“Esneyen yan hakları ‘Vitrin’e taşıdık”

 

 

Albaraka Türk Katılım Bankası olarak; birden fazla kuşağın birlikte çalışması ve her çalışanın şirketten farklı beklentileri ve talepleri olması nedeniyle “Vitrin” adını verdiğimiz yeni bir “Esnek Yan Haklar Programı” geliştirdik.

İlerleyen süreçte çalışan yararına olduğunu düşündüğümüz her konuda bankacılık sektöründe uygulaması olmasa da farklı ve
yenilikçi uygulamalar hayata geçirmeye devam edeceğiz. 

 

Süleyman Çelik - Albaraka Türk Katılım Bankası
İnsan Kıymetleri’nden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Albaraka Türk’te çalışanlar “kaynak” değil “kıymet” olarak görüldüğü için ilgili birimimizin ismi de “İnsan Kıymetleri Müdürlüğü” olarak belirlendi. “İnsan için değer” felsefemiz çerçevesinde çalışanlarımızın daha mutlu olduğu ve kendini ifade edebildiği bir çalışma ortamı oluşturma gayretindeyiz.

Birden fazla kuşağın birlikte çalışması ve her çalışanın şirketten farklı beklentileri ve talepleri olması nedeniyle geçtiğimiz yıl “Vitrin” adını verdiğimiz yeni bir “Esnek Yan Haklar Programı” geliştirdik. Çalışanlarımızın kendileri için en uygun yan hak paketine ulaşabilmesi prensibiyle hazırladığımız Albaraka Türk Vitrin ile çalışanlarımız, ihtiyaçlarını belirliyor, bu doğrultuda kendilerine en uygun yan hakları seçip var olan yan haklarının toplam tutarı içerisinde kalacak şekilde, kendilerine özel yan hak paketi oluştu- rabiliyorlar. Bunu da kendilerine açılan portal üzerinden online olarak yapıyorlar.

Albaraka Türk’te yer alan esnek bütçeye dahil edilmeyen, değiştirilemeyen ve başka bir hak olarak kullanılamayacak yan haklar, “Temel Yan Haklar” olarak adlandırılıyor. Bunlar arasında; Faizsiz Grup Hayat Sigortası, Bireysel Emeklilik, Servis, Mobil İletişim Cihazı, Mobil İletişim Hattı, Çocuk Yardımı ve Şirket Aracı yer alıyor.

Vitrin Programı’nı hayata geçirmemizle çalışan tercihleri doğrultusunda “Esneyen Yan Haklar” ise Fert Özel Sağlık Sigortası, Aile Özel Sağlık Sigortası, Yemek Kartı, Yol Yardımı ve Giyim Yardımı’ndan oluşuyor.

Yine Vitrin Programı kapsamında yeni yılla birlikte uygulamaya alınan “Yeni Yan Haklar” ise çalışanların talepleri doğrultusunda Alışveriş Kartı – Mutfak (Market), Alışveriş Kartı – Elektronik Cihaz (Akıllı telefon), Benzin Kartı, Kreş (0-60 ay arası çocuğu olanlar için) olarak belirlendi.

Vitrin vesilesiyle çalışanlarımız, bu paketler arasında esneyen yan haklar ve yeni yan haklar arasında ihtiyaç ve istekleri doğrultu- sunda kendisi için en uygun olan paketi oluşturabiliyor. 

Programın tasarlanmasından uygulamasına katılımcı karar alma mekanizmaları

Programı, tüm onay süreçlerini tamam- ladıktan sonra aşamalar halinde hayata geçirdik. Bu süreçte proje ortaklığı yapmak için firmalarla görüştük ve projeyi bir firma ile birlikte yürütme kararı aldık. Program tasarlanırken tüm ortak kararların hızla alınabilmesi ve tüm süreçlerin pürüzsüzce yürütülebilmesi adına farklı birimlerin çalışanlarından oluşan bir çalışma komitesi kurduk.

Programı geliştirirken çalışanlarımızın fikrini almak maksadıyla hazırladığımız taslak programı memnuniyet ölçen bir anketle çalışanlarımıza ilettik. Model, mevcut yan hakların arzu eden çalışanlar tarafından yeni yan haklarla değişimini sağlamayı hedeflediği için onların taleplerini de en iyi şekilde tespit etmeyi gerektiriyordu. Anket sonuçlarında çalışanlarımızın mevcut yan haklar paketinin içeriğini yüzde 80 oranında olumlu bulduğunu ve programa geçişe sıcak baktığını tespit ettik.

Aynı zamanda yaptığımız anketin sonuçları doğrultusunda çalışanların en çok akaryakıt yardımı, gıda yardımı, telefon yardımı ve kreş yardımı talep ettiklerini belirledik. Bu yeni yan hakları uygulamaya alabilmek için hangi mevcut hakları esne- tebileceğimize baktığımızda bunların yol yardımı, giyim yardımı, yemek yardımı ile fert ve aile özel sağlık sigortası olduğunu gördük.

Projenin ismini de çalışanlarımızla birlik- te belirledik. Bu kapsamda ödüllü bir isim yarışması düzenledik ve oy çokluğuyla seçilen Vitrin ismiyle projeyi hayata geçirmeye karar verdik.

İç iletişim süreci, hayata geçirilen projeler kadar özenle planlandı

Tüm bunların yanında Vitrin’in proje iletişimini de en az içeriği kadar önemsedik ve bu süreci de Kurumsal İletişim Müdürlüğümüzle adım adım planladık. Vitrin ismini ve portalı Genel Müdürümüz Melikşah Utku’nun da katılımıyla tüm Türkiye’deki 3 bin 900 çalışanımıza canlı yayın kanalıyla ulaştığımız bir lansmanla duyurduk. Lansmanda proje ortağımız, programın detaylarını anlattığı bir sunum yaptı. Vitrin ismini öneren çalışanımız ödül aldı ve son olarak Genel Müdürümüz Melikşah Utku, İnsan Kıymetleri Müdürümüz Kenan Sarıoğlu ve proje ortağımızın katılımıyla projenin değerlendirildiği bir panel düzenlendi.

Lansman sırasında twitter üzerinden açılan “#albarakavitrin” hashtag’i ile ödüllü bir yarışma yapıldı. Yine iç iletişim planlaması kapsamında lansmanı takip eden hafta boyunca genel müdürlük binamızda Vitrin temalı ödüllü oyunlar ve etkinlikler düzenlendi.

Tüm süreç sahiplerinin ve etkilenenlerin sürece dahil edilmesi önemli

Program Ocak 2018 itibarıyla ilk defa uygulanmaya başlamış olmasına karşın, bu kısa zamanda çalışan memnuniyeti ve bağlılığı üzerinde önemli ölçüde olumlu etkiler bıraktığını gözlemledik. Mevcut yapıyı değiştiren benzer programlar hayata geçirmeyi planlayan meslektaşlarıma çalışanlara dokunan ve uzun karar alma süreçleri gerektiren değişikliklerde tüm süreç sahiplerinin ve etkilenenlerin sürece dahil edilmesine özen göstermelerini tavsiye ederim. Bu doğrultuda çalışma komiteleri kurulması, kurum içi anket sisteminin etkin kullanılması gerek projeyi tasarlarken gerekse hayata geçirirken önemli ölçüde kolaylık sağlayacaktır. Aynı şekilde projenin içeriği kadar iletişiminin de özenle yapılması ve tüm süreçlerin çalışanlarca gözlemlenebileceği şekilde şeffaf ilerlemesi, kurum ve çalışan arasındaki ilişkileri güçlendirecektir.

Albaraka Türk olarak ilerleyen süreçte çalışan yararına olduğunu düşündüğümüz her konuda bankacılık sektöründe uygulaması olmasa da farklı ve yenilikçi uygulamalar hayata geçirmeye devam edeceğiz. Yine bu anlayışla sektörde var olmayan “Net Ücret” uygulamasına da 2018 yılında geçtik.

Ayrıca çalışanlarımızın Albaraka Türk’te çalıştığı süreyi ödüllendiren ve tasarruf planları konusunda rahatlatan, kıdeme göre Bireysel Emeklilik İşveren Katkısı uygulamamızın hazırlıklarını da tamamladık ve Ocak ayı içinde gerçekleştirdik. Mevcut uygulamada ücretin yüzde 2’si olan bireysel emeklilik işveren katkısını, bu uygulama ile kıdemi esas alan ve yüzde 2 ila 5 arasında değişen bir bireysel emeklilik işveren katkısına dönüştürmeyi öngörüyoruz. 

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024