyonları ile ilk beşi oluşturdu, 28 Türk katıldı.

ATD - Yetenek Gelişimi Profesyonellerinin Birliği

Association for Talent Development, (eski adıyla American Society for Training and Development) altı kıtada 123 ülkeden 37bin üyesi ve son yıllardaki uluslararası büyümesiyle dünyanın en büyük Yetenek Gelişimi Profesyonelleri organizasyonudur. ATD, üyelerine kitaplar, raporlar, araştırmalar, analizler gibi çok çeşitli kaynaklar ve sertifika programları ile ortak çalışma ortamları gibi gelişim olanakları sunar. Amerika dışında da seminerler organize eden ATD, Japonya, Kore, Meksika, Çin, Hindistan, Orta Doğu, Singapur ve Tayvan’daki uluslararası toplantılarının yanı sıra Danimarka, İngiltere ve Türkiye’de de bölge çalıştayları düzenlemiştir. 2016’da 17 ülkede 785 ATD eğitimine 12bin kişi katılmıştır. ATD Uluslararası Konferansı her yıl Amerika’nın farklı bir eyaletinde gerçekleşerek binlerce organizasyonel öğrenme, insan kaynakları, yetenek gelişimi ve eğitim profesyonelini bir araya getirir. Daha detaylı bilgi için www.td.org web sitesini inceleyebilirsiniz.

ATD Uluslararası Konferansı ve Fuarı

ATD Konferansının yoğun programından en iyi şekilde faydalanmak ve paralel oturumları inceleyip arasında hedeflerinize uygun seçimleri yapmak için konferans akışını mobil telefonunuza indirebileceğiniz uygulamadan takip etmek en kolay ve en verimli yöntemdi. 428 stant bulunan fuar alanındaki firma bilgilerine ve eğitim, gelişim sektörüne pek çok açıdan hitap eden çeşitli ürün ve hizmetleri anlatan firma sunumlarına da bu mobil App üzerinden ulaşılabiliyordu. 4 gün süren konferans programında, fuar alanındaki 75 firma sunumunun yanı sıra, her gün 3 seans ve her seansta 20 ayrı konuda gerçekleşen eğitim oturumları 10 içerik, 4 endüstri ve 11 oturum türü olarak sınıflandırılmıştı.

İçerik başlıkları; Kariyer Gelişimi, Global İK Gelişimi, İnsan Sermayesi, Eğitim Tasarımı, Eğitim Sunumu, Öğrenme Ölçümlemesi ve Analizi, Öğrenme Teknolojileri, Öğrenme Bilimi, Yönetim, Liderlik Gelişimi.

Endüstri başlıkları; Devlet Kurumları, Sağlık Hizmetleri, Yüksek Eğitim, Satış Etkinleştirme

Oturum türü başlıkları; ATD Best Ödülü kazananlar, ATD Best Ödülünü 10 kere kazananlar, Popüler Konuşmacı, Eğitsel, Global Sesler, Enerjik, Mesleğin Liderleri, Yeni Konuşmacı, Panel, Kıdemli Liderler, Yeniliğin Sesleri

Konferans öncesi Sertifika Programları

Konferansın öncesinde ayrıca kayıt olmayı gerektiren farklı alanlarda 2, 3 ve 4 günlük Sertifika Programları ile bir günlük çalıştaylar vardı. Bu programların önemli özelliklerinden ilki diğer katılımcıların da sizlerle benzer alanlarda farklı tecrübelere sahip oldukça dolu ve enteresan meslektaşlarınız olması ve interaktif ortamda çokça paylaşım yapıyor olmanız, ikincisi ise programı sunan kişilerin konunun uzmanı olmalarının yanı sıra konuyla ilgili değişik iş tecrübelerine sahip olup, örnekler verirken kendi müşterileriyle yaşadıkları hikayeleri anlatarak ufkunuzu genişletmeleri ve pratik anlamda size kaynak sağlıyor olmaları.

Önemli bir diğer nokta ise, bu uzman ekiple kurduğunuz bağın sürekliliği, iletişiminizi program bittikten sonra da online olarak devam ettirebiliyorsunuz, böylece ilgilendiğiniz konuyla ilgili uluslararası bir destek ağınız oluşuyor

Anında Bilgiye Ulaşabilme Bağımlılığı ve MicroLearning

ATD Başkanı Tony Bingham konferansın açılış konuşmasında microlearning konusunu ön plana çıkarttı. Teknolojideki gelişmeler sayesinde tecrübe paylaşımı, insanların dikkatini yönlendirme, sosyal değişimi etkileme ve ihtiyaca göre öğrenmenin mümkün hale geldiğini ve yetenek gelişimi uygulamalarının da aynı yönde değiştiğini anlatan Bingham, ‘Öğrenme ve uygulama arasındaki mesafe sosyal ve mobil teknolojiler sayesinde kapanıyor’ dedi. Eğitimin küçük dozlarda, odaklanmış bilgi lokmaları şeklinde ve hızla sunulmasını, böylece kolay hazmedilmesini sağlayan Microlearning, genelde tek bir amaca yönelik olarak ve mutlaka teknoloji kullanılarak hazırlanıyor, çoğunlukla da video yöntemi kullanılıyor. Arama motorları tarafından bilgiye anında ulaşmak üzere şartlandırılıyoruz. 1998’de Google’da günde 500bin arama yapılırken şimdi dakikada 2,3 milyondan fazla arama yapılıyor. Herkesin anında bilgiye ulaşabilme beklentisiyle yaşadığını söyleyen Tony Bingham, bu bağımlılığın Microlearning ile öğrenmenin temellerini oluşturduğunu öne sürdü.

Dünyada insan sayısından çok mobil cihaz olduğuna dikkat çekerek, yeni ATD araştırmasında microlearning yöntemini, neden ve nasıl kullanıldığını incelediklerini, analiz ve değerlendirmeleri içeren raporu yayınladıklarını belirtti. Rapora göre 2 ila 5 dakika arası süren microlearning parçalarının etkisi en yüksek oluyor, kısa kısa içerik parçaları daha iyi performans sağlıyor. Tony Bingham’ın paylaştığı videolarda yer alan Gates Foundation’dan Kara Laverde; ‘Bilginin raf ömrü çok kısaldı, o nedenle microlearning hazırlarken mükemmele ulaşmaya çalışmak yerine ‘yeteri kadar iyi’ olduğunda yenilerine devam etmek lazım’ dedi. 2020 itibariyle mobil teknolojilerle büyümüş Z jenerasyonu çalışanların dünyadaki işgücünün çoğunluğunu oluşturacağı, bu nedenle microlearning kullanımının gelişeceği öngörülüyor. Kelimeler yerine görsellerle iletişim kuran Z jenerasyonu öğrenme fonksiyonu için de bunu bekliyor.

ATD’nin Kitap Yazarı olmak

ATD, üyelerine çok çeşitli kaynaklar ve ortak çalışma ortamları gibi gelişim olanakları sunuyor ve siz ne kadar aktif olursanız ATD’den o kadar faydalanabiliyorsunuz. Yıllardır

çeşitli eğitim programlarına katılırım ama Master serisi denilen ATD Sertifikasyon programlarının, özellikle de katılımcılarının sizinle benzer tecrübe ve ilgileri dolayısıyla, ek faydalar da sağladığını yaşayarak gördüm.

İlk olarak bu programa birlikte katıldığım yetenek yönetimi profesyonelleri ile yoğun iletişimimizi sosyal medya grubumuz üzerinden koruduk ve pek çok kaynak paylaşımı sayesinde birbirimize destek olduk, sonra bu gruptan 6 kişi bir panel tasarlayarak ATD uluslararası konferansında iki yıl üst üste panelist olarak yer aldık, son olarak da ATD’nin yayıncılık tarafının hazırlayıp, basıp, satışını yaptığı kitaplarından birini yazan ekibe seçildim.

Navigating the Global Classroom (Evrensel derslikte yönünü bulmak) adındaki, basım aşaması tamamlanmak üzere olan, kitabın Avrupa’yla ilgili bölümünü yazdım. Bu kitap projesinde 15 ülkeden eğitim ve gelişim profesyonelleri online olarak birlikte çalıştık. Bizi organize eden Donna Steffey çok zorlu bir serüveni başarıyla yönetti ve her birimiz için de zorlu ama öğretici bir tecrübe oldu. Ülkelere ait bölümler ayrı ayrı yazılırken, giriş kısımları gibi bölümlerde de karma bir yol izledik, tabii ki ATD yayıncılığın uzman editörleri profesyonel bir iş çıkartmamızı sağladılar.  Ve uluslararası bir kitap yazdık.

Henüz kitap basılmamış olsa da bu uluslararası konferansta kitabımız hakkında bir sunum da yaptık, ayrıca kamera karşısında röportaj çekimleri de yapıldı. Gelecek senenin konferansında ATD Store denilen kitapçı kısmında Yazar Söyleşilerinde de yer alacağız. Bu ortamların her birinden farklı dersler çıkarıp yeni deneyimlerle kendimi geliştirmeye devam ettiğimi söyleyebilirim.

Bu gelişim odaklı organizasyon sayesinde mesleki ilerlemede sınır yok, benzer yollardan geçen veya geçmeyi planlayanlarla paylaşarak bu tecrübelerin gücünü arttırabilir etkisini yayabiliriz, bu tür kazanımlar için en temel ipucu aktif olmak…

Uzaylı İkizler

Konferansın açılış oturumunda sahneye çıkan ve gayet esprili bir sunum yapan tek yumurta ikizi Kelly kardeşler NASA’nın araştırması çerçevesinde aylarca uzayda yaşadılar. NASA’nın ikiz çalışmasındaki astronotlar Mark ve Scott Kelly, gelecekteki uzay yolculukları ve araştırmaları için temellerin atılmasında tarihi bir rol oynadılar. Uzayda 50 günden fazla kalmış olan Mark Kelly, Endeavour ve Discovery uzay gemilerinin kaptanı ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nu 4 ayrı sefer ziyaret etmiş olan dünyadaki iki kişiden biri.

Scott Kelly ise uzayda bir yıl yaşayan ilk Amerikan astronot. ‘Uzayda Geçirdiğim Yıl ve Mars’a Seyahat’ adlı kitabı yazan Scott Kelly, Mart 2015 ile 2016 arasını uzayda geçirmiş.’ Sonsuzluk ve Ötesine’ adlı konuşmalarında Kelly kardeşler tecrübelerini liderlik, takım çalışması, değişime uyum, zorluklarla başa çıkma gibi açılardan değerlendirdiler. ‘Başarılı olmak için erken harekete geçmek lazım, konu bir iş mülakat da olsa uzay yürüyüşü de olsa ancak böylelikle oyunda öne geçebilirsiniz’ diyen Scott, uzayda yaşamanın ona sadece kontrol edebileceği şeylere odaklanmayı, diğerlerini göz ardı etmeyi öğrettiğini anlattı.

Stresten Faydalanmak

‘İrade içgüdüsü’ kitabının yazarı ve ‘Stresi nasıl dost edinirsiniz’ adlı TEDTalk konuşmasıyla 14 milyonluk izlenme rekoru sahibi araştırmacı Dr. Kelly McGonial ‘Stresin sizin için işlemesini nasıl sağlarsınız’ adlı çarpıcı konuşmasında daha mutlu, daha zeki ve daha güçlü olmak için stresi kullanmayı öne sürdü. Stanford Üniversitesine ders veren stres uzmanı ve sağlık psikoloğu McGonial, ‘stresinizi hayatınızda olumlu değişim yaratmak için kataliz olarak kullanabilirsiniz’ diyerek, stresin olumsuz yanlarına odaklanmamanın, hayatın stresli olduğu gerçeğini kabul ederek, sosyal bağlantı gibi olumlu başa çıkma stratejileri uygulamanın olumlu sonuçlar yaratacağını anlattı. Yaptığı araştırmalara dayanarak örnekler veren Dr. McGonial, stresten arınmaya çalışmak yerine, stresle sağlıklı ve etkin yaşamayı öğrenmek üzere bir düşünce şekli geliştirmeyi önerdi ve ‘Stres kullanabileceğiniz bir enerjidir, stresle ilgili düşünce şeklinizi bilinçli olarak seçin, stresse tepkinize siz karar verin’ dedi.

İrade aşılanabilir

Hayatı dolu dolu yaşamak üzerine konuşması yapan paralimpik şampiyonu İrlandalı tenor Ronan Tynan, kendi zorlu yaşam hikayesinden örneklerle dinleyicilere ilham verdi. Her zaman hedeflerinin peşinde koşan, zorlukları aşan ve ilkleri gerçekleştiren Tynan ‘Size inanan insanlar sizi cesaretlendirir, irade aşılar ve ‘başarısız olamaz’ olmanızı sağlarlar’ dedi. Yaşamın noktalama işaretleriyle dolu olduğuna değinen Tynan, ‘Hayatınızda bazen bir virgül veya bir ünlem işareti olabilir, o zaman yarım kalmış bir cümle olarak mı bırakacaksınız ya da risk alıp, zorlanıp, yine de paragrafları mı tamamlayacaksınız, size kalmış, o paragrafları daha da geliştirip olağanüstü yaşam hikayemizi oluşturabiliriz’ diyen 18 altın madalya sahibi paralimpik şampiyonu, ‘ihtiyacınız olduğunda yardım istemekten çekinmeyin, kendinize inanın ve yolunuza devam edin, her anı dolu dolu yaşayın.’ dedi. 33 yaşında ses eğitimine başlayan ve dünyaca ünlü İrlandalı Tenorlar grubuna seçilen tenor, konuşmasını şarkı söyleyerek tamamladı.

--------------------------------------------------------------

75. Yıldönümü kutlamaları ile 
ATD Uluslararası Konferansı ve Fuarı 2018   
06 - 09 Mayıs 2018 ***  San Diego, California, USA 

---------------------------------------------------------------

Mesleki gelişiminize yatırım için ATD Uluslararası Konferansını programınıza alın, her tecrübe seviyesindeki yetenek gelişimi profesyoneline hitabeden bu organizasyondan siz de faydalanın... Bana sormak istediğiniz sorularınız için mesajlarınızı deniz@proakademi.com.tr elektronik posta adresime gönderebilirsiniz.

 

DERGİ

HRdergi Nisan sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Nisan 2024