İş bisikletiyle herkes kazanıyor!


Sürdürülebilir ulaşım için firmalara bisiklet leasing imkanı sunan Kapbike’ın Kurucu Ortağı Özgür Kaplan: “Bu model ile çalışan bağlılığı ve mutluluğunda yeni bir seviyeyi test edebilir, sunduğunuz bu imkan sayesinde adaylar gözünde cazip hale gelebilirsiniz. Üstelik sürdürülebilirlik politikanızı desteklemiş, çalışana tanımladığınız iş bisikleti bütçesiyle bir gelir dönüşümü imkanı sağlamış olursunuz” diyor.

Kaplan’a göre, çalışanlar iş bisikleti modeliyle istedikleri mikromobilite aracını edinirken tasarruf ediyor, sağlıklı ve sürdürülebilir ulaşımı destekliyor, işe gidiş geliş saatlerinde trafik ve yoğun toplu taşıma araçlarından kaçınıyor. İşveren sadece maaşa ek olarak avantaj sunmuyor aynı zamanda çalışan sağlığını ve çevreci duruşu da deskteklemiş oluyor. Modelin ayrıntılarını ve sağladığı avantajları Kaplan’dan dinliyoruz.

Öncelikle Kapbike’ı sizin sözlerinizle dinlemek isteriz. Bize kısaca şirketinizden söz eder misiniz? Neydi yola çıkış amacınız?

Kapbike, bisiket başta olmak üzere mikromobilite araçlarını uzun dönemli kiralama imkanı sunan bir Bikeleasing startup girişimi. Özellikle pandemiden sonra globalde bisiklet kullanımı oldukça arttı. Taraflar için farklı faydalar sunan iş bisikleti modeli, ESG (Enviromental - Social -Governance /Çevresel, Sosyal, Yönetişim) normları ve sürdürülebilir ulaşımı önemseyen kurumlar için pratik bir yöntem.

80'li yıllardan sonra belirtileri giderek artan iklim krizi ve trafik gibi çevresel sorunlar gündelik hayatımızı etkiliyor. Örneğin şehirdeki güncel baraj doluluk oranları birçoğumuz için en çok dikkat çeken haberlerden. Buna bağlı olarak sürdürülebilirlik konusunda kurumsal ve bireysel farkındalık da giderek artıyor.

Bazı yerel yönetimlerin şehir merkezine araç girişini yasaklaması ve buna karşılık bisiklet yollarını artırması konuya dair çok değerli çabalar arasında yer alıyor. Bu perspektifle bisikleti geleceğin ulaşım aracı olarak nitelemek haklı bir öngörü olabilir. Biz de tam olarak buradan yola çıktık. Kapbike olarak sürdürülebilir mikro ulaşım araçlarına erişimi kolaylaştırıyoruz.

Şu anda temel olarak hangi hizmetleri sunuyorsunuz?

Genel anlamda bisiklet leasing hizmeti sunuyoruz. Hizmetlerimiz bireysel veya kurumsal işletmelere yönelik olabiliyor. İşletmeler kendi iş alanına göre doğrudan leasing yapabiliyor ve havuz aracı gibi kullanabiliyor. Sektör bağımsız çalışanlara iş bisikleti sunmak ise asıl yoğunlaştığımız hizmet... İş bisikletinde, çalışan istediği bisikleti, örneğin prim gibi fazladan alacağından mahsup edilmek kaydıyla işveren üzerinden 36 aylığına kiralıyor. Süre sonunda bisikleti devralabiliyor veya yeni bir bisikletle değiştirebiliyor.

İşveren bu şekilde çalışana tanımladığı iş bisikleti bütçesiyle bir gelir dönüşümü imkanı sağlamış oluyor. Bu opsiyonal bütçenin kullanılmasıyla çalışan için iş bisikletinin maliyetinde gelir dilimine göre yüzde 40’a varan maliyet avantajı mümkün. Konuyla ilgili hesaplama araçlarını web sitemize ekledik.

Ayrıntılara www.kapbike.com adresinden ulaşılabilir.

İş bisikleti modelini uygularken İnsan Kaynakları tarafından belirlenen kriterler bağlayıcıdır. İş bisikletine ilgi duyan çalışan İK tarafından portala yönlendirilir. Bu, genel bir duyuru ile de olabilir. Firma bilgisiyle kayıt oluşturduktan sonra web uygulamasında kendine uyan bir ürünü seçerek doğrudan talep edebilir veya anlaşmalı bayilerde deneyerek seçebilir. Taleplerin onayından faturalandırılması ve raporlanmasına kadar olan süreçler leasing portalımızda İK ile birlikte yönetilir.

Hizmetleriniz özellikle İnsan Kaynakları açısından hangi faydaları sağlıyor?

Her çalışana şirket aracı veremeyebilirsiniz ama iş bisikleti gayet mümkün olabilir. Trafikte beklemeden temiz havada güne sportif başlayan çalışan işyerinde daha pozitif daha verimli çalışır. Ayrıca bisikletle işe giden çalışanlar diğerlerine göre yılda iki gün daha az hastalık izni kullanır, daha az park yerine ihtiyaç duyar. Bu model ile çalışan memnuniyeti ve bağlılığında yeni bir seviyeyi test edebilirsiniz.

İş bisikleti kullanmayı önerirken İK'nın rol-model olması, işvereni maliyetin belli bir oranını üstlenmeye ikna etmesi çalışanın sağlayacağı faydayı ve dolayısıyla çalışan bağlılığını daha da artıracaktır. İnsan Kaynakları, yönetimde aktif rol alabileceği bir alan daha yaratabilir; kurum içi sürdürülebilirlik politikasına uygun olarak ESG ve çevre bilincini tepeden aşağıya şekilde çalışan düzeyinde tabana yayabilir.

Örneğin kariyer sitelerinde iş bisikleti sunduklarını belirten işverenler muhtemelen daha çok adayda pozitif bir intiba bırakacaktır. Öte yandan opsiyonel olarak bakım ve arıza durumunda kullanılmak üzere servis paketleri de leasing sözleşmesine eklenebilir. Uygun maliyette bir bisiklet sigortası sunmak da bizim kısa dönemli hedeflerimiz arasında yer alıyor.

Leasing yaptığımız bisikletlerde belli bir standardı yakalamaya çalışıyoruz. Dayanıklı ve uzun süre kullanıma uygun modeller sunmaya özen gösteriyoruz. Bu sebeple belli bir fiyat limitinin altında kalan kategoriler ve çocuk bisikletleri seçenekler arasında yer almıyor. Bisiklet kilidi ise zorunlu aksesuar olarak her talebe ekleniyor. Bununla ilgili koşullar leasing sözleşmesinde ayrıntılarıyla belirtilir.

Katlanabilir veya hafif esnek modeller toplu taşıma ile rahat kombine edilebileceğinden çalışanların ulaşım sorunlarına alternatif bir çözüm olarak teşvik edilebilir.

Bundan sonraki dönem için öncelikli hedefleriniz neler?

Portalda mevcut araçların türevlerini de ekleyerek marka ve model seçeneklerini artırmak, ayrıca API üzerinden müşterilerimizin satın alma uygulamalarına entegrasyon imkanı öncelikli hedeflerimiz. Yakın dönemde girilecek yatırım turuyla ülke çapında güçlü bir bikeleasing markası yarattıktan sonra çevre ülkeler üzerinden yurtdışına açılmayı da planlıyoruz.

Son olarak; çalışanlar değerlidir ve bunu iş yerinizde çevreci, sosyal ve yönetişimsel bir dille ifade etme yöntemlerinden birinin de iş bisikleti olacağını düşünüyoruz.
 

Haberi pdf olarak okumak için görsele tıklayın. 

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024