Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nden hızla dijitalleşen İnsan Kaynakları dünyasına özel çözümler

--- BU BİR ADVERTORIAL'DIR  ---

Huawei’in Çin dışındaki ikinci büyük Ar-Ge Merkezi olan Türkiye’de, İK departmanları için iki önemli ürün geliştirildi: Çalışan bağlılığı ölçümleme platformu WeFocus ve “Yazılım Ekibinizin Yetenek Avcısı” olarak nitelenen Talent Interview’a ilişkin bilgileri Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi Markalaşma ve Pazarlama Yöneticisi Zülal Akarsu’dan dinliyoruz.

Öncelikle, Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’ni sizin cümlelerinizle dinlemek isteriz. Bize kısaca merkezle ilgili bilgi verir misiniz?

Burası 700 kişilik mühendis kadrosu ile Huawei’in dünya genelinde kurduğu toplam 21 Ar-Ge merkezi arasında Çin dışındaki ikinci büyük Ar-Ge Merkezi... On yılı aşkın süredir İstanbul’daki merkezimizde bilişim ve iletişim teknolojilerine yönelik çok sayıda ürün ve servisler geliştirdik. Bu yazılım çözümlerimiz sadece Türkiye’de değil, Avrupa, Asya, Güney Amerika ve Afrika’dan onlarca kurumsal müşteri tarafından kullanılıyor.

Son yıllarda özellikle Yapay Zeka, Servis olarak Yazılım (SaaS), 5G kullanım senaryoları ve Huawei Mobil Servis geliştirme gibi alanlarda yüksek teknolojilere öncülük ediyoruz. Tüm bu faaliyetleri yürütürken birçok üniversite ve araştırmacı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çözümlerimiz arasında İnsan Kaynakları departmanlarına yönelik geliştirdiğimiz iki önemli ürünümüz müşterilerin kullanımına sunuldu ve ilgi görmeye başladı. Özellikle pandemi döneminde daha da hızlı dijitalleşen İnsan Kaynakları dünyasında, bir ürünümüz şirketlerin çalışan bağlılığı ölçümleme diğeri de online mülakat ihtiyaçlarına çözüm sunuyor.

Bunlardan biri olan çalışan bağlılığı platformu WeFocus nasıl bir içerik ve yapıya sahip?

WeFocus, şirketlerin kendi dinamiklerine göre çalışan bağlılığı verilerini toplamasını, bu verileri yapay zeka desteği ile analiz etmesini ve geliştirici aksiyonları planlanmasını sağlayan bir çalışan bağlılığı platformu. Şirketler, WeFocus ile çalışanlarının duygu durumlarından motivasyon seviyelerine, gelecek planlarından şirketlerine olan bağlılıklarına kadar her şeyi periyodik anketler eşliğinde ölçümleyebiliyor ve ortaya çıkan sonuçlara göre proaktif ve geliştirici eylemler planlayabiliyor.

Sunulan hazır anketler, akademik olarak doğrulanmış ve danışmanlık şirketlerinin en güncel çalışmaları sonucunda hazırlandı. Anket sonuçları kolay anlaşılır ve görselleştirilmiş analizlerle gerçek zamanlı olarak sunuluyor. Aynı zamanda, çalışan bağlılığını geliştirmeye yönelik uygun aksiyonlar önerileri alma ve aksiyon takip etme imkanı bulunuyor.

Bu temel özelliklerin yanı sıra, tüm çalışanların özgürce fikirlerini sunup etkileşime geçebileceği bir sosyal portal ve şirket duyurularının  yayınlanabilmesi için bir duyuru modülü de bulunuyor. Şirketlerin en önemli ihtiyaçlarından olan çalışan bağlılığı durumunu anlayabilmek ve gerçekçi iyileştirmelere imkan sunabilmek için geliştirilmiş bu platformumuzla bu süreç kolaylıkla yöneticiler ya da İnsan Kaynakları tarafından yürütülebiliyor.

WeFocus hangi avantajları sağlıyor? Kullanıcılardan nasıl yorumlar alıyorsunuz?

Biz WeFocus platformunu geliştirirken kendi ihtiyaçlarımızı da göz önüne alarak ve “Odak Noktamız, Mutlu Çalışanlarınız” söylemi ile yola çıktık. Geleneksel yollarla yılda birkaç kez yapılan ve kağıt üstünde kalan anketler yerine, hem çalışanların gerçekten seslerini anonim ve güvenli bir platformda duyurabilecekleri hem de yöneticilerin neye odaklanmaları gerektiğini anlamaları için köprü oluşturan ve kurum kültürünün gelişimine destek olacak bu platformu geliştirdik.

Ürünümüz aynı zamanda web üzerinden kurulum gerektirmeden kolayca kullanılabilen bir özelliğe sahip. wefocus.app/tr web sitesi üzerinden, isteyen firmalar için platformu ücretsiz deneme ve demo talep etme imkanı bulunuyor. Bugüne kadar kullanan müşterilerimiz özellikle pandemi gibi zor bir dönemde WeFocus ile dağınık halde çalışmakta olan çalışanlarının sorunlarını çok daha yakından dinleyip, veri odaklı yaklaşım ile çözümler üretebildiklerini belirtiyor.

Bize kısaca Talent Interview ürününüz ile ilgili de bilgi verir misiniz?

Talent Interview, işe alım sürecinde zamandan tasarruf etmek ve özellikle yazılımcı adaylarının arasından doğru yetenekleri seçmeyi kolaylaştırmak için geliştirdiğimiz yapay zeka destekli bir online mülakat ve kodlama platformu. İşe alım uzmanları, farklı tecrübe seviyelerine uygun ve 7 farklı kodlama dilinde 3 binden fazla hazır soruyu kullanarak birkaç dakikada kendi teknik sınavlarını oluşturup adaylara gönderebiliyor. Adaylar kendilerine gelen mail yoluyla sınava kolayca erişebiliyor.

Özellikle yazılım geliştiriciler, test mühendisleri veya proje yöneticileri gibi nitelikli yazılım profesyonellerinin işe alım süreçlerinde en sağlıklı seçimlerin yapılabilmesi için gelişmiş bir online kodlama sınavı ortamı sunuyor. Talent Interview sadece programcılar için kullanılabilecek bir sistem değil. Online kodlama ve teknik sınavın yanı sıra çoktan seçmeli ön eleme sınavı ve kişiselleştirilebilir soru havuzu ile istenilen kabiliyetleri ölçme imkanı veriyor. Örneğin, İngilizce seviyesini ölçmek gibi özelleştirilmiş testler de platformu kullanan kişiler tarafından hazırlanabilir.

Sınav sırasında gelişmiş yapay zeka tabanlı bir kopya kontrol sistemi ile adayların davranışlarını analiz ediyor ve raporluyor. Bu sayede işe alım uzmanları güvenilir şekilde  adayları uzaktan değerlendirebiliyor ve işe alım sürecinde zamandan kazanıyorlar. Bu yüzden de Talent Interview’a “Yazılım Ekibinizin Yetenek Avcısı” da diyoruz.

Talent Interview’un ayırt edici yönleri neler? İK profesyonelleri için hangi faydaları beraberinde getiriyor?

Uzaktan sınavların en büyük dezavantajı sınavda kopya çekilme veya üçüncü kişilerden yardım alınması ihtimali olmasıdır. Talent Interview’ın yapay zeka destekli Anti-Cheating teknolojisi ile söz konusu adayın başka ekran açması, sınavda birden çok kişi ile bir arada olması ve cep telefonu kullanımı gibi birçok şüpheli durumu da tespit edip veri ve görseller ile raporlanabiliyor.

Öte yandan sınavda adayın güçlü yönlerinin ve karşılaştırmalı analizinin olduğu kapsamlı sonuçları da raporda yer alıyor. İşe alım sürecini oldukça kolaylaştıran ve güvenli hale getiren platformumuz özellikle pandemi döneminde artan uzaktan mülakat ve doğru adayı bulabilme ihtiyacı ile çok daha önemli bir çözüm haline geldi. Kasım ayından beri yaklaşık 9 bin sınav adaylara platformumuz üzerinden gönderildi. Platformumuza hiçbir kurulum gerektirmeden ulaşılabiliyor ve ücretsiz olarak deneme imkanı da bulunuyor. talent-interview.com sitemizden ücretsiz kaydolarak sınav gönderip, çözülen sınavların örnek raporlarını alabilirsiniz.

Ücretsiz deneme ve demo için: wefocus.app/tr
Ücretsiz kayıt ve örnek sınav raporları için: talent-interview.com

 

Haberi pdf olarak okumak için görsele tıklayınız.

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024