Hibrit Çalışma Çağı’nda iş dijitalleştirme stratejileri


Bu on yıl beklenmedik bir değişimle başladı: Evden veya hibrit çalışmak yaygın bir faaliyet haline geldi. Çünkü daha hızlı, daha güvenli ve daha ucuz. Dolayısıyla artık şirketler, sanal varlıkları olsun ya da olmasın dijitalleşmeye giderek daha fazla önem vermeye başlıyor.

Bu fenomen, çoğu girişimciyi işlerini yeniden düşünmeye iten küresel bağlam tarafından da hızlandı. Dünya çevrimiçi ortama taşındı ve bu yeni gerçekliğimiz haline geldi.

1. İşi dijitalleştirme: Modern dünyada neden gereklidir?

Günümüzde, küresel pazara erişmek istiyorsanız tek ihtiyacınız olan bir dizüstü bilgisayar, iyi bir internet bağlantısı ve bazı harika fikirler. Pazarda meydana gelen hızlı değişimlere ayak uydurabilmek için modern girişimcinin esnek, yaratıcı ve açık fikirli olması gerekir.

Elbette işinizin dijitalleşmesi, yalnızca internette sürekli var olmayı ifade etmiyor, aynı zamanda şirketi olumlu yönde etkileyebilecek titiz bir dönüşüm sürecini de temsil ediyor. Ancak, istenen sonuçları elde etmek istiyorsanız, dijitalleştirme süreci titiz bir strateji gerektirir.

Dolayısıyla şirket için bu değişime başlarken hedeflerinizi belirlemeniz, rekabete dikkat etmeniz ve evden çalışanların şirket değerlerine ayak uydurmasına yardımcı olmanız önemlidir.

İşte bu büyük değişiklik hakkında bilmeniz gereken faydalar:

Size daha fazla kâr getirebilir - yakın tarihli bir araştırmaya göre, dijital araçları ve programları benimseyen şirketler daha fazla kâr elde etti. İş dijitalleşmesi sayesinde, hedeflerinize hızlı bir şekilde ulaşmak için nelerin iyileştirilmesi gerektiğini test edebilecek ve görebileceksiniz. Ayrıca, şirket süreçlerinin dijitalleştirilmesi iş yükünü büyük ölçüde azaltır, böylece iş arkadaşlarınız işletmenin finansal başarısına yol açabilecek önemli görevlere daha fazla odaklanabilir.

Merkezi belgeler ve veriler - prosedürleri dijitalleştirerek şirketinizin tüm bilgi ve verileri tek bir yerde olur. Böylece ekip üyeleriniz, zorlu hesaplamalarla zaman kaybetmek veya belgeleri kalemle doldurmak yerine tek bir tıklamayla otomatik olarak raporlar ve istatistikler oluşturabilir. Verileri özel bir yazılım aracılığıyla merkezileştirmek, hesaplama hataları yapma veya önemli bilgileri atlama şansını azaltır. 

Böylece bu işleri akıllı yazılımlara bıraktığınızda insanların yapabileceği hatalar tarihe karışacaktır.

Ekip üyeleri arasındaki iletişimi kolaylaştırır - hedefler belirlemek ve bunları güncel tutmak, özellikle çalışanlarınızın çoğu evden çalışıyorsa, şirketinizdeki iç iletişimi de geliştirecektir.

Sürdürülebilir - akıllı platformları tercih etmek, tüketimi kontrol etmenize ve sürdürülebilirlik hedefleri belirlemenize olanak tanır. Araştırmaya göre, dijital bir strateji benimsemek şirketlerin karbon ayak izlerini %50'ye kadar azaltmasına yardımcı olabilir.

2. İş dünyasında dijitalleşme: Şirketinizin dijital yolculuğuna başlaması için 3 strateji

Mevcut küresel bağlam, şirketlerin çalışma biçimlerini yeniden düzenlemelerine neden oldu. Uzaktan çalışma giderek daha fazla zemin kazandı ve daha önce yalnızca ara sıra yapılan bir seçenek veya serbest çalışma faaliyeti iken şimdi çoğu şirket için ana çalışma şekli haline geldi. Dolayısıyla, bu önlemin benimsenmesi aynı zamanda uygun teknolojik ekipmanın satın alınması anlamına da geliyordu. İşte şirketinizi dijitalleştirmenize yardımcı olacak birkaç strateji:

Doğru bir İK Yazılımı

İK departmanının gerçekleştirmesi gereken birçok idari görevi vardır: Maaşlar, izin taleplerinin yönetimi, işe alım süreci ve ilgilenmesi gereken diğer birçok belge ve hesaplama. Manuel olarak yönetilen bu faaliyetler önemli ölçüde zaman ve enerji tüketir. Artık yinelenen görevlerin çoğunu otomatikleştirilmiş İK araçlarını kullanarak dijitalleştirmek artık mümkün.

Böyle bir sistemle çalışanlar iş durumlarını kolayca yayınlayabilir, programlarını düzenleyebilir, belgeleri yönetebilir ve yönetim departmanı için izin taleplerini bırakabilir.

Çalışan deneyimi

Yazılım aynı zamanda evden çalışanların birbirleriyle iletişim kurmasına da yardımcı olabilir. Bir çalışan profili, sohbet edebilecekleri, iş faaliyetleri hakkında gönderi paylaşabilecekleri, doğum günlerini kutlayabilecekleri, izin günleri geçirebilecekleri ve çok daha fazlasını yapabilecekleri bir sosyal platform gibidir.


OKR Hizalaması

Büyümeyi destekleyen ve hedeflerini ekip üyeleriyle uyumlu hale getiren bir organizasyonun gelecekte başarısını garanti altına alma potansiyeli daha yüksektir. Ortak bir amaca sahip olmak, herkesin görevlerinin ve rollerinin ne olduğunu, en iyi sonuçlara sahip stratejilerin neler olduğunu ve istenen sonuca ulaşmak için hangi yönlerin iyileştirilmesi gerektiğini anlamasına yardımcı olur.

OKR'ler aracılığıyla, herkesin projedeki gelişmelerden haberdar olmasını, dahil olanların aktivitelerini gerçek zamanlı olarak yayınlamasını ve görevlerin verimli bir şekilde bölünmesini sağlayabilirsiniz. Kısacası OKR hizalaması büyük hayalperestler ve sürekli kendini geliştirmek için çalışanlar içindir.

Bu nedenle, bir şirketin dijitalleşmesi her zamankinden daha basit hale getirilebilir ve büyük veya küçük herhangi bir şirkette uygulanabilecek çeşitli yönleri içerir. Böylece çalışanlar, optimizasyon stratejilerine dahil olmak için daha fazla zaman kazanacaktır. Çözümlerimizle evden çalışmak kolaylaşıyor. Yazılımımız herhangi bir şirketin ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir.

DERGİ

HRdergi Haziran sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Haziran 2024