Gün gelip dünyayı değiştirebilecek öğrenciler yetiştirmek için öğretmenler de geleceğe hazırlanmalı

Günümüzde yapılan araştırmalar; bugün ilkokula giden bir çocuğun üniversiteyi bitirdiğinde, bildiği mesleklerin yüzde 65'inin var olmayacağını gösteriyor. Dolayısıyla çocuklarımızı böyle bir dünyaya hazırlamak gerekiyor. Bu yeterlilikleri onlara kazandıracak olan da gelecekte karşılaşacakları sorunlarda çözüm yollarını gösterecek olan da öğretmenler... Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV) olarak, önümüzdeki 50 yıla yön verecek öğretmenlerimizin bu maratonda yanlarında olmak üzere önemli bir adım attık. Tüm öğretmenlerimizin zamanın en ileri yetenekleriyle donatılması, profesyonel gelişimlerini üst düzeye taşımaları için SEV Academy’yi kurduk ve çalışmalara başladık.

Binnur Karademir - Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV) Genel Müdürü

Hızla değişen ve dönüşen dünyada, eğitime ilişkin bakış açısı da aynı süratle değişiyor. Teknoloji, yaşamın her alanını olduğu gibi eğitimi de kaçınılmaz olarak etkiliyor. Dijital dönüşümün en fazla etkileyeceği alanlardan biri de eğitim oluyor. 

Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV) olarak biz de bir buçuk asırlık bir tecrübeyle eğitim gibi gelecek nesillerin şekillendirildiği özel bir alanda hizmet sunuyoruz. Vakfımızın çatısı altında, SEV Yayıncılık (Redhouse) da dâhil,8 kurum bulunuyor ve bazılarının tarihi 150 yıl öncesine kadar uzanıyor. Üsküdar Amerikan Lisesi 142, İzmir Amerikan Koleji 140, Tarsus Amerikan Koleji 130, son lisemiz SEV Amerikan Koleji 5 yılı geride bıraktı. Vakfımız 50’nci, Üsküdar, İzmir ve Tarsus SEV İlköğretim Okulları 20’nci yılı doldurdu.

SEV’e bağlı lise ve ilköğretim kurumlarında bugün 5 binden fazla öğrenci eğitim görüyor. Amacımız, akademik düzeyi ve sosyal bilinci yüksek, çok yönlü, mutlu ve tüm dünyada ayakları üzerinde durabilecek bireyler yetiştirmek. Okullarımızda 1000’e yakın Türk ve yurtdışından gelen öğretmen ile yönetici ve destek grupları bu amaç için görev yapıyor. 

Yüz yılın ötesine uzanan bu köklü eğitim geleneğini korurken, diğer yandan da zamanın ruhuna, günün koşullarına göre yenilenebilmemiz de gerekiyor. SEV’in geleneğini sürdürmesini ve değişim kabiliyetinin hayata geçmesini ise her zaman öğretmenlerine verdiği değer sağlıyor. 

Günümüzde yapılan araştırmalar; bugün ilkokula giden bir çocuğun üniversiteyi bitirdiğinde, bildiği mesleklerin yüzde 65'inin var olmayacağını gösteriyor. Dolayısıyla çocuklarımızı böyle bir dünyaya hazırlamak gerekiyor. Bu yeterlilikleri onlara kazandıracak olan da gelecekte karşılaşacakları sorunlarda çözüm yollarını gösterecek olan da öğretmenler...

Rol değişiyor, yeteneklere yenileri ekleniyor

İşte tam da bu noktada bir gerçek karşımıza çıkıyor; tıpkı çocuklarımız gibi öğretmenlerimizi de geleceğe hazırlamak gerekiyor. Evet, öğretmen her zaman eğitim sahnesinin başrolünde olacak ama rolü sürekli yenilenecek. Öğretmenin sınıftaki rolü hızla farklılaşırken sahip olması gereken yeteneklere yenileri ekleniyor. Bu noktada da öğretmen eğitimleri çok önemli hale geliyor. 

Kuruluşunun 50’nci yılını tamamlayan Sağlık ve Eğitim Vakfı, önümüzdeki en az 50 yıla yön verecek en önemli kaynak olarak öğretmenlerini görüyor. İşte biz de öğretmene verdiğimiz değerle, geçtiğimiz yıl çok önemli bir adım atarak SEV Academy’yi kurduk. SEV Academy’nin ana misyonu; SEV çatısı altında toplanan en iyi ve potansiyeli yüksek öğretmenlerin mesleki gelişimlerini destekleyerek  öğrencilerimize en iyi eğitimi verebilmek. Bu yaklaşımımızın olumlu bir etkisi de öğretmenlerimizin iş memnuniyetleri ve kurumlarımıza bağlılıklarının artıyor olması. 

SEV Academy, öğretmen ve yönetici alımlarından kariyer gelişimine yönelik eğitimlere, performans takibinden kurumsal bağların güçlendirilmesine kadar birçok alanda çalışmalar yürütüyor. Bunu aslında bir ekosistem, bir döngü olarak da tarif edebiliriz: Öncelikle gelişimsel ihtiyacı belirliyor, sonrasında eğitimi veriyoruz, ardından etkilerini takip edip değerlendiriyoruz.

SEV Academy sistemini kurarak her şeyden önce okullar bazında devam eden çalışmaları Vakıf’ta konsolide ederek, öğretmenlerimize bir sistem dahilinde daha çok destek verebiliyoruz. Üç şehirdeki tüm öğretmenlerimizin profesyonel gelişim alanları ve eğitimleri aynı şekilde belirlenip aynı şekilde sağlanıyor. Sonuçları ölçülebilecek bir çalışma sistemi oluşturduk. Farklı okullarımızda çalışan öğretmenlerimiz bu eğitimlerde de bir araya gelerek paylaşımlarda bulunuyor ve bundan da bir sinerji doğuyor. 

Ayrıca, bütçesel açıdan da okulları birlikte değerlendirmek ölçek ekonomisi sağlıyor. Bu sayede kaynaklarımızı daha etkin kullanabiliyoruz. 

Gençler eğitimde kariyer fırsatını görmeli

SEV Academy’deki çalışmalarımızın mevcut öğretmenlerimize, yöneticilerimize, eğitime kazandırabileceğimiz genç mezunlara ve yurtdışından gelen öğretmenlere yönelik farklı ayakları bulunuyor. 

Yeni mezun potansiyel gençler bizim için çok değerli. Gençlere, eğitimin çok önemli bir kariyer alanı olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Şunu unutmamak gerekiyor; teknolojinin hâkim olacağı “gelecekte”, işini kaybetmeyecek sayılı mesleklerden biri öğretmenlik olacak. Bu nedenle gençlerin bu alana yönelmesi, eğitimde kariyer yapmayı hedeflemeleri gerektiğini vurguluyoruz. 

Yeni mezun öğretmenlere yönelik Boğaziçi, ODTÜ ve Bilkent üniversiteleriyle projeler yürütüyoruz. Eğitim fakültelerinden hocalarımızın önerdiği genç öğretmen adaylarını kurumlarımızda yetiştirmek üzere çalışmalar yapıyoruz. Uluslararası öğretmenler için de yurtdışındaki eğitim fakülteleriyle iletişim halindeyiz ve değişim programları geliştiriyoruz. 

Vakfımız çatısındaki öğretmenler için de çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bizim liselerimiz 140 yıllık; köklü geleneklerimiz var. Okullarımızdan mezun, neredeyse 40 yıldır okullarından hiç kopmadan bizimle birlikte olan öğretmenlerimiz mevcut. Dolayısıyla bizim için aidiyet duygusu çok önemli. SEV Academy’nin yarattığı sinerjiyle birlikte kurumumuzda var olan aidiyet duygusunu daha da pekiştiriyoruz. İnsan Kaynakları ve eğitim uzmanlarımızla birlikte başarı gösteren öğretmen ve yöneticilerimiz için bir takdir sistemi oluşturduk. Her okulda sene sonunda öğretmenlerimiz, belli konularda ön plana çıkan öğretmenleri kendileri seçiyor ve Vakıf olarak biz de onlara bir takdir veriyoruz. Bu da aidiyet duygusunu ve motivasyonu artırıyor.

Öğretmenlerin gelişimleri için ihtiyaçlarını sadece biz belirlemiyoruz. Eğer öğretmenin kendisi de eksik bulduğu bir noktayı bizimle paylaşır ve gelişmek istediğini iletirse, gerekli eğitimi almasını planlıyoruz. 

Yabancı öğretmen istihdamı açısından da SEV Academy aslında bizi avantajlı duruma getiriyor. Biz bu eğitimlerin tamamını İngilizce olarak da veriyoruz. Tüm bu eğitimler okullarımızda çalışan Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkelerden gelen uluslararası öğretmenlerimiz için de yapılıyor. Yabancı öğretmenler de kendilerine yapılan yatırımı önemsiyor, kendini geliştirebileceği bir kurumu tercih ediyor.

Kendi eğitmenlerimizi yetiştiriyoruz

SEV Academy’nin amaçlarından biri de kendi eğitmenlerimizi yetiştirmek. Biz buna “eğiticinin eğitimi” diyoruz. Her okuldan bir temsilcimiz var, bir grup eğitmen yetiştiriyoruz. Onlar SEV Academy’nin eğitmenleri olacak ve kendi alanlarında, kurum dışında gerçekleşecek sempozyumlarda da eğitim verebilecekler. Bu bağlamda dış eğitimciler yanında kendi yöneticilerimiz tarafından verilen eğitimlere de başladık.

Tabii profesyonel gelişim için bu eğitimler çok önemli ancak bir o kadar da önemli olan, sonuçlarının takibi ve değerlendirilmesi… Dijital bir platform üzerinde öğretmenlerimizin profesyonel gelişim hedef bilgilerini kayıt altında tutmak üzere de çalışmalara başladık. Veriler tamamlandığında, orta ve uzun vadeli eğitim planlamaları için gerekli olacak istatiksel bilgileri de elde etmeye başlayacağız.

Özetleyecek olursak; SEV Academy ile öğretmenlerimizin ömür boyu öğrenmelerini sürdürmelerine destek olmayı hedefliyoruz. Bu öğrenme yolculuğunda, bizlere yarınları inşa edecek öğretmenlerimizin gelişim ihtiyaçlarında yanlarında olmayı görev ediniyoruz. Ve bir buçuk asırlık bir eğitim kurumu olarak şuna inanıyoruz:  Bir öğretmen bir yaklaşımıyla bir çocuğun tüm hayatını değiştirebilir ve o çocuk bir gün gelir dünyayı değiştirecek başarılar elde edebilir.

Sosyal Sorumluluk Projesine Dönüşecek

SEV Academy ile sadece kendi öğretmenlerimize değil, profesyonel gelişim konusunda yeterli kaynağa sahip olmayan öğretmenlere de destek vermeyi hedefliyoruz. İlk aşamada kendi çalışanlarımıza hizmet verecek bir yapıda planladığımız SEV Academy’yi, önümüzdeki yıllarda, sosyal sorumluluk çerçevesinde, devlet okullarındaki öğretmenlere de açmaya hazırlanıyoruz. 

Bir sonraki aşamada SEV Academy’yi online platforma taşıyacağız. Bütün eğitimler yüz yüze olmak zorunda değil. Bazı eğitimler, bunların ölçümlenmesi, sınavlar ya da sertifikasyonlar dijital ortamda yapılabilir. Bunun altyapısını kurmaya çalışıyoruz. Sonraki adımda söz konusu online eğitimleri, eğitim sektörünü geliştirmek amacıyla, özellikle bu tür eğitimlere ulaşımı daha kısıtlı olan tüm öğretmenlere açmayı planlıyoruz. 

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024