İK, Esenlik Programlarıyla Çalışan Bağlılığını Nasıl Artırabilir?


İK'nın sağlık ve esenlik programlarına neden bu kadar çok zaman ve para yatırdığı bir sır değil. Esenlik girişimleri, çalışanların kişisel sağlığı üzerindeki olumlu etkisinin ötesinde, kuruluşların önemli ölçüde harcama yapmasından tasarruf edebilir. CDC'ye göre, başarılı sağlık programları, sırasıyla devamsızlık, sağlık bakım maliyetleri ve işçi tazminatı ve iş kazaları yönetimi talep maliyetlerinde %25 tasarruf sağlıyor.

Pandemi, çalışanların fiziksel ve zihinsel sağlığını önemli ölçüde etkiledi ve çalışanların başa çıkmalarına yardımcı olmak için sağlık programlarına daha fazla dikkat çekti. Bununla birlikte, esenlik programlarına odaklanma, katılım düzeylerinde bir boşluğu da ortaya çıkarmıştır. Gartner tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, sağlık programları sunan kuruluşların çalışanlarının ve İK liderlerinin yalnızca üçte birinin bunları kullandığını bildirdi.

Birçok çalışan uzaktan yarı zamanlı veya tam zamanlı çalıştığı için katılımın zorluğu daha karmaşık hale geldi. Herhangi bir zamanda sahada daha az çalışan olması nedeniyle, bir sağlık çalıştayı veya sunum için birliklerin toplanması yeni bir anlam kazandı. Çalışanları sağlık programınıza dahil etmenin neden zor olduğunu ve katılımı artırmanın yollarını aşağıda açıkladık.

Çalışanları, esenlik programlarına dahil etmenin zorluğu

Nasıl çalışma ve çalışan sağlığını tanımlama şeklimiz değiştiyse, çalışanların esenlik girişimlerine katılımının doğası da değişti. İK'nın çalışan bağlılığıyla ilgili sorunlarla karşılaşma eğiliminde olduğu yer, sağlık programlarının şu durumlarda olduğudur:

• Çalışanların ihtiyaçlarıyla ilgili değil.
• İletişim eksik, net değil, seyrek veya yok.
• Liderlik tarafından belirlenen satın alma ve beklentilere sahip değil.
• Erişilemez veya katılması kolay değil.

Bu tuzaklar her zaman vardı ama şimdi her zamankinden daha önemli. Çalışanları işyeri sağlık programınıza dahil etmek kuşkusuz değişti, ancak İK ekipleri çalışan katılımını artırmak için stratejik adımlar atabilir. 

İK'nın esenlik programlarında çalışan bağlılığını artırma yolları

Esenlik programınıza çalışan katılımını artırmak için tekerleği yeniden icat etmeniz gerekmez. Kuruluşunuzun her bir üyesi muhtemelen daha sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmekle ilgilense de esenlik girişiminizle bu iç motivasyondan yararlanmak İK'nın işidir. Ayrıca, İK ekipleri, çalışanların esenlik programlarınıza uzun vadeli olarak katılmalarını sağlamak için birkaç stratejik önlem alabilir. 

Katılım için çalışanlara anket uygulayın ve geri bildirim döngüsü oluşturun

Çalışanları programlamanıza katılmaya motive etmek istiyorsanız, girişimleriniz hakkındaki geri bildirimleri paha biçilmez bir araçtır. Esenlik programınızdan önce, program boyunca ve sonrasında çalışanlarla anket yapmak, çalışanlarınızın katılımını sağlamak için iyileştirmeler yapmanın en iyi yoludur. Programınıza katılımı artırmanın önemli bir parçası, çalışanlardan ne kadar iyi geri bildirim topladığınız ve uyguladığınızdır.

Çalışanlarınızın bakış açılarını programınıza entegre etmek yalnızca katılım düzeylerini artırmakla kalmaz, aynı zamanda genel sonuçları da iyileştirir. Geri bildirim alırken planlarınızı değiştirebilmeniz için anket uygulamalarınızı tutarlı ve sürekli hale getirdiğinizden emin olun. Çalışanları düşüncelerini sunmaya devam etmeye teşvik etmek için geri bildirimin programınıza nasıl bilgi verdiğini iletin.

Çalışanların geri bildirimlerini dikkate almak, programlarınızı çalışanların ihtiyaçlarına daha uygun hale getirecektir. Etkileşim kurmaya çalıştığınız kişilerin bakış açılarına dayanarak neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirlemenizi sağlar. Çalışanları düzenli olarak araştırmak, programa daha fazla dahil olmalarını ve yatırım yapmalarını sağlar. 

Sık ve tutarlı mesajlaşma ile bir iletişim stratejisi oluşturun

Herhangi bir girişime daha fazla katılım sağlamaya çalışırken, iletişim çok önemlidir. Daha spesifik olarak, sık ve tutarlı iletişim, çalışanları inisiyatifinize dahil etmek için çok önemlidir. İletişim önceden planlanmalı ve çalışanların sağlık programları hakkında ne zaman bilgi bekleyeceklerini bilmeleri için bir programa konmalıdır.

Tüm yıl boyunca tutarlı bir şekilde iletişim gönderdiğinizi varsayalım. Bu durumda, çalışanlar mevcut esenlik programınız hakkında bilgi aldıklarında, e-posta veya başka bir dahili kanal aracılığıyla mesajlaşmanızda aynı formatı koruyarak bir alışkanlık oluşturacaktır. Esenlik e-postaları her zaman aynı düzeni takip ederse, çalışanlar önemli bilgileri nerede arayacaklarını bilirler.

Sıklık açısından, çalışanların takvimlerine kaydolmaları veya yer açmaları için yeterince önceden mesaj gönderdiğinizden emin olun. İletişiminiz için harika bir başlangıç, program ve isteğe bağlı bilgilendirici web seminerleri hakkında kısa bir e-postadır. Çalışanlara nasıl ve ne zaman dahil olabileceklerini söyleyin ve İK'dan programınız hakkında bir daha ne zaman haber alacaklarını bildirin. 

Liderlik katılımını ve beklenti ayarını kullanın

Liderlik ve yönetim, çalışanların katılımı ve katılım beklentilerinin belirlenmesi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Kuruluşunuzdaki liderlerden destek aldığınızda, bu heyecan ve katılım çalışanlara da yansıyabilir.

Girişimi şirket çapında başlatmadan önce, esenlik programınızı liderlere ve yöneticilere sunun. Çalışanları heyecanlandırmaya ve inisiyatifinize dahil etmeye yardımcı olmak için sağlık programını tanıtmak için yönetimle sanal toplantılar planlamayı düşünün.

Yöneticilerden ekip toplantılarında kendilerini katılmaya teşvik etmek için esenlik girişimi hakkında konuşmalarını isteyin. Liderler, çalışanlarına katılmak için günlerini ayırmalarına izin verildiğini hissettirmelidir. Bu beklenti, doğrudan yöneticileri tarafından en etkili şekilde belirlenebilir. 

Sağlık programınızın kolayca erişilebilir olduğundan emin olun

Çalışanlar için katılımı mümkün olduğunca kolaylaştırın. Birden çok platformda uygulama indirme, hesap oluşturma veya kaynakları depolama gibi çok adımlı süreci bir kenara bırakın. Programınız atölye çalışmaları veya web seminerleri içeriyorsa, çalışanların aşina olduğu ve tek tıkla katılabilecekleri bir platform kullanmaya çalışın.

Her çalışanın esenlik programınıza katılmasına izin vermek, bugün birkaç yıl öncesine göre farklı görünüyor. Kuruluşunuzun yarı zamanlı veya tam zamanlı uzaktan çalışanları varsa, sağlık programınız kapsayıcı ve yerinde olmayan çalışanlar için erişilebilir olmalıdır.

Sanal programlar bu nedenle en iyi şekilde çalışır ve her oturumun kaydedilmesi şarttır. Her oturumdan sonra, çalışanlara istedikleri zaman erişebilmeleri için kaydı gönderin. Kuruluşunuzun bir ÖYS veya intraneti varsa, sağlıkla ilgili tüm içeriği orada depolayın ve çalışanların buna nereden erişebileceklerini bilmelerini sağlayın. 

Çalışanları esenlik girişimlerine dahil etmenin maliyetleri ve faydaları

Kuruluşlar, sağlıkla ilgili maliyetleri azaltmak ve çalışanların refahını artırmak için esenlik programları tasarlamaya önemli ölçüde zaman ve para yatırır. Orta ve büyük ölçekli işletmeler, çalışan sağlığını iyileştirmek için esenlik programlarına yılda ortalama 3,6 milyon dolar yatırım yapıyor. Kurumsal sağlık programınızda kayda değer bir yatırım getirisi elde etmek söz konusu olduğunda, aktif katılım her şeydir.

Çalışanlar esenlik programlarına dahil olmadığında, kuruluşunuza programın kendisine harcanan paradan daha pahalıya mal olur. Esenlik programlarınıza katılmayan çalışanlar, devamsızlık, üretkenlik kaybı ve kötü sağlık sonuçları arasında kuruluşunuza çok pahalıya mal olabilir. Ayrıca, esenlik programlarına katılım eksikliği, daha yüksek bir devir hızına yol açabilir ve çalışanların işverenleri hakkındaki tutumlarını etkileyebilir.

Esenlik programlarına katılan her çalışan, kuruluşunuzu sağlık bakım maliyetlerinde yılda ortalama 1,636 ABD Doları tasarruf edebilir. Bununla birlikte, sağlıkla ilgili harcamaları azaltmak bunun sadece yarısıdır - kurumsal sağlık programlarınıza katılan çalışanlar daha düşük devamsızlık oranlarına ve daha yüksek üretkenlik oranlarına sahiptir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, esenlik programı katılımcılarının artan verimliliğinin, ayda ek bir üretken iş gününe eşdeğer olduğunu buldu.

İK ekibiniz çalışanlarınızın katılımını sağlamak için stratejik bir yaklaşım benimserse, esenlik programınız iş yerinizde büyük bir fark yaratabilir. Esenlik katılımının parasal faydalarının yanı sıra, daha esenlik tarzlarına öncülük eden çalışanlar daha iyi ekip üyeleri ve performans sergiliyorlar. Çalışanları daha fazla motive etmenin şimdi her zamankinden daha önemli olduğu bir sır değil.
 

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024