Avrupa’nın En Güzel Noel Pazarları…

Nilay Karagülmez Abamor 

Göz Kamaştırıcı Mimari ve Lapa Lapa Yağan Karların Altında Işıl Işıl Parlayan Avrupa’nın En Güzel Noel Pazarları… Henüz kar gelmediği ve havalar hala bahar gibi olduğu için birçoğumuz farkında değiliz ancak Noel geldi ve kapımıza dayandı. Sıcak şarap, muhteşem hediyelikler, el yapımı biblolar, rengarenk ışıklar, leziz tatlı ikramlar elbette sıcak şarap arasında, Avrupa'daki Noel Pazarlarına bir gezi düzenlemek, doğrudan tatil sezonuna girmenin en şenlikli yolu bana göre…

Dünyanın dört bir yanındaki şehirler Noel sezonunda şenlikli birer harikalar diyarına dönüşüyor ve Avrupa'daki şehirler en etkileyici şehirler arasında yer alıyor. Avrupa'nın Noel Pazarları her sene hepimizin ruhunda bolca şenlik hissi yaratıyor. Noel Pazarları denine akla ilk gelen yer elbette Almanya oluyor. Ancak Prag tatili veya Avusturya'ya şehir gezisi, göz kamaştırıcı mimari, benzersiz hediyeler ve içinizi ısıtan kış konforunu arayanları da fazlasıyla mutlu edecektir. 

Eğer, Budapeşte'de meşhur baca keklerinin tadına bakmak veya Göteborg'da glogg yapmak, Strazburg'da benzersiz süs eşyaları satın almak ya da Viyana'da buz pateni yapmak istiyorsanız, 2023 için Avrupa'nın en iyi Noel Pazarlarına ilişkin ihtiyacınız olan tüm bilgileri sizlerle bu yazımda paylaşmak istiyorum. 

Avrupa'nın En Büyük Noel Pazarı; Avusturya'nın Viyana kentinde, Rathausplatz’da tarihi Belediye Binası’nın yakınında kurulandır. Viyana Noel Pazarı her yıl yaklaşık 3 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Almanya'nın Köln kentine yayılmış çok sayıda Noel Pazarı da büyük ve şenlikli kutlamalara katkıda bulunur. 

Avrupa'daki Noel Pazarlarının Birden Çok Adı Vardır; Almanya ve Avusturya'da Noel Pazarlarına Weihnachtsmarkt veya bazen Striezelmarkt adı verilir. Avrupa'nın diğer bölgelerinde Noel Pazarları Advent Salonu olarak bilinir.

Köln, Almanya, 23 Kasım - 23 Aralık 2023 tarihleri arası
Tüm Noel Pazarları İçinde En İyisi Olmaya Aday 

Uzun zamandır en güzel festivallerin destinasyonu olarak tercih edilen Köln'de, en büyüğü şehir merkezinde, güzeller güzeli katedralin altında olmak üzere birden fazla mekânda Noel Pazarı bulunuyor. Markt der Engel, tepenizde yıldızlara benzeyen havada asılı duran yüzlerce parıldayan ışık ve özenle dekore edilmiş tarihi binaların çatıları arasında görebileceğiniz en büyülü anlardan bazılarına şahit olabilirsiniz. Biraz daha geleneksel bir şey istiyorsanız patenlerinizi giyin ve Heumarkt'taki açık hava buz pateni pistine gidebilirsiniz. 

Salzburg, Avusturya, 23 Kasım 2023 - 1 Ocak 2024 tarihleri arası 
Noel Şarkıları Söylemek ve Ruhunuzu Eski Geleneksel Güzelliklere Kaptırmak İçin En İyisi
 
Katedral Meydanı'ndaki Noel Pazarı, uzun bir geçmişi olan gerçekten oldukça romantik bir pazardır. Kökenleri 1491 yılına kadar uzanan bu pazar Salzburg'un en eski Pazarıdır. Mozart ve tabii ki müziğin sesinin güzel memleketi ve ilk kurulduğu zamanki gibi görünen pazar tezgahlarıyla kendine gelmek istiyorsanız rotanız tabii ki Salzburg olmalı. 15. yüzyıldan kalma güzellikleri görmek istiyorsanız mutlaka gelmelisiniz. Mozart'ın şehrinde geçirmek bir peri masalına girmek gibidir. Kale, şehrin yukarısında yer alır ve Katedral, satış kabinleri için muhteşem bir fon görevi görürken fırında elma, tütsü ve pamuk şekerin baştan çıkarıcı kokusu havada süzülür. 90'ı aşkın etkinlikle Salzburg Noel Pazarı, ziyaretçilere aynı zamanda zengin bir sosyal ve kültürel program sunuyor. Bunlar arasında Noel güzellikleriyle dolu bir sergi, korkutucu maskeleri ve kostümleriyle heyecan verici Perchten alaylarının yanı sıra gerçek halk şarkıları ve dans gösterileri yer alıyor. Noel neşenizi en üst seviyeye çıkartmak istiyorsanız her gün katedralin önünde saat 17.00'de başlayan ücretsiz günlük konserlere katılabilirsiniz. 

Berlin, Almanya, 28 Ekim 2023 - 1 Ocak 2024 tarihleri arası 
Modaya Uygun Noel Hediyeleri ve Kızakla Kaymak İçin En İyisi

Berlin, Avrupa'da tatillerin kutlandığı en şenlikli şehir olarak birçok oylamada birincilik ödülünü alıyor. Berlin, Noel Pazarlarına yabancı değil, şehrin ilk Noel Pazarının geçmişi 1530 yılına kadar uzanıyor. Bu kadar eski bir tarihi olmasına rağmen, geleneklere daha modern bir yaklaşımı olmasından dolayı gösterişli Berlin Noel Pazarını rotanıza alabilirsiniz. Şehir merkezinde yaklaşık 80 tane irili ufaklı Noel Pazarı görebilirsiniz. Spandau Noel Pazarı içlerindeki en büyüğüdür. Görünüm açısından, muhteşem Gendarmenmarkt meydanındaki Weihnachtszauber, birçok sanat ve el sanatının sunulduğu en güzel Noel Pazarıdır. Potsdamer Platz'daki Winter World'de nabzınızın daha hızlı atmasına sebep olur çünkü burada; alışverişten daha çok kızakla kayma, körling ve çocuklar için ücretsiz dersler sunan buz pateni pisti ile kış sporları yapmanıza olanak sağlayacak alanlar mevcuttur. 

Budapeşte, Macaristan, 18 Kasım 2023 - 1 Ocak 2024 tarihleri arası 
Buz Pistleri ve Noel Aydınlatmaları İçin En İyisi


Üçüncü kez Avrupa'nın En İyi Noel Pazarı seçildi! 2020 – 2021 - 2022 yıllarında Avrupa'nın En İyi Noel Pazarı ödülünü kazanan Advent Bazilikası, şüphesiz Avrupa'nın en güzel Noel Pazarlarından biri… Kasım ortasında büyülü Noel atmosferini başlatan Budapeşte, Noel Pazarlarına 2 ayrı mekânda ev sahipliği yapıyor; Macaristan'ın başkentinin en etkileyici, güzel ve nefes kesici meydanlarından birinde, Aziz Stephen Bazilikası'nın önünde Bazilika Noel Pazarı ve meşhur Vorosmarty Meydanı Noel Pazarı. Vorosmarty Meydanı şehrin tam kalbinde yer alıyor ve Budapeşte'nin en eski Noel Pazarı unvanını taşıyor. Burada çok sayıda yiyecek tezgâhı, el sanatları mağazası ve günün her saati ücretsiz konserler bulabilirsiniz. Bazilika da Noel lazer projeksiyonları ve büyük bir Noel ağacının etrafında dönen bir buz pateni pisti görmeniz mümkün. Eğlencesi fazlasıyla bol bir Noel Pazarı…

Prag, Çek Cumhuriyeti, 2 Aralık 2023 - 6 Ocak 2024 tarihleri arası
Açık Hava Konserleri ve Geleneksel Noel Sahneleri İçin En İyisi


Kartpostal güzelliğindeki Prag, Noel zamanında ayrı bir güzel oluyor. Prag’ın lokal insanları gibi yapın ve bir bardak sıcak şarabınızı bir bardak grog (rom, su, limon ve şeker) ile değiştirin. Prag genelinde Noel zamanı ortamın muhteşem olduğunu söylemek istiyorum. Bir yanda Our Lady Before Tyn'in 14. yüzyıldan kalma ikiz kuleleri; diğer yanda şehrin 15. yüzyıldan kalma ünlü astronomik saati, aralarında ışıltılı bir mevsimsel neşe havuzu girdap gibi dönüp duruyor. Buzlu, elle üflenmiş cam süs eşyaları da dahil olmak üzere pek çok hediyelik eşya görmeniz ve almanız mümkün. Ortama ekstra güzellik katan şeylerin ızgaradan yeni çıkmış sıcak, yağlı sosisler; taze krepler, sarımsaklı ve peynirli gözleme, sıcak şarapla içilen portakal ve tüm meydanı kaplayan tarçın da dahil olmak üzere muhteşem yiyecekler olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. 

Strazburg, Fransa, 24 Kasım - 24 Aralık 2023 tarihleri arası
Tablolardan Çıkma Manzaralar ve Enfes Tatlılar İçin En İyisi


Strazburg Noel Pazarının geçmişi 1570 yılına kadar uzanıyor. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan, şehrin tarihi merkezi Grande-Île'de yer alan Strazburg Noel Pazarı, tüm bölgeye yayılmış 300 küçük Noel tezgâhından oluşuyor. Bu tezgahların çoğu, 15. yüzyıldan kalma, gotik tarzda karmaşık bir katedral olan Notre-Dame de Strasbourg Katedrali'nin yakınında kuruyor. Fransa'da "Noel'in Başkenti" yılın bu zamanında gerçek hayattaki bir doğum sahnesine benziyor. Şehrin merkezi meydanlarında, elle boyanmış ahşap Noel dekorasyonlarıyla güçlü bir çizgi oluşturan bu muhteşem pazarda, sıcak şarap, bademli, meyveli kougelhopf çörekleri ve pain d'épice gibi taze baharatlı hamur işleri, birbirinden lezzetli sosislerin kokusu soğuk sokakların içine süzülerek ziyaretçileri kendilerini şımartmaya teşvik ediyor. 

Viyana, Avusturya, 11 Kasım 2023 - 4 Ocak 2024 tarihleri arası
Buz Pateni Pistleri ve Yüzyıllık Geleneksel Oyuncaklar İçin En İyisi


Viyana'nın Noel Pazarı geleneği, Kral 1. Albrecht’in vatandaşlara Krippenmarkt veya Aralık Pazarı kurma hakkı verdiği 1298 yılına kadar uzanıyor. Bugün Viyana'nın her yerinde 20'den fazla resmi Noel Pazarı kuruluyor.   Noel geldiğinde Viyana peri masalından fırlamış ışıklarıyla şehrin her sokağını aydınlatıyor. Geniş saraylardan dört bir yana ışıklar saçılırken karlı sokaklar parlıyor; buz sarkıtları görkemli Habsburg binalarının üzerinde sallanıyor. Oyalanmak için hazırlanmış kafelere dumanı tüten içecekleri de eklediğinizde günün her saati neşeli bir atmosfere sahip, şenlikli bir şehre adımınızı atıyor olacaksınız. Eski şehrin dar sokaklarına yayılan çok sayıda Noel Pazarı, geleneksel ahşap oyuncaklar ve el yapımı sabunlar gibi el yapımı ürünlerle dolup taşan tezgahlara ev sahipliği yapıyor.

Açık havanın serinliği, kavrulmuş kestanelerin ve taze pişmiş simitlerin canlandırıcı aromasıyla ısınırken, dumanı tüten sıcak şarap kupalarıyla kendinizi canlandırabilir ve soğuk havayı tamamen unutabilirsiniz. Viyana Noel Pazarlarındaki sıcak punç ve kestane stantlarını ziyaretleriniz arasında el işi ürünler satın alın ve üzerine vanilya şekeri serpilmiş, taze pişmiş vanillekipferl, cevizli, tereyağlı, hilal şeklindeki geleneksel bisküvinin tadını çıkarmayı unutmayın. Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri Belediye Binası'nda uluslararası koroların şarkılarını da dinleyebilirsiniz.

Kopenhag, Danimarka, 17 Kasım - 31 Aralık 2023 tarihleri arası 
Dönme Dolap Gezileri ve Noel Eğlencesi İçin En İyisi


Kopenhag pazarları, Noel ağaçları, dekorasyonlar ve ışıklar mevsime uygun renklerden oluşan patchwork'lerin yanı sıra ahşap oyuncaklar, seramikler, dekorasyonlar ve kalın trikoların satıldığı pazar tezgahlarıyla şenlikli bir havaya sahip. Şehir merkezi birçok pazara ev sahipliği yapıyor ancak Kopenhag'ın en hızlı atan kalbi elbette Tivoli Bahçelerindeki Noel Pazarıdır. Tivoli’de, akşam karanlığında bir dönme dolap dönüyor ve yapraksız ağaçların üzerinde peri ışıkları parlıyor, buz pateni pisti ise maceracıları cezbediyor. Buna karamelize bademlerin kızarmış aromasını ve tarçınla zenginleştirilmiş sıcak şarabın (yerel olarak glogg olarak bilinir) hoş kokulu kokusunu da eklediğinizde ve kendinizi Noel Pazarı neşesinin ortasında bulacaksınız.

Zagreb, Hırvatistan, 2 Aralık 2023 - 7 Ocak 2024 tarihleri arası
Muhteşem Yemekler İçin En İyisi 


2016 yılında Zagreb Noel Pazarı, dünya çapındaki gezginler tarafından Avrupa'nın En İyi Noel Pazarı seçildi ve bunun tek seferlik bir şans olmadığını kanıtlamak için Zagreb, ertesi yıl yine Avrupa'nın En İyi Noel Pazarı seçildi. Ve ondan sonraki yıl. Üç yıl üst üste yani 2016 – 2017 ve 2018 yıllarında Avrupa'nın En İyi Noel Pazarı unvanını aldı.  

Hırvatistan'ın başkentinin Noel Pazarı programı hızla genişledi ve tümü şenlikli ışıklarla zevkli bir şekilde aydınlatılan zengin etkinlik programı, konserler, gastronomi, buz pateni, çocuk aktiviteleri ve daha fazlasıyla şehrin her köşesine ulaştı.

Bu yıl, kendisini üç yıl üst üste Avrupa'nın en iyisi yapan ve yüzbinlerce turistin Hırvatistan'a gitmesini sağlayan sihirli teklifin geri dönüşü. Sosyalleşmek için harika bir mekân olan Noel Pazarı, Zagreb'e tüm ihtişamıyla geri dönmeyi planlıyor. Aşağı Şehir, Yukarı Şehir ve şehrin diğer birçok bölgesi bir kez daha yiyecek ve içecek büfelerini yeniden karşılayabileceğiniz, serin akşam havasını baharatlı aromalarla doldurabileceğiniz ve her köşede arkadaşlarla sohbet etme fırsatı bulabileceğiniz harika bir pazar. Müzik ve sanat Zagreb'in ruhunun merkezinde yer alıyor ve bu yılki Noel Pazarında hem iç hem de dış mekanlarda son derece zengin bir konser ve sergi programı planlanmış.  

Bir sonraki ay bambaşka bir rotada görüşmek üzere, sağlıcakla kalın. 2024 hepinize yeni güzellikler, bol şans, neşe, sağlık, huzur ve mutluluk getirsin. 

DERGİ

HRdergi Haziran sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Haziran 2024