McDonald’s Türkiye’nin Restoran Müdürlerine Global Ödül


McDonald’s tarafından dünya çapında en iyi McDonald’s restoranlarının ve çalışanların ödüllendirildiği Ray Kroc Ödülleri bu sene de sahiplerini buldu. McDonald’s Türkiye çalışanlarının performansı, markanın yer aldığı dünyanın birçok ülkesindeki çalışanlara örnek oldu. Bu kapsamda hizmet ve servis kalitesi ile tüm dünyadaki McDonald’s restoranları arasında yüzde 1’lik dilime giren McDonald’s Marmaris Kıdemli Restoran Müdürü Ramazan Karadağ ve McDonald’s Trabzon Kıdemli Restoran Müdürü Özlem Bıyık, Ray Kroc Ödülü’ne layık görüldü.

Dünyanın en değerli hızlı servis restoranı McDonald’s, işveren markası çalışmalarında sergilediği başarılı örneklerle de sektöre öncülük etmeye devam ediyor. Global McDonalds’s ekosisteminde en çok önem verilen konulardan biri olan başarıyı ödüllendirme çalışmaları kapsamında Ray Kroc Ödülleri veriliyor. Tüm dünyadaki McDonald’s çalışanları arasında yapılan değerlendirmeyle kurucu Ray Kroc adına her sene verilen ödüller; ilham veren, liderlik eden ve üstün finansal başarıya imza atan kişilere sunuluyor.

Türkiye’den iki çalışan ödüle layık görüldü

Programa Türkiye’den aday gösterilen McDonald’s Marmaris Kıdemli Restoran Müdürü Ramazan Karadağ ve McDonald’s Trabzon Kıdemli Restoran Müdürü Özlem Bıyık, bu sene ödül kazanarak dünya çapında ilk yüzde 1’lik dilimin içinde yer almayı başardı. Ekibini en iyi şekilde motive ederek müşteri memnuniyetini artıran Özlem Bıyık, 10 yıldır McDonald’s Türkiye’de görev yapıyor. Bıyık, aynı zamanda 2022’de mağazanın satışlarını önceki döneme göre yüzde 172,63 oranında artırmayı başardı.

McDonald’s Marmaris şubesinin anonim ziyaretlerde yüzde 94 başarıya ulaşmasını sağlayan Ramazan Karadağ ise 16 yıldır McDonald’s Türkiye’de görev yapıyor. Başarılı ekip liderliğiyle şube performansını yükselten Karadağ, restorandaki satışların 2022’de yüzde 263,53 artmasına katkı sağladı.

“Başarıyı ödüllendirmek önceliğimiz”

Global Ray Kroc Ödülleri’nde Türkiye’den iki restoran mü- dürünün ödül almasını değerlendiren McDonald’s Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Seher Deniz Bilgin, “İşveren markası çalışmalarımız kapsamında başarıyı ödüllendirmek önceliklerimiz arasında yer alıyor. Bu yaklaşımla tüketicimize verdiği üstün hizmetlerle global ödüle layık görülen arkadaşlarımızı yürekten kutluyorum. Lezzet, kalite ve hizmet konusunda benimsediğimiz yüksek standartları, çalışanlarımızın başarısı ve gelişimi için de uygulayarak işveren markası algımızı yükseltmeye devam edeceğiz” dedi.

“Senin için bir yolumuz var”

McDonald’s Türkiye çatısı altında bugün itibariyle 260'a yakın restoranı 7 bin 500 çalışanıyla müşterilerine hizmet verdiklerinin altını çizen Bilgin, 2023 yılının sonuna kadar istihdam oranlarında yüzde 10 artış yapmayı da hedeflediklerini belirtti.

McDonald's bünyesinde kariyer gelişimi olanaklarına da değinen Bilgin, "İşe aldığımız tüm çalışanlarımızın kariyerleri bizim için büyük önem taşıyor. McDonald’s Türkiye bünyesinde sunduğumuz kapsamlı eğitim programlarıyla çalışanlarımızın gerek kişisel gerekse mesleki gelişimlerine destek olmayı hedefliyoruz. Hiç deneyimi olmayan ve restoranlarımızda işe başlayan bir çalışanımıza ekip üyeliğinden müdürlüğe kadar yükselmeleri için onları destekleyen, farklı başlıklarda 535 saat eğitim fırsatı sunuyoruz. Bunun yaklaşık 85 saati müşteri memnuniyetini üst seviyeye çıkarmak ve geliştirmek için verdiğimiz eğitimlerden oluşuyor" dedi.

Çalışanlara dil eğitimlerinden çeşitli mentorluk programlarına kadar birçok kariyer gelişim desteği sunduklarını belirten Bilgin, "“Kariyerinin neresinde olursan ol, senin için bir yolumuz var” diyerek yeni uygulamalar da devreye alıyoruz. Bütüncül bir yaklaşımla, eğitimlerden esnek izin olanaklarına, takdir uygulamalarımızdan global ödüllendirme süreçlerine pek çok farklı yönden çalışanlarımızın gelişimini desteklemeye odaklanıyoruz. Yüksek lisans ve yabancı dil eğitim desteklerimiz, şirket içi mentorluk programımız, global eğitimlerimiz gibi olanakların yanı sıra bir sonraki pozisyon için çalışanlarımızın ihtiyaç duyabilecekleri eğitimleri ve yetkinlik alanlarını ‘Kariyer Haritası’ isimli uygulamamızla birlikte belirliyoruz. Fırsat eşitliği yaklaşımımız doğrultusunda, kariyerine restoranlarımızdan başlayan çalışanlarımıza gerek yurt içi gerekse yurt dışında farklı görevler üstlenme imkanları da sunabiliyoruz.

Bu doğrultuda, restoranlarımızda ekip üyesi olarak işe başlayan ve şu anda merkez ofisimizde müdür pozisyonunda çalışan pek çok arkadaşımız var" ifadelerini kullandı.

Kadın çalışan sayısı daha da artacak

Bilgin, restoranların verimliliğine önemli katkılar sunan kadın çalışanlara esnek çalışma imkanları sunduklarını belirterek, “Kadınların işgücüne katılımlarını destekliyoruz. Bu kapsamda, Global McDonald’s hedeflerine uygun olarak, tüm departman ve pozisyonlarda kadın yönetici ve çalışan sayımızı artıracağız. 2023 yılı sonuna kadar liderlik ekibimizde yüzde 40, orta yönetimimizde yüzde 40 kadın yönetici sayısına; genel olarak ise kadın çalışan sayısında toplam çalışan sayımızın yüzde 50'sine ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

 

 

Haberi pdf olarak okumak için görsele tıklayın.

 

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024