“Hepimiz tek bir AbbVie için” diyen “En İyi İşveren”

Rakamlar çok şey anlatıyor: Çalışanların %90’ı AbbVie’nin çalışmak için harika bir yer olduğunu belirtiyor, %92’si “İşim benim için özel bir anlam taşımaktadır” diyor. %93’ü yakın tanıdıklarına bu şirketi tavsiye edeceğini dile getiriyor. Hal böyle olunca, AbbVie’nin ödülleri kucaklayan bir şirket olması şaşırtıcı değil. AbbVie Türkiye İK Direktörü Seval Aksoy ile yakaladıkları başarının şifrelerini konuştuk.

Great Place to Work Türkiye’nin En İyi İşverenleri araştırmasında 250-500 çalışan kategorisinde 1.’lik ödülü, Pharma’nın En İyi İşvereni Sektör Özel Ödülü ve Yaşam Boyu Öğrenme Özel Ödülü alarak toplam 3 ödülü kucakladınız. Bu başarıyı siz neye bağlıyorsunuz?

5 yıl önce AbbVie Türkiye’nin temellerini atarken, özgün kültürümüzü inşa etme sürecine tüm çalışanlarımızı dahil ettik. Çalışanlarımızdan gelen bildirimler doğrultusunda değerlerimizi ve çalışma anlayışımızı oluşturduk. Her bir AbbVie çalışanının, kültürümüzü geliştirip yaşatma konusundaki katkısı ve çabası sayesinde bu başarıyı elde ettiğimizi söyleyebiliriz.

Ayrıca biz şirket olarak yol haritamızı çizerken de tüm fonksiyonların temsil edildiği ekiplerle çalışıyoruz. İş yapış modelimizde en öne çıkan unsur “Hepimiz tek bir AbbVie için” anlayışı. Bu, ekip olarak AbbVie’nin bütünsel başarısı için hareket etme anlayışı çerçevesinde “Hızlı, çevik olmak ve sorumluluk almak” bizim en önemli 3 özelliğimiz.

Çalışanlarımızın inovatif yaklaşımla, insanların hayatlarında iz bırakan etki yaratan çözümler geliştirebilecekleri ve değer gördüklerini yürekten hissedebilecekleri İK uygulamaları üzerine çalışıyoruz. Bizim için bir diğer önemli nokta ise çalışan bağlılığı ve güven. Çalışan bağlılığını arttırmaya yönelik uygulamalarımızın birçoğunu, şirketimizdeki tüm fonksiyonlardan temsilci çalışanların oluşturduğu AbbVie’de Mutlu Yaşam Çalışan Meclisi geliştiriyor.

AbbVie’de Mutlu Yaşam Çalışan Meclisi, bütünsel olarak sağlıklı ve keyifli bir çalışma ortamının oluşturulması konularında sorumluluk alarak, AbbVie çalışanlarına sunulan toplam değeri arttırmayı ve verimliliği yükseltmeyi hedefleyen yeni uygulamalar geliştirmeye devam ediyor. Örneğin “Esnek Çalışma Modelimiz” en önemli uygulamalarımız arasında yer alıyor. Bu uygulamamız sayesinde çalışanlarımız çarşamba günleri ofis dışında istedikleri bir yerden çalışabiliyor. Hafta içi ise iş öncelikleri doğrultusunda çalışma saatlerini kendileri planlayabiliyor.

Kültür yolculuğunda en fazla odaklandı- ğımız bir diğer alan da çalışanlarımızın gelişiminin sürekli hale getirilmesi oldu. Yaşam Boyu Öğrenme Özel Ödülü’ne de bu alandaki güçlü uygulamalarımızın bir sonucu olarak bu yıl layık görüldük.

Şu anda AbbVie’de her bir çalışanın farklı gelişim ihtiyacına yönelik olarak tasarlanmış çok güçlü gelişim platformları bulunuyor.

Bu platformların tümü, 70/20/10 Öğrenme Modeli çerçevesinde geliştirildi ve son dere- ce zengin iş başında / deneyimle öğrenme, ilişkiler aracılığıyla diğerlerinden öğrenme ve eğitim fırsatları içeriyor. Sahadaki çalışanlarımız için ‘İşim Gelişim’, Saha Yöneticilerimiz için ‘AbbVie’de Satış Liderliği’ ve diğer çalışanlarımız için ‘AbbVie Gelişim Akademisi’ bu platformlara örnekler.

Şirket kültürümüz ve politikalarımız gereği, yeni liderler yetiştirmeye çok önem veriyoruz. ‘Kilit Yetenek’ olarak tanımladığımız, gelecekte farklı liderlik rollerine gelme potansiyelini sergileyen çalışanlarımıza yönelik olarak, lokal ve global birçok gelişim programı bulunuyor. Böylece şirketimizin sürekliliğini garanti altına alacak olan yeni liderlerin yetişmesi sağlanıyor.

AbbVie, yurt dışında kariyer yapmak isteyenler için de çeşitli fırsatlar sunan bir şirket. Çalışanlarımız, kariyer planları doğrultusunda hem proje bazlı hem de kısa ve uzun süreli global roller üstleniyorlar.

Şu anda 3 yöneticimiz Chicago’da Global Pazarlama organizasyonunda üst düzey yöneticilik rollerinde. Bölge Bilgi Teknolojileri organizasyonunda 2 üst düzey yöneticimiz; Medikal, Klinik Araştırma ve Hukuk fonksiyonlarında da bölgesel ve global görevlerde çalışanlarımız bulunuyor.

Başarıda kritik olan faktörler nelerdi?

Bizim başarımızdaki en önemli faktör çalışanlarımızı dinlememizden ve onları her sürece dahil etmemizden geçiyor. Bu başarı, AbbVie’nin insan odağının ve çalışan memnuniyetini önceliklendiren, güvene ve şeffalığa dayalı kültürünün bir göstergesi.

Great Place to Work sonuçları bize şirketimizin bu alanda kaydettiği ilerlemeye ve odaklanmaya devam edeceğimiz alanları belirlemeye yönelik açık bir geri bildirim sağlıyor. Bu sayede bir ekip olarak çalışmanın başarıya ulaşmada en önemli etken olduğuna inanıyoruz.

DERGİ

HRdergi Nisan sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Nisan 2024