‘’Mutluluğu Kodluyoruz’’

Her yılın sonunda tüm çalışanlarımız ile bir araya gelerek hem geride bıraktığımız yılı değerlendirdiğimiz hem de gelecek yıla dair hedeflerimizi belirlediğimiz konaklamalı şirket etkinliğimizde bir sonraki yıl için belirlediğimiz değerimizi ve sloganımızı paylaşıyoruz. Etiya olarak 2017 yılı için değerimiz “Mutlu Çalışan = Mutlu Müşteri”, sloganımız ise “Mutluluğu kodluyoruz.” Bu değeri belirlememizdeki neden mutlu çalışanlara sahip olan şirketlerin tüm üretim ve/veya hizmetlerinin kalitesinin/başarısının temelinin insan kaynağına dayanmasına olan inancımız.

Yaprak Yazgan Tellici
Etiya İK Direktörü

Etiya İK olarak 550’yi aşkın mühendis kadromuza yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bu bağlamda mevcut süreçlerimizi ihtiyaçlar kapsamında geliştirmenin yanı sıra çalışanlarımızdan aldığımız geri bildirimler ve değerlendirmelerimiz neticesinde yeni uygulamalarımızı da hayat geçiriyoruz.

Etiya İK olarak işe alım sürecimizde adaylarımızı önemsiyor, onların kendilerini özel ve değerli hissetmelerini istiyoruz.

Çalışanlarımızla ilk temasımızın işe alım görüşmesi sırasında başladığına inanıyoruz. Bu sebeple görüşmemize katılan her adayımız için TEMA Vakfı iş birliği ile bir adet fidan diktiriyoruz. Etiya kapısından içeri giren her adayın güzel düşünceler ve gülümseyen bir yüz ile ayrılması bizleri de mutlu ediyor. Bu zamana kadar dikmiş olduğumuz toplam fidan sayısı 3000 civarında...

Buddy uygulaması ile yeni gelenlerin hayatını kolaylaştırıyoruz!

Çalışanımız ile ilk iş günlerinden itibaren sıkı bir bağ kurmaya gayret ediyoruz. İşe yeni başlayan arkadaşlarımızı İK ekibi olarak kendileri için hazırladığımız hediyemiz eşliğinde karşılıyor, onlarla birebir tanışma fırsatı yakalıyor ve bize istedikleri zaman ulaşabilmeleri için ortam sağlıyoruz. Aramıza yeni katılan arkadaşlarımızın hızlı ve rahat bir şekilde adaptasyonlarını sağlamak adına şirket kültürümüzü ve uygulamalarımızı aktardığımız bir İK oryantasyonumuz ve “Hoş Geldin” programı olarak adlandırdığımız 2 gün süren teknik oryantasyonumuz bulunuyor. Etiya olarak büyük bir aileyiz, aramıza yeni katılan arkadaşlarımızın da kendilerini bu ailenin bir parçası gibi hissedebilmesine önem veriyoruz. Buddy uygulamamız ile aramıza yeni katılan arkadaşlarımıza 1 ay boyunca destek olan çalışanlar her türlü soru ve sorunlarında onlara yol gösteriyorlar. İşe yeni başlayan çalışanlarımızın değerlendirmelerini öğrenmek, kendi adımıza gelişim noktaları yakalayabilmek adına İK ekibi olarak 1. aylarının sonunda bir kahvaltı organize ediyoruz. Bu kahvaltıda samimi atmosferi koruyarak hem sohbet ediyor hem de yeni arkadaşlarımızın önerilerini değerlendiriyoruz.

İşe alım süreçlerimizde birçok farklı kanaldan adaylara ulaşırken aynı zamanda çalışanlarımızın referans olarak ilettiği adayları da önemsiyoruz. Bu doğrultuda şirkete yeni bir takım arkadaşı kazandırarak işe alım sürecimize destek olan çalışanlarımızı ödüllendiriyoruz.

Biz Bize görüşmeleri

Çalışanlarımız ile belirli aralıklar ile yaptığımız “Biz Bize” adlı birebir görüşmelerimiz çalışan mutluluğunun artmasına yönelik bizlere güzel bir referans noktası oluyor. Çalışanlarımızın bir kısmı müşteri lokasyonunda görev yapıyorlar. Onların müşteride çalışırken kendilerini yalnız hissetmemeleri adına ayda bir gün İK’dan arkadaşlarımız müşteri lokasyonunda çalışıp oradaki arkadaşlarımızın yanı başında oluyor ve onları dinliyorlar. Ek olarak bölüm yöneticilerimizin katılımı ile aylık İK Koordinasyon toplantıları düzenliyor, genel olarak ekiplerin ve yönetimin nabzını tutmaya çalışıyoruz.

VoE ile odak grup çalışmaları

Yeni dönemde çalışanlarımızın düşünce ve sesine daha fazla kulak vererek yine çalışan memnuniyetine odaklandığımız Voice Of Employee (VoE) grupları ile İstanbul, Ankara ve İzmir ofislerimizde aylık odak grup çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Aylık olarak belirlenen konular üzerine katılımcılarımız gözlem, görüş ve değerlendirmelerini paylaşmakla birlikte aksiyon planları da çıkartıyorlar.

Çalışanlarının gelişimine önem veren, gerek iç gerekse dış eğitim fırsatları ile çalışanlarını buluşturan bir anlayışı benimsiyoruz. 550’yi aşkın mühendis kadromuz ile ciddi bir bilgi birikimine sahibiz. Bu potansiyelimizi kendi içimizde kullanılıyoruz. Özellikle şirketimiz bünyesinde iç eğitimlerimizi arttırarak hem çalışanlarımızın bilgi birikimini sunma becerisini geliştirmeyi hem de şirketimiz genelinde çalışan gelişimini desteklemeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda kullanmakta olduğumuz Etiya Akademi platformu sayesinde tüm çalışanlarımızın iç eğitimlerimizi takip etmesine imkan sağlıyoruz.

Yoğun bir çalışma temposu içerisinde olan çalışanlarımızın ekip başarıları kadar bireysel başarıları da önem teşkil ediyor. Bu doğrultuda başarıları ile ekibi içerisinde fark yaratan çalışanlarımıza yöneticileri aracılığı ile kahve kartı ödülleri verilmektedir. Bizler bu ödülümüzün konseptini yine çalışanlarımızdan almış olduğumuz geri bildirimler doğrultusunda belirli aralıklarla yenilemekteyiz. Bu sene ise güzel bir molayı temsil ettiğini düşündüğümüz kahve temasını seçtik. Anlaşmış olduğumuz bir kahve markasının ödül kartlarını başarılı çalışanlarımıza hediye ediyoruz.

Çalışanlarımızı özel günlerinde de unutmuyoruz.

Her çalışanımıza doğum günlerinde verdiğimiz küçük bir armağanımız ve yine bu yıl başladığımız Doğum Günü İzni uygulamamız bulunuyor.

Şirket olarak tüm çalışanlarımızla birlikte geçirdiğimiz vakitleri değerli görüyor; bu vakitleri yoğun çalışma tempomuz içerisinde motivasyonumuzu arttıran güzel molalar olarak düşünüyoruz. Çeşitli özel günlerde yaptığımız organizasyonlarda çalışanlarımızın aileleri ile de bir araya gelerek planladığımız aktiviteler ile güzel vakitler geçiriyoruz. Örneğin; 23 Nisan organizasyonumuz kapsamında çalışanlarımızı çocukları ile birlikte ofisimize davet ettik, anne ve babalarının çalıştıkları ortamı görme fırsatı yakalayan küçük Etiyalılar ile birlikte güzel bir gün geçirdik. Dünya Kadınlar gününde de bilişim sektöründe gelişime ve yeni çağın oluşmasına emek veren tüm kadın çalışanlarımız ile bir kahvaltı organizasyonunda bir araya geldik.

Happy Hour ile mutlu çalışanlar

Yoğun bir sektör ve yoğun projelerde çalışan bir firma olmamız nedeniyle çalışanların zaman zaman işten uzaklaşarak birlikte vakit geçirmesi bizim için oldukça önemli. Bu nedenle her ekibin kendisine ait yılda 2 kez – tercih ederlerse mesai saatleri içinde - kullanmak üzere bir etkinlik bütçesi bulunuyor. Buradaki amacımız ekiplerin iş dışında bir araya gelebilmesini sağlamak. Ayrıca ayda 1 kez happy hour ve yılda 1 kez hafta sonu kalmalı şekilde yıl sonu etkinliği gerçekleştirerek hem o yıla ilişkin başarıları hem de gelecek yıla ilişkin hedefleri paylaşıyoruz. Bu bilgilendirmelerin yanı sıra birlikte güzel anları paylaşıyor, eğleniyor ve şirket içindeki enerjiyi yüksek tutmaya çalışıyoruz.

Şirketimiz içinde kullandığımız sosyal medya platformumuzda oluşturduğumuz Sosyal Kulüpler çalışanlarımız tarafında büyük ilgi görüyor. Bu kulüpler ile çalışanlarımız hobilerini iş ortamında çalışma arkadaşları ile birlikte hayata geçirme fırsatı yakalamış oluyorlar. Ek olarak, yine bu platform üzerinden ilerleyen sosyal sorumluluk kulüplerimizin gerçekleştirdikleri ve devamını yürekten desteklediğimiz yardımlaşmayı desteklediğimiz kermeslerimiz ile hem eğleniyor hem de çeşitli konulara karşı dikkat çekmiş oluyoruz.

“Anne Koçluğu” uygulaması ile annelerin yanındayız!

Fark yarattığımızı düşündüğümüz bir diğer uygulamamız da “Anne Koçluğu” uygulamamızdır. Doğum izni sonrasında işe başlayan annelerimize destek olmak amacıyla bu süreci deneyimlemiş annelerimizi bir araya getiriyoruz. Bu en özel ve güzel dönemde şirket olarak çalışan anne olma sürecine destek olmaya gayret ediyoruz.

Eski ve deneyimli çalışanlarımızı da unutmuyoruz!

Şirketimizin Etiya Strateji Kurulu adında bir oluşumu da bulunuyor. Bu oluşum ile olumlu performansıyla Etiya’ya uzun süreler katkı sağlamış kişilerin bir anlamda kardan pay almalarını sağlıyor ve şirket için alınacak stratejik kararlarda söz sahibi olmalarını istiyoruz. Kurulda yer alan kişiler belli aralıklarla bir araya gelerek şirketin ileriye dönük alması gereken aksiyonlar için öneriler sunuyor ve hayata geçirmek yönünde çalışmalar yapıyorlar.

Ayrılan çalışanlarımızı da Etiya’nın bugünkü başarısının bir parçası olarak görüyoruz ve onlarla ilişkilerimizi sıcak tutmak adına Etiya Alumni grubumuzda paylaşımlarımızı sürdürüyoruz.

Çalışanlarımızdan gelen geri bildirimler çok olumlu...

Çalışanlarımızı “dinlemenin” sonucunda arkadaşlarımız sıkılmadan ya da çekinmeden, rahatlıkla düşüncelerini bizler ile paylaşabiliyorlar. Onların memnuniyeti ve mutluluğu için çalışan bir İK ekibi olarak 2017 yılı içinde yapmış olduğumuz yenilikler sonucunda bizleri çok mutlu eden geri bildirimler aldığımızı belirtebiliriz. Klasik İK süreçlerini uygulayan bir İK departmanı yerine yenilikler için fikir üreten, şirket kültürü ve dinamiklerini doğru analiz ederek en uygun süreçleri hayata geçirmeye gayret eden, bu çalışmalar sırasında da amacımız olan çalışan memnuniyetine tam anlamıyla odaklamış durumdayız. Öncelikle her çalışanımızın düşüncesine önem veriyor, fikirlerini değerlendirmeye çalışıyoruz. Özellikle çalışma ortamından biraz olsun uzaklaşmak amacıyla yaptığımız aktivitelere, özel gün kutlamalarına ve çalışan memnuniyetini arttırmak adına yaptığımız odak grup çalışmalarına dair çok güzel geri bildirimler aldığımızı da ayrıca belirtebiliriz.

Yeni uygulamalarla yolumuza devam ediyoruz!

Etiya olarak işe alımlarımız artarak devam ediyor. Bu noktada adaylara ulaşmak için sürekli farklı yöntemler deniyoruz. Bizim için genç yeteneklere ulaşmak ve onlara Etiya’yı tanıtmak büyük önem taşıyor. Bu sebeple son dönemde “The Orions” adını verdiğimiz projemizle üniversitelerle ve akademisyenlerle sürekli iletişim halinde kalarak öğrencilere ulaşabiliyor, onlara özel seminerler ve eğitimler düzenleyebiliyoruz. Böylelikle Etiya’nın üniversite ortamlarında bilinirliğini arttırıyor ve parlak öğrencilere ulaşma fırsatı yaşıyoruz. 

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024