İç İletişim üzerine hızlı bir tur attık!

HRdergi olarak bu yıl ilk kez düzenlediğimiz İç İletişim Zirvesi, 12 Aralık tarihinde gerçekleşti. Wyndham Grand Istanbul Kalamış Marina’da düzenlediğimiz etkinlikte, “İç”ten iletişim”, “Ritm’ik bir dönüşüm hikayesi”, “En içten hayallerimizle iletişim kurmak”, “Motive ettiğin kadar İçindesin İletişimin” ve “Kurum içinde dedikoduyu yönetmek” gibi konu başlıkları gündeme geldi. 

HRdergi Genel Müdürü Alper Toper’in Hoşgeldiniz konuşmasıyla başlayan zirvenin ilk konuşmacısı yönetici, yazar ve Öğretim Görevlisi İdil Türkmenoğlu oldu.  “İç İletişim üzerine hızlı bir tur: Belki de bazı şeyler bildiğiniz gibi değildir” başlıklı bir konuşma yapan Türkmenoğlu, iletişimde en büyük hatanın, mesajın karşıya geçtiğini “varsaymak” olduğunu belirterek, kurum içi iletişimin organizasyonun tümüne yayılması gerektiğini vurguladı. “Kurum içi iletişim, çalışanı şirkete bağlamak için en etkili yoldur” diyen Türkmenoğlu, sıcak ve kişiselleştirilmiş mesajların önemine de dikkat çekerek konuyla ilgili örnekler ve öneriler paylaştı. 

Zirvede sahneye çıkan ikinci isim, “Kurum içinde dedikoduyu yönetmek: İç iletişime kilit bir formül” başlıklı oturumuyla, İstanbul Bilgi Üniversitesi, MBA ve MBA Executive Programları Öğretim Görevlisi Uğur Nalbantoğlu oldu. İletişimin, biyolojik olarak birbirimize bağlılığımızı gösterdiğini ifade eden Nalbantoğlu, çeşitli örnekler sunarak kurum içinde dedikodunun varabileceği boyutları ve yaratacağı etkiyi aktarırken, dedikoduyu yönetmenin bir formülü olduğunu da katılımcılarımızla paylaştı. 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii İç İletişim Şefi Berfin İpek ve Talent Brand Company Kurucusu, İşveren Marka Yönetimi Danışmanı Meryem Adak da İç İletişim Zirvesi’nin konuşmacıları arasında yer alan isimler oldu. “Gözü Yüksekte Bir Marka Hikayesi” başlıklı bir konuşma gerçekleştiren İpek ve Adak, TAİ’den Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’ne geçişin sadece logo ve isimle olmadığını vurgulayarak, bir vizyon değişimi yaşandığını aktardı. İkili, çalışanları sürece katmak için hayata geçirilen uygulamalardan örnekleri katılımcılarımızla paylaştı. 

İç İletişim Zirvesi’nin bir diğer konuşmacısı da  “Akıllı İletişim“ başlığı ile Simternet Satış Direktörü Seval Eser oldu. Bir şirketin içindeki mutluluk ve refahı artırmanın yolunun, kesinlikle doğru iletişim kanallarının oluşturulup doğru şekilde yönetilmesinden geçtiğini belirten Eser, günümüzde doğru iletişim kanalının adının Akıllı İletişim olarak özetlenebileceğini dile getirdi. Eser, konuşmasında, şirketler için Akıllı İletişim kanallarının neler olduğuna ve bunun başarılı örneklerine değindi.

“En içten hayallerimizle iletişim kurmak”, sahibinden.com Kurumsal Dönüşüm Mimarisi Direktörü Pınar Gündüz ve sahibinden.com Çalışan Deneyimi Tasarımcısı Gamze Gürer’in, katılımcılarımızla paylaşmayı tercih ettiği konu başlığı oldu. İletişim kurmak istendiğinde duvarların, yerlerin, led ekranların, atılan e-mail’lerin birer kanal olduğunu vurgulayan ikili, sahibinden.com’un iç iletişim yaklaşımını ve hayata geçirilen uygulamaları katılımcılarımıza aktarırken, mizahın insanları birleştiren gücünden yararlandıklarını vurguladı.

Zirvede, konuşmacı olarak ağırladığımız bir diğer isim de Penti İK Direktörü Selim Arda Üçer oldu. Katılımcılarımızla “Ritm’ik Bir Dönüşüm Hikayesi” paylaşan Üçer, “Penti olarak dokunduğumuz her noktada eşsiz bir deneyim yaşatmaya çalışıyor; anlamaya, dinlemeye ve tekrar tekrar anlatmaya yani zamana çok yatırım yapıyoruz” dedi. Üçer, iç iletişim dendiğinde “stratejiye dokunan, sahici ve sade bir iletişim” anladıklarını da dile getirdi. 

Allianz Türkiye İç İletişim Müdürü Özlem Özer de İç İletişim Zirvesi’nin konuşmacılarından biriydi. Özer, “İç”ten İletişim” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Allianz’da iç iletişim konusunda şirketin stratejileri, öncelikleri doğrultusunda ilerleyerek, tüm çalışanların kurumla ilgili bilgi sahibi olmasını ve ortak bir zeminde buluşmasını hedeflediklerini belirten Özer, bunu yaparken en önem verdikleri noktanın “çalışanların birbiri ile iletişim kurabilecekleri platformlar geliştirmek” olduğunu vurguladı. İç iletişim olarak sadece haberi üreten değil aynı zamanda çalışanların kendilerini ifade edebileceği platformları kuran ve izleyen taraf olduklarını dile getiren Özer, lider iletişimi konusundaki görüşlerini de aktardı. 

İç İletişim Zirvesi’nde deneyimlerini paylaşan isimlerden biri de “Bir Kurumsal Tutkal - İç İletişim” başlıklı konuşmasıyla VakıfBank Kurumsal İletişim Başkanı Arzu Örsel oldu. “İç iletişim; bir kurumsal tutkaldır. Çalışma ortamında olması gereken unsurları birbirine bağlar” diyen Örsel, iletişimin boşluk kabul etmediğine vurgu yaparak bu nedenle tüm kanalların ve kime ulaşmak istendiğinin iyi bilinmesi gerektiğini dile getirdi. Örsel, Vakıfbank uygulamalarından örnekler de paylaştı. 

Zirvenin kapanışını, HRthinksMe Danışmanlık Kurucusu Alper Toper gerçekleştirdi. Toper, “Motive ettiğin kadar İÇindesin İLETİŞİMin” başlıklı konuşmasında, motivasyonun işlerimizde göstermiş olduğumuz enerji, yaratıcılık ve sorumluluğun bütünü olduğunu belirttikten sonra, 850 bin kişi arasında yapılan 10 yıllık araştırmanın sonuçlarını temel alan Motivatör Değerlendirmesi’ne yönelik bilgiler sundu. “Birçok çalışan parayı önceliğine koymuyor. Yönetici çalışanı anlamıyor ve eğitimine önem vermiyorsa çalışan kaçıyor” diyen Toper, iletişim, motivasyon ve takdir & ödüllendirme konusunda katılımcılarımızı bilgilendirdi. 

DERGİ

HRdergi Haziran sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Haziran 2024