İnsan odaklı kültür ve çalışan memnuniyetine yönelik yaklaşım 2’nci kez ödül getirdi

Great Place to Work’ten bu yıl da ödülle dönen Daiichi Sankyo Türkiye’nin
İK ve Kurumsal İletişim Müdürü Gözde Gün Diner’e göre, güven politikasının sonuna kadar izlenmesi ve yöneticilerin beklentilerini net ifade etmesi, başarı için kritik konular. Diner; “Çalışanların yaşam kalitesi ve ruhsal sağlığını düşünerek onlar için yeni prosedürler oluşturmanın, işe teşvik ve bağlılığı artırdığını düşünüyoruz” diyor.


Great Place to Work Türkiye’nin En İyi İşverenleri araştırmasında 50-250 çalışan sayısı kategorisinde 2’nci ödülünüzü kucakladınız. Bu başarıyı hangi faktörlere bağlıyorsunuz?

Daiichi Sankyo’nun Japon menşeli bir firma olması ve kültürünün insan odaklı olması en büyük avantajımız. Japon kültüründe kalite vazgeçilmez bir unsurdur. “Yenilikçilik, Güvenilirlik, İşbirliği, Saygı ve Sorumluluk” ana değerlerimiz arasında yer alıyor. Çalışanlarımıza birebir dokunuşlarda bulunarak onların kendilerini daha değerli hissetmelerini sağlıyoruz. Onlardan aldığımız iyileştirme önerilerini ve şirket ya da çalışma şekilleri ile ilgili geribildirimleri dinleyerek, geribildirimlerde bulunarak hızla hayata geçiriyoruz. Özgürce görüşlerini ifade etme imkanları olduğunu, üst yönetime istedikleri zaman ulaşabileceklerini bilmek ve şirket stratejileri ile ilgili açık şekilde bilgi sahibi olmaları kendilerini güvende hissettiriyor.

Ayrıca şirket içerisinde çalışanlarımıza yönelik bir çok uygulamamız bulunuyor: Her başlayan çalışanımıza kendini şirketimize ilk günden ait hissetmesi için Welcome kit veriyoruz. “Gücümüze GÜÇ Katanlar” Oryantasyon Programımız ile tüm departman müdürleri, İK ve bölge müdürleri yeni katılan kişi ile tanışma fırsatı buluyor ve yeni çalışanımız şirket hakkında detaylı bilgi sahibi oluyor.

Ödülü getiren prosedürlerimizden birkaç somut örnek vermek gerekirse, çalışanlarımıza sağladığımız özel sağlık sigortasından aileleri de faydalanabiliyor. Kişiye özel doğum günü düzenliyor, ayrıca o gün izin veriyoruz; hatta tatil gününe denk gelmesi durumunda o ay içinde herhangi bir gün kullanma hakkına sahip oluyorlar. Çalışanlar yenilikçi projeler geliştirdiğinde, takım başarısındaki en aktif rol alan kişiler olduklarında, sahada bölge olarak dereceye girdiklerinde, uzun süreli şirket işbirliği yaptıklarında, beklenenden yüksek performans gösterildiğinde, özel projelere katılındığında takdir ediliyor. Pazar günü ve resmi tatilde çalışanımızın evden ya da farklı ortamdan çalışması durumunda çalışılan gün kadar özel izin kullanılabiliyor. Kadın çalışanlarımızın doğum izninde araçlarının kendilerinde kalmasını, kullanmaya devam etmelerini sağlıyoruz. Çalışanlarımızın yaz aylarında Cuma günleri erken çıkmalarını sağlayarak kendilerine daha fazla zaman ayırmalarına teşvik ediyoruz.

Her yıl yerleşmiş değerlerimizi gösteren çalışanlarımızı yenilikçilik, güvenirlik ve sorumluluk alanında ödüllendirmeler yapıyoruz. Bu değerleri yıl boyunca en iyi şekilde gösteren ve yaşatan çalışanlarımızı davranış biçimlerini ve fark yarattıkları alanları yönetim ekibi tarafından değerlendirerek kendilerini tüm ekibin önünde ödüllendiriyoruz.

Başarıda kritik olan faktörler neler sizce?

Sonuna kadar güven politikasının izlenmesi çok önemli. Yöneticiler görevlerin dağıtılması ve koordinasyonu konusunda iyi çalışmalı, beklentilerini net ifade etmeliler. Çalışanların yaşam kalitesi ve ruhsal sağlığını düşünerek onlar için yeni prosedürler oluşturmanın, işe teşvik ve bağlılığı artırdığını düşünüyoruz.

Şimdilerde ekip olarak neler öncelikli ajandanızda?

Daiichi Sankyo olarak dünyada milyonlarca insanın sağlığına katkı sağlayan yenilikçi ürünler temin ediyor, onkoloji ve kardiyovasküler rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacak ilaçların geliştirilmesine odaklanıyoruz. Daiichi Sankyo’nun Türkiye’deki mevcut portföyünü kardiyovasküler ürünler oluşturuyor. Geri ödeme bekleyen iki yeni ürünümüz ve önümüzdeki yıl tanıtımını yapmayı planladığımız iki ürünümüz daha var. Daiichi Sankyo Türkiye daha sonraki 3 yıl içinde onkoloji ürünlerini de portföyüne katacak.

Aynı zamanda medikal alanda en büyük hedefimiz insanların sevdikleriyle daha uzun ve kaliteli yaşamalarını sağlamak. Bu nedenle özellikle satış ekibimizin yetkinliklerini arttırmaya yönelik 2 yıl sürecek bir satış akademisi programı üzerine yoğunlaşmış bulunuyoruz. Bu program ile her bir temsilcimiz kendine özel tasarlanmış program ile kişiye özel gelişim planlarına dahil olarak bireysel farkındalıklarını artıracak, daha özgüvenli duruş sergileyecek ve Daiichi Sankyo kültürünü tüm Türkiye genelinde yansıtacak. Aynı zamanda ürün portföyümüzün genişlemesi ve yeni lansman ürünlerimizin gelmesi ile kısa vadede ekibimizi de büyütmeyi hedefliyoruz. Buna uygun işe alım politikaları benimseyeceğiz.  

 

DERGİ

HRdergi Haziran sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Haziran 2024