“İK operasyonları ve kültürel dönüşümde işimizi teknolojiyle birlikte yürütmek öncelikli hedefimiz”

Penta Teknoloji Strateji, İK ve İletişim Müdürü Dilara Alpar ile HERO, UYDU ve OPERA’nın da aralarında bulunduğu uygulamalarını, çalışan bağlılığı ve mutluluğu konusunda imza attıkları yenilikçi çalışmaları konuştuk.

Öncelikle Penta Teknoloji’yi, kilit noktalarıyla sizin sözlerinizle dinlemek isteriz.

Penta Teknoloji, yaklaşık 34 yıllık yolculuğunda Türkiye’nin en güçlü ve güvenilir markalarından biri olmayı başardı. Bugün 40’tan fazla global ve yerel teknoloji marka iş ortaklığıyla, yüksek operasyonel kabiliyeti, güçlü ve alanında uzman ekibi, dijital altyapısı ve sunduğu hizmetlerle Türkiye’nin öncü katma değerli teknoloji dağıtıcısı konumunda yer alıyor.

İş ortaklarımızın ihtiyaçlarına özel geliştirdiğimiz hizmetlerimiz ve dijital altyapımız ile uçtan uca bir deneyim yaşatıyor, diğer yandan teknolojiyle buluşmak isteyen tüketicilerin “tek hizmet merkezi” olmayı hedefliyoruz. Geniş ürün yelpazemiz sayesinde istedikleri tüm ürünleri farklı yerlerde aramaya gerek kalmadan Penta Teknoloji güvencesiyle satın alabilen iş ortaklarımızın hayatlarını kolaylaştırıyoruz.

Nasıl bir İnsan Kaynakları yapılanmanız var? Kaç kişilik bir ekiple, nasıl bir çalışan profiline hizmet üretiyorsunuz?

Penta Teknoloji’nin hedefleri ve değerleri doğrultusunda nitelikli iş gücümüzü en doğru şekilde konumlandırmayı, sürdürülebilir yüksek performansımızı desteklemeyi ve bunları yaparken çalışanlarımızın gelişimine, kariyer planlarına ve mutluluklarına önem vermeyi ilke edinen bir bakış açısıyla çalışıyoruz.

Şirketimizde yüzde 50’den fazlası satış pazarlama birimlerinde olmak üzere 350’den fazla çalışan mevcut. Düzenli olarak ekibimize motivasyonu ve potansiyeli yüksek yeni mezun arkadaşlarımızı katmaya devam etmekle birlikte farklı alanlarda uzmanlıkları olan çalışma arkadaşlarımızın ortalama kıdem süresi ise 9 yılı aşıyor. İnsan Kaynakları departmanımızda her biri kendi alanında uzman kişilerden oluşan ekibimiz var. Bununla birlikte şirketin stratejik hedeflerini ve iletişimini tek bir çatıda birleştirerek hareket ediyor ve projelerimizi bu anlayışla yürütüyoruz.

Çalışan mutluluğu ve motivasyonunun, öncelikli konularınızdan biri olduğunu biliyoruz. Bu konuda yakın zamanda hayata geçirdiğiniz yenilikçi uygulamalarınız oldu mu?

Yenilikçi ve destekleyici kurum kültürümüz tüm birimlerimizde olduğu gibi İnsan Kaynakları anlayışımıza da yansıyor. Öncelikle çalışanlarımıza sunduğumuz bir yan hak paketimiz bulunuyor. Bu pakette ücret ve prim uygulamalarımızın haricinde kalan tüm haklar mevcut; çalışanlarımıza evlilik, doğum gibi özel anlarında verilen destekler, özel sağlık sigortası, bayram ödenekleri, hibrit çalışmanın hayatımıza girmesiyle birlikte ihtiyaç haline gelen ergonomi desteği gibi pek çok destek burada yer alıyor.

Bunlara ek olarak çalışanlarımızın ve birinci derece yakınlarının ihtiyaç duyacakları hemen her konuda 7/24 ücretsiz şekilde faydalanabilecekleri "Çalışan Destek” hattımız, şirketimize katma değer sağlayan çalışanlarımızın başarılarını takdir etmek için kurduğumuz "Anlık Ödüllendirme Uygulamamız” ve çalışanlar arasındaki etkileşimi artırmak amacıyla “Mavi Yaka Teşekkür Kartı” ödül sistemlerimiz bulunuyor.

Bununla birlikte özellikle pandemi sonrası dönemle birlikte daha çok önem verilen “iyi olma hali” bizim de önceliklerimizden biri; özellikle çalışanların gündelik yaşamlarının önemli bir kısmını geçirdikleri iş ortamında da sosyalleşmeyi ve toplumsal faydayı gözeten çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda “HERO” adını verdiğimiz bir esenlik (well-being) programımız mevcut. HERO adı İngilizce'deki umut, etki, direnç ve iyimserlik sözcüklerinin karşılığı olan Hope, Efficiacy, Resilience ve Optimism sözcüklerinin baş harflerinden oluşuyor ve bu kapsamda yaptığımız çalışmaların da bu dört unsurdan en az birini desteklemesine dikkat ediyoruz.

Son olarak Yıldız Holding yeni nesil çalışma modeli olan UYDU’yu şirketimizde uygulamaya başladık. Hibrit çalışma sistemimizle birlikte ekiplerimiz haftanın belirli günlerinde ofise geliyor.

Şirkete kazandırdığınız yetenekleri, kariyer yönetimi ve eğitim / gelişim konusunda nasıl uygulamalar bekliyor?

Penta Teknoloji’de çalışanlarımızı doğru pozisyonda konumlandırmak, yetenek setlerini sürekli geliştirmelerine imkan sağlayacak bir ortam hazırlamak son derece önemli.

Henüz ilk aşama olan aday seçim sürecinde ve birebir mülakatlarda bu konuya eğilmeye başlıyor ve karşılıklı faydayı sağlayacak en uygun adayla çalışmaya özen gösteriyoruz. Ayrıca şirketimizi genç yeteneklere daha yakından tanıtmak için üniversiteler ve bu alanda gençlere yönelik hizmet veren organizasyonlarla yakın temas halindeyiz.

Çalışanlarımız için OPERA adlı bir yetenek yönetimi sistemimiz var. OPERA verilerden beslenen, analiz çalışmalarının yapıldığı ve tahminleme yöntemlerinin kullanıldığı bir sistem. Bu da aslında önemli önceliklerden biri olan doğru veri ve bu verilerin doğru şekilde yorumlanarak kullanımı konusunda İnsan Kaynakları ekibini ve yöneticilerimizi destekliyor.

3 yıl önce düzenlemeye başladığımız COPA Awards, çalışanlarımızın katıldığı ve her sene odaklanmak istediğimiz stratejik bir tema ile düzenlenen bir yarışma. COPA ile birlikte ekip arkadaşlarımız hazırladıkları sunumlarla kendilerini üst yönetime ifade edebilme ve şirketin gelişimine katkı sağlayacak fikirlerini sunabilme fırsatı yakalarken yöneticilerimiz de farklı birimlerden çalışanların potansiyellerini ve hedeflerini yeniden keşfediyor.

OPERA ve COPA gibi pek çok araçla birlikte ekiplerimizin hem kişisel hem de mesleki gelişimlerine katkıda bulunacak ve potansiyellerini destekleyecek eğitim programları düzenlemeye büyük önem veriyoruz.

Bu hedef doğrultusunda Penta Akademi çatısı altında çalışanların seviyelerine göre 4 farklı kategoride eğitim programları düzenliyoruz. Örneğin çalışma hayatına yeni başlayan çalışanlarımız için “101” adlı kategoride iletişim, zaman yönetimi, temel MS programları gibi eğitimler bulunurken; yönetim seviyesindeki çalışanlar için de “master” kategorisinde liderlik, koçluk gibi ileri seviye eğitimler bulunuyor.

Fırsat eşitliği ve kapsayıcılık konusun- da temel yaklaşımınız nedir? Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü özelinde ne gibi bir mesaj vermek istersiniz?

Günümüzde çalışan mutluluğunu gerçek anlamda sağlayabilmek için fırsat eşitliği ve kapsayıcılık konusunda atılacak adımlar büyük bir önem taşıyor. Yıldız Holding ve tüm şirketlerinde fırsat eşitliği kültürünü daha güçlü ve kalıcı bir yapıya dönüştürme amacıyla 2021 yılında kurulan “Yıldız Holding Kadın Platformu”nda hayata geçirilen uygulamalar, Penta Teknoloji’de fırsat eşitliği vizyonumuza yön veriyor.

Bugün çalışanlarımızın yüzde 51’i kadınlardan oluşurken yönetici pozisyonundaki kadın çalışanlarımızın oranı yüzde 33’e ulaşmış durumda. Penta Teknoloji’de kadınların iş hayatında eşit fırsatlara sahip olmalarını ve potansiyellerini tam olarak gerçekleştirebilmelerini desteklemeyi sürdüreceğiz.

Bundan sonraki dönem için İnsan Kaynakları ajandanızın öncelikli maddeleri neler?

Önümüzdeki dönemde doğru stratejik planlamalarla işimize veriyi ve teknolojiyi daha da fazla entegre etmek ilk hedefimiz. Şu anda şirketlerin karşılaştığı en önemli konulardan biri olan teknolojik devrimin biz de farkındayız ve hem organizasyonumuzu güçlendirmek, doğru analizleri yaparak görevleri yeniden tanımlamak gibi odak alanlarımızı hem de İK operasyonları ve kültürel dönüşümde işimizi teknolojiyle birlikte yürütmek gibi projeleri bu dönemde ele alacağız.

Bununla birlikte yeni yetenekleri tanımlamak, gerek eğitim ve gelişim araçlarıyla gerekse yeni istihdam yaratarak şirketimizde bu yetenekleri en iyi şekilde konumlandırmak ise bir diğer önceliğimiz. İlham veren liderlerle birlikte işimizi yürütmek için yöneticilerimizi desteklerken çalışanlarımızın kendilerini keşfetmesi ve farkındalıklarının artması için de belirli araçlar kullanıyoruz.

Az önce söz ettiğim HERO programıyla beraber kendimizi daha güvenli hissedebileceğimiz, hep birlikte bir anlam bulacağımız, bir yandan topluma, doğaya, diğer canlılara, dezavantajlı bireylere destek olup topluma karşı sorumluluklarımızı yerine getirirken diğer yandan yeni hobiler edinerek hayatımızı renklendireceğimiz aktiviteler yapmaya bu dönem de devam edeceğiz. Buna ek olarak stay interview kapsamında yıllardır gerçekleştirdiğimiz, çalışanlarımızla İK ekibinin bir araya geldiği, soru ve sorunların konuşulduğu Bir İK Molası uygulamamızı da önümüzdeki dönemde devam ettirmeyi önemsiyoruz. Sürekli iletişim ile birlikte bu güven ortamını daha fazla perçinlemek önemli amaçlarımızdan bir tanesi.

 

Haberi pdf olarak okumak için görsele tıklayın. 

 

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024